Українська література - розробки уроків

Проблема влади грошей — головна проблема твору І. Карпенка-Карого «Сто тисяч»

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Мета: розкрити проблему влади грошей у творі; формувати навички аналізу драматичного твору, охарактеризувати дійових осіб п’єси; виховувати в учнів позитивні якості людини.

Хід уроку

Гроші нікого не зробили багатим, навпаки: кожного вони роблять ще жадібнішим до грошей. Сенека

І. Організаційний момент

Звучить уривок із пісні «Money» у виконанні Лайзи Мінеллі (фільм «Кабаре»)

ІІ. Оголошення теми, мети уроку. Робота з епіграфом до уроку

Проблемне питання

Гроші — руйнівна чи рушійна сила

Слово учителя

У творі «Сто тисяч» («Гроші») Карпенка-Карого принаймні троє людей прагнуть до збагачення. Це … (учні називають) Герасим Калитка, Копач та Невідомий. Драматург показав, наскільки згубним для людей може бути вплив грошей.

Питання до учнів

1) Яким чином хотіли розбагатіти герої?

2) На кого з них гроші, прагнення до наживи впливали найбільше? Чому?

(На Калитку. Заради збагачення він готовий одружити Романа на нелюбій, заморити голодом наймитів, а головне — піти на злочин).

Перегляд відеоуривку про зустріч Калитки та Невідомого з фільму «Сто тисяч» (1958р.) за однойменною п’єсою Карпенка- Карого

Питання до учнів

1. Який елемент композиції твору ви бачили?

2. Про що був епізод? Хто з героїв брав участь у розмові?

3. Чому Калитка не міг відрізнити «фальшиві» гроші від справжніх?

4. Які риси Невідомого ви можете визначити?

5. Назвіть інші елементи побудови художнього твору.

Слово вчителя

Отже, ми побачили на екрані зав’язку п’єси. Згадали про двох героїв. А зараз давайте перевіримо знання вами тексту, імена героїв. Виконуємо усне завдання «Вгадай героя за реплікою» (Перед виконанням завдання учні пригадують визначення репліки).

1. «Ох земелько, свята земелько загрібав би тебе без ліку» (Герасим)

2. «…у всякого своя комерція. У нас фабрика на весь світ» (Невідомий)

3. «Якби я спав у неділю, то й не снідав би, а то з цієї пори до обіду на ногах» (Клим)

4. «Бий, бодай тобі руки посохли! У ззамолоду з синяків не виходила, бий і на старість» (Параска)

5. «Коли люди багатіють, то чом і нам не попробувать … Надокучили прокляті злидні»(Савка)

6. «Та мене, тату, у горниці і не кликали, я на кухні й обідав» (Роман)

7. «Опит — велікоє дєло» (Копач)

8. «Нащо ви мене зняли з вірьовки? Краще смерть, ніж така потеря» (Герасим)

Творчий переказ змісту твору

(від імені головного героя учень переказує зміст твору у вигляді життєвого епізоду Г.Калитки)

Варіант початку: «Уявіть, людоньки, яка оказія зі мною трапилася…»

«Мозковий штурм»

1. Доведіть, що «Сто тисяч» — це драматичний твір (призначений для постановки на сцені, наявність реплік та ремарок, поділ на дії та яви, відсутність авторської позиції, про всі події читач дізнається з розмов дійових осіб).

2. Який жанр твору «Сто тисяч»?

3. Що таке трагікомедія?

4. Що трагічного, а що комічного у творі?

5. В чому трагізм ситуації, в яку потрапив Калитка?

Завдання у парах: визначити літературознавчі терміни за визначеннями

1. Драматичний твір, у якому зображено конфлікт героя з суспільством, твір часто закінчується гибеллю героя (Трагедія)

2. Зіткнення, боротьба протилежних поглядів, думок (Конфлікт)

3. Твір, призначений для постановки на сцені (П’єса)

4. Людина, що досягла значних успіхів в області мистецтва (Корифей)

5. Твір драматичний, де висміюються негативні риси характеру героя та вади суспільства (Комедія)

Виступи учнів з монологами Калитки (випереджувальне завдання), визначення рештою учні суперечливих рис характеру головного героя

зажерливість простота

прагнення до наживи працелюбність

Сценка (із буханцем хліба)

Слово учителя

Герасим протягом твору морально деградує, але й гірко й те, що через його характер, поведінку страждають й інші персонажі

Робота біля дошки: учні (виходячи по одному) створюють схему взаємодії персонажів п’єси, визначають рису характеру головного героя, що проявляється, називають епізоди, в яких головний герой поводив себе таким чином. Решта учнів зачитують із тексту твору цитати на підтвердження.

Сценка (Параска іде в церкву)

Учні ознайомлюються із афоризмами про гроші (див. додаток), виписують ті, що сподобались, аргументують вибір

Питання до учнів

1. Чи є у творі герої, що спокійно ставляться до грошей?

2. Як ви думаєте, хто з дійових осіб говорить у творі словами автора і про що?

3. Яка надія, сподівання на що висловлено Карпенком-Карим? (У людини з’являться нові життєві цінності)

Вирішення проблемного завдання

Узагальнююче слово вчителя

Проблема влади грошей — «вічна» проблема у світовій літературі. Психологічний тип людини, одержимої жадобою до збагачення, давно відомий: Скупий лицар у О. Пушкіна, Плюшкін у М. Гоголя, Гобсек — в О. де Бальзака. Але якщо названі письменники лише роблять припущення про те, що призвело їхніх героїв до певного психологічного стану, то І. Карпенко-Карий розкриває проблему детально. Та все-таки у п'єсі основною є інша, прихована за зовнішньою, сюжетна лінія — показ морального звиродніння людини. Адже Калитка, по суті, — простий чоловік, який любить землю, невсипущо працює на ній, є поміркованим щодо матеріальних потреб. Та потяг до надмірного збагачення руйнує душу людини. Ми сміємося, читаючи п'єсу. Але це «сміх крізь сльози».

У житті є багато важливих речей: здоров’я, людські стосунки, почуття. А гроші? Що гроші? Я бажаю, щоб грошей у вас було стільки, щоб ви про них ніколи не думали.

IІІ. Підсумок уроку. «Незакінчене речення»

1. Під час уроку я зрозумів (-ла), що …

2. Я ніколи не буду …

3. Головним у житті є …

ІV. Домашнє завдання

Підготувати тести з теми «Творчість І.Карпенка-Карого» або написати твір за афоризмом.

ДОДАТОК «Афоризми про гроші»

Гроші для розумних людей є засобом, для дурнів - метою.

Адріан Декурсель

Гроші не мають значення, поки вони у вас є.

Джонні Міллер

Гроші набирають вагу тоді, коли зникають почуття.

Оноре де Бальзак

Гроші ні з кого не зробили дурня. Вони просто виставляють дурнів напоказ.

Кін Хаббард

Жити без грошей можна. А прожити?

Володимир Шамша

Моїх грошей мені вистачить до кінця життя, якщо тільки я не захочу що-небудь купити.

Джекі Мейсон

Не в грошах корінь зла - у засобах їх добування.

Юрій Рибніков

Не слід розмовляти про гроші з людьми, у яких їх набагато більше ніж у тебе, чи набагато менше.

Кетрін Уайт Хорн

Не можна мати все одразу, тому почни з малого - із грошей.

Януш Васильковський

Рахувати гроші в чужій кишені недобре, але цікаво.

Леонід Крайнов-Ритов

Той, хто шукає мільйони, досить рідко їх знаходить, проте той, хто їх не шукає, - не знаходить ніколи!

Оноре де Бальзак



На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.