Українська література - розробки уроків

Комедія «Мартин Боруля» . Прагнення стати дворянином як міф про краще життя. Психологічна переконливість і трагікомічне звучання образу Мартина Борулі

Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

Мета:

навчальна: ознайомити учнів із змістом комедії, основними елементами сюжету та композиції;

розвивальна: розвивати навички ідейно-художнього аналізу драматичного твору, вміння характеризувати головного героя та інших персонажів, пояснювати засоби їхнього комічного зображення;

виховна: виховувати гідність, простоту, щирість у взаєминах із людьми.

Цілі:

Учні знатимуть: зміст комедії, основні елементи її сюжету та композиції.

Учні вмітимуть: робити ідейно-художній аналіз драматичного твору, характеризувати головного героя та інших персонажів, пояснювати засоби їхнього комічного зображення.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: портрет І.Карпенка-Карого, текст п'єси.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап

1. Привітання.

2. Визначення цілей уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Бесіда на повторення вивченого матеріалу про драму та жанри драматичних творів

‒ Назвати основні ознаки драматичних творів.

‒ Назвати провідні жанри драми.

‒ Розповісти про розвиток драми в українській літературі.

‒ Розповісти про Театр корифеїв.

‒ Які види драми побутували в минулому?

2. Вирішення проблемного питання. «На вашу думку, у кінці ХІХ краще було бути дворянином чи протолюдином?»

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Виступ учня — «літературознавця»

2. Виступ учня — «літературного критика»

3. Вправа «Відгадай слово» (бесіда за змістом комедії «Мартин Боруля» )

Учитель просить кожного школяра взяти одну з карток, на яких написано якесь слово, і скласти розповідь, використовуючи слово як «відправну точку» . Інші мають відгадати, що було за слово.

Слова підбираються відповідно до 5 дій комедії «Мартин Боруля» .

4. Вправа «Лист» .

Учні пишуть лист: І група - Мартину Борулі; ІІ група - Націєвському; ІІІ група — Трандалєву.

Зараз ми напишемо листа. Наприкінці заняття кожна група одержить завершений варіант листа, у написанні якого візьмуть участь усі присутні. Але насамперед запишіть адресата у правому нижньому куті.

У вас у руках - лист, на якому ім'я героя п'єси. Адресуйте йому кілька слів. Що писати? Усе, що вам хочеться сказати цій людині: добрі слова, побажання, визнання, сумніви; це може бути і малюнок... Але ваше звертання має складатися з кількох речень. Для того, щоб ніхто не зміг прочитати ваших слів, потрібно загнути верхню частину аркуша. Після цього передайте його сусідові праворуч. А вам надходить новий лист, на якому ви можете написати своє коротке послання. Так триває доти, доки ви усі в групі не висловлять своїх думок.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Вправа «Гарячий стілець» (за твором «Мартин Боруля» )

Діти повинні виконувати інструкції:

‒ кожен учасник впродовж 2 хв. сидить на «гарячому стільці» ;

‒ коли один з учасників опиняється на «гарячому стільці» , інші учасники мають право ставити йому будь-які запитання;

‒ якщо школяр не хоче відповідати на запитання, може просто сказати «пропускаю» ;

‒ за 2 хв. учасник, який сидить на «гарячому стільці» , вибирає на своє місце іншого.

Гра триває доти, доки всі діти не побувають у цій ролі.

Рефлексія: кожний по черзі спочатку говорить про те, що йому найменше сподобалося у вправі, потім діти кажуть про те, що їм найбільше сподобалося.

2. Еврестична бесіда.

Пригадати поняття «засоби комічного у творі» . Знайти їх в комедії та прокоментувати.

3. Рольова гра «Передаю дію» . (елементи тренінгу)

Розігрування фрагментів комедії «Мартин Боруля» за ролями.

4. Вправа «Майбутнє»

Метою вправи є надання учасникам допомоги у визначенні того, що їм необхідно робити в майбутньому для розвитку комунікативних навичок. Ця вправа корисна наприкінці заняття. Усі учасники об'єднуються в пари й описують один одному свої плани розвитку, говорячи про їх роль у повсякденному житті. За п'ять хвилин члени пари міняються ролями. Це не обговорення, а вправа, проведена в парах для структурування планів. Учитель також може брати участь у виконанні вправи. Потім усі учасники знову утворять загальне коло і вже в ньому обговорюють свої плани на майбутнє. Фокусується увага учасників на тому, що вони відчувають щодо своїх планів.

Рефлексія: учасникам дається 5 хв. на запитання, вираження почуттів, звертання до інших учасників групи і взагалі-проказування всього того, що виникло в процесі виконання вправи.

V. Рефлективно-оцінювальний етап.

1. На початку уроку ми визначили цілі. Подумайте і позначте, яких цілей ми досягнули. Чи все ми зробили, що запланували?

‒ Що нового дізналися на уроці?

‒ Що найбільше вас вразило?

‒ Що змусило задуматись?

‒ Що залишилось незрозумілим?

2 Оцінювання діяльності учнів на уроці.

VІ. Домашнє завдання:

‒ Повторити вивчене про драму та жанри драматичних творів.

‒ Створити власне висловлювання «Гідність людини визначає не приналежність до соціального стану, а чесність, простота і щирість у взаєминах з іншими людьми» .