Українська література - розробки уроків

Світова велич українського поета Т. Г. Шевченка

Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Мета: перевірити, як дев`ятикласники опанували навчальний матеріал з теми «Життя і творчість Т.Г.Шевченка»; з’ясувати світове значення творчості Кобзаря; розвивати ерудицію, увагу, мислення, вміння робити висновки, навички виразного читання; виховувати любов і повагу до генія українського народу.

Форма роботи: усний журнал.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, ілюстрації до творів, малюнки учнів, виставка книг про життя і творчість Т. Г. Шевченка, картки із завданнями, картки самооцінювання, таблиці, кольоровий усний журнал, презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель. Доброго дня, сідайте. Сьогодні у нас незвичайний урок, бо на ньому присутні гості. Але я хочу, щоб ви не хвилювалися, все у нас буде добре. Поверніться один до одного і посміхніться.

А тепер я хочу звернути вашу увагу на акровірш Д.Білоуса.

(Зачитування вірша вчителем )

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Акровірш

Ти мусиш нам співця назвати,

Адже умів лиш він один

Рабів німих так захищати.

А хто так оспівав, як він,

Садок вишневий коло хати?

Дмитро Білоус

2. Бесіда. Хто мені нагадає, що це за вірш такий — акровірш?

(Відповіді учнів, кольоровою крейдою учень наводить перші букви)

З якими людьми у вас асоціюється ім’я Тарас?

(Тарас Бульба, Тарас Шевченко)

Але як ви думаєте, яке ім’я ближче нам, українцям? До нашого уроку?

(Відповіді учнів)

Саме тому і тема нашого уроку буде така: «Світова велич українського поета Т.Г.Шевченка»

(Записати тему уроку на дошці і почепити портрет)

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

1. Вступне слово вчителя.

Сьогодні на нашому уроці ми пригадаємо життєвий і творчий шлях поета, будемо розвивати увагу, мислення, ерудицію, навички виразного читання і з повагою будемо ставитися до творчості такої неповторної людини як Т.Шевченко. А оцінювати свої знання ви будете самі за карткою самооцінювання. У кожного вона лежить на парті, підпишіть її і погляньте на завдання.

Хочу розпочати наш урок — усний журнал з однієї легенди. В одному санаторії на Харківщині перебував на лікуванні тяжко хворий токар із Харкова Василь Марченко. Незадовго до смерті зі стовбура зламаної вітром сосни він вирізав погруддя Т. Шевченка. Нехтуючи забороною лікарів, мужньо борючись зі смертельною недугою, він просив друзів носити його в парк на носилках, і там, напівлежачи, знаючи, що дні його лічені, він поспішав закінчити роботу. Одного дня, уже закінчуючи свою роботу, ця мужня, благородна людина померла, але під майстерним різцем закоханого в Кобзаря робітника ожив світлий образ великого Тараса. З того часу в парку цьому стоїть Т. Шевченко, врісши коріннями в землю.

Справді, з великою пошаною ставляться люди до Великого Кобзаря, бо він того вартий…

Вчитель. І перша сторінка нашого журналу називається «Життєвий шлях Т. Г.Шевченка»

(Відкрити першу сторінку журналу — на дошці)

Що ж нам відомо про цю людину?

Учень. Це відомий український і російський поет і прозаїк, художник. Літературна спадщина Шевченка вважається основою української літератури і багато в чому сучасної літературної української мови. Після смерті Тарас Шевченко став знаковою, культовою фігурою у формуванні національної самосвідомості серед української інтелігенції, і його вплив на національну культуру залишається значним до цього дня. У літературі кожного народу, серед її великих творців, є поети, імена яких оповиті невмирущою любов'ю і славою. Таким поетом українського народу є Тарас Шевченко, чия безсмертна спадщина - одна з найбільших вершин людського генія.

Вчитель.Так як ми з вами вивчили біографію поета, я пропоную вам перевірити свої знання, виконавши літературну гра «В гостях у Шевченка». Будь ласка, розташуйте в хронологічному порядку життєві події Шевченка.

(завдання на картці самооцінювання)

1. Звільнення із заслання. 9

2. Перша поїздка в Україну. 5

3. Арешт Шевченка. 7

4. Викуп з кріпацтва. 2

5. Надання звання некласного художника. 6

6. Вихід «Кобзаря» . 4

7. Навчання в Академії. 3

8. Створення «Щоденника». 10

9.Присвоєння звання академіка. 12

10.Нове видіння «Кобзаря». 11

11.Експедиція до берегів Аральського моря. 8

12.Навчання у цехового майстра Василя Ширяєва. 1

(взаємоперевірка в парах, відповіді й оцінювання - за дошкою)

Вчитель. Друга сторінка нашого журналу «Поетичні твори Великого Кобзаря»

(Відкрити другу сторінку журналу — на дошці)

Скажіть, будь ласка, чому люди називають Тараса Шевченка Великим Кобзарем?

(Відповіді учнів)

(Звернути увагу на виставку книг)

Що ж це за книга така «Кобзар» ?

Учениця. Книгу «Кобзар» український народ поставив на першому місці серед духовних скарбів.

Дивовижна доля цієї книжки. Поезії, що входять до неї, складались на тернистих дорогах поетового життя, писались то в мандрах, то в казематах, прижились при світлі білих ночей Півночі і в пісках закаспійських пустель, під самотнім сонцем вигнання. «Кобзар» належить до найволелюбніших книг усіх часів. Він наскрізь сповнений прагненням волі. Поезії «Кобзаря» пронизані вірою в незнищенність людини, вірою в те, що людина ніколи не змириться з неволею. Кожен, хто відкриє томик «Кобзаря» відчує, що книгу цю написала людина, яка вистраждала свої відкриття, яка по крутизнах життя піднеслась до вершин мудрості.

Учитель. На які теми писав свої твори Т.Шевченко?

(Відповіді учнів)

Учень. Історична доля України — тема, що хвилювала поета протягом усього життя, тому що саме через трагічні події минулого можна було зрозуміти сучасне становище України. Починаючи з 1838 року, одну за одною пише поет історичні поеми «Тарасова ніч», «Іван Підкова», уславлену поему «Гайдамаки», яку присвятив великій події націо-нально-визвольної та антифеодальної боротьби українського народу проти польсько-шляхетських гнобителів.

Учитель. Так, а який уривок на історичну тему ви вчили?

(Відповіді учнів)

(Виконується учнем напам’ять уривок з поеми «Гайдамаки» - «Гомоніла Україна…»)

Учитель. Чи тільки історична доля народу хвилювала поета?

(Відповіді учнів)

Учень. У травні 1843 року Шевченко вперше після 14 років відсутності повернувся в Україну, побачився з рідними, багато подорожував Полтавщиною. Саме тоді розпочався світоглядний злам у поета: критика кріпосницько-само-державного ладу, осмислення історії України й пошуків її занепаду, трагедії бездержавності. Першими ластівками були поезія «Розрита могила» і поема «Тризна». У цей же період поет створив збірку «Три літа». Збірка містить групу творів, переважно поем історіософсько-політичного змісту. Це поеми «Сон», «Кавказ», послання «І мертвим, і живим…», поема-містерія «Великий льох».

Учитель. Багато творів написав Т.Шевченко і ніколи він не забував про свій народ. Але яку тему ми ще не освітили?

(Відповіді учнів)

Учениця. Також у творчості Т.Шевченка важливе місце посідає доля жінок-кріпачок. Образи жінок з любов’ю змальовані митцем у багатьох ліричних творах: «У нашім раї на землі…», «На панщині пшеницю жала...». Одночасно Шевченко пише побутові поеми, розширюючи виднокіл зображення народного життя.

(Учениця послідовно чіпляє на дошку ілюстрації до творів Шевченка, коротко характеризуючи їх).

В поемі «Марія» автор розкрив тему материнства, особливо материнства зневаженого, тобто теми матері- покритки. «Наймичка» - найдовершеніша поема, де в образі Ганни змальовано образ тихої щоденної материнської самопожертви.

Поема «Катерина» Доля Катерини не має літературних попередників, його джерело — саме життя. Саме старшій сестрі Шевченко присвятив поему «Катерина»

(Учениця виконує напам’ять уривок з поеми «Катерина»)

Учитель. Пригадавши твори відомого поета, на 3 сторінці вас чекає поетична вікторина «З якого твору ці рядки?»

(Відкрити третю сторінку журналу — на дошці)

Учитель. А деякі учні отримують картки на встановлення відповідності.

(Учитель читає рядки з творів Т.Шевченка, а діти записують назви творів в картку самооцінювання)

...І усміхнулася небога.

Проснулася - нема нічого...

На сина глянула, взяла

Його тихенько сповила...

(«Сон»)

…Зійде сонце,

Осушить, пригріє;

А унуки? Їм байдуже,

Панам жито сіють.

(«Гайдамаки»)

Ти не лукавила зо мною,

Ти другом, братом і сестрою

Сіромі стала. Ти взяла

Мене, маленького, за руку

І в школу хлопця одвела

До п’яного дяка в науку.

(«Доля»)

...Чого так весело було?

Господнє небо, і село,

Ягня, здається, веселилось!

І сонце гріло, не пекло!

(«Мені тринадцятий минало»)

Поховайте та вставайте,

Кайдани порвіте

І вражою злою кров’ю

Волю окропіте.

(«Заповіт»)

Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива,

Додолу верби гне високі,

Горами хвилю підійма.

(«Причинна»)

За горами гори, хмарою повиті

Засіяні горем, кровію политі.

Споконвіку Прометея там орел карає,

Що день божий добрі ребра

Й серце розбиває.

(«Кавказ»)

...Поклала мати коло хати

Маленьких діточок своїх,

Сама заснула коло їх.

Затихло все, тілько дівчата

Та соловейко не затих.

(«Садок вишневий коло хати»)

...Село неначе погоріло,

Неначе люди подуріли,

Німі на панщину ідуть

І діточок своїх ведуть!

(«І виріс я на чужині»)

Нехай собі тії люде

Що хотять говорять:

Вона любить. Той не чує,

Що вкралося горе.

(«Катерина»)

Таку пісню чорнобрива

В степу заспівала.

Зілля дива наробило —

Тополею стала.

(«Тополя»)

В Україну ідіть, діти!

В нашу Україну,

Попідтинню сиротами,

А я тут загину.

(«Думи мої, думи…»)

(Взаємоперевірка поетичної вікторини і роботи з картками на дошці з таблицями)

Учитель. А зараз ми трохи відпочинемо. Прослухайте будь ласка пісню.

(Звучить пісня «Зоре моя вечірняя…»)

Учитель. «Зоре моя вечірняя», «Заповіт», «Думи мої, думи…», «Реве та стогне Дніпр широкий» - ці вірші стали піснями. А хто написав музику на ці слова?

( Микола Лисенко)

Учитель. На четвертій сторінці ми дізнаємося про Шевченка як художника.

(Відкрити четверту сторінку журналу — на дошці)

Учитель. Тарас Григорович Шевченко був не тільки поетом, він був ще й і талановитим художником. Його роботи різноманітні за жанрами: автопортрети, портрети, пейзажі.

(Розповідь учениці під час презентації)

Учениця. Тарас Григорович Шевченко, як художник, займає одне із самих почесних місць в українському образотворчому мистецтві. Шевченко був одним із перших художників, які прокладали новий реалістичний напрям, осново-положник критичного реалізму в українському мистецтві. Загальновідомо, що Шевченко був одним із зачинателів і першим видатним майстром офорту у вітчизняному мис-тецтві. Сам він прекрасно володів всіма відомими тоді засобами графічного зображення. Обдарований від природи хлопчина рано відчув тягу до малювання. Ще змалку крейда і вуглинка були для нього неабиякою радістю. Все ними малює: стіни, лави, стіл в хаті і на дворі, в себе і у гостях. Якось прийшла сестра Катерина з панщини і не впізнала своєї хати: візерунками розмальовані стіни, долівка і навіть призьба. Хлопець любив зображувати птахів, звірів, людей.

Учитель. Пропоную вам завдання. Спробуйте дібрати твори, до яких могла б бути намальована ця ілюстрація.

(Відповіді учнів: «Мені тринадцятий минало минало»,

«Зацвіла в долині червона калина»,

«Садок вишневий»,

«І досі сниться під горою»,

«Якби ви знали, паничі»,

«Перебендя»).

ІV. Вивчення нового матеріалу. З дослідження міні-груп

Учитель. Т.Шевченко — не просто народний поет, геніаль-ний митець. Значення його слова для нас особливе. І як сказав Богдан Лепкий: «Шевченко розбудив, розкрив нам очі, повернув надію на свободу, показав шляхи національ-ного визволення, навчив шанувати самих себе. Він укра-їнців «гуртував, збирав докупи і єднав в один великий український народ». А як сьогодні сприймається слово Великого Кобзаря?

Учитель. П’ята й остання сторінка нашого журналу «Видатні діячі про Т.Шевченка»

(Відкрити п’яту сторінку журналу — на дошці)

(Учні отримали випереджальне завдання: поділитися на міні-групи і дібрати висловлювання видатних людей та прислів’я і приказки про Т.Шевченка)

Виступ І групи.

«Твори Шевченка роблять людей кращими, ласкавішими, людянішими». (В. Островський — російський педагог)

✵ Шевченко через 100 років після своєї смерті зумів зібрати поетів усього світу і здружити їх. (Італійський письменник Гвідо Пйовене)

✵ Могутність його бунтівного духу, відвага, з якою він атакує найміцніші твердині свого часу, ба, навіть нашого часу: чи це божество, чи самодержавство, теократія, нелюдяність, расове упередження, жорстокість, глупота чи невігластво. (Англійський письменник Г. Маршалла)

✵ Він був найбільш народним поетом з усіх великих поетів світу… Поезія Шевченка була явищем єдиним і неповторним. Немає для неї відповідника в світовій літературі. (М. Якубець, Польща)

«Невмираючий дух поета, як і раніше, витає над рідною Україною, невмовкаюче роздається його віще слово і сіє на народній ниві живе насіння оновлення» .

П.А. Грабовський (1864-1902, український поет, публіцист)

«Любіть свою Батьківщину і рідну мову так, як любив покійний Тарас Шевченко. Для його пам’яті це буде найкращою нагородою і нерукотворним пам’ятником»

А. Р. Церетелі (1840-1915, грузинський поет)

«Огненне слово його наскрізь проймало серце не тільки тих, кому близьке було народне горе, а й тих, кому й байдуже було до того. Всі дивувалися красі та силі тієї простої мови, якою Шевченко виливав свої вірші. Увесь світ став прислухатися до його мови, а на Вкраїні вірші приймали як благовісне, пророче слово».

П. Мирний (1849-1920, український письменник)

Учитель. Хто ще знає якісь висловлювання видатних людей?

Виступ ІІ групи.

«Він був живою піснею… живою скорботою і плачем. Він босими ногами пройшов по колючих тернах; весь гніт епохи впав на його голову; не було спокою цьому вдови-ному сину. Але інколи він підносився духом, пробуджував і зароджував, підтримував і зміцнював в кожному — то піс-нею, то словом, то власним життям — правду і безмеж-ну любов до сіроми. Вийшовши з простого народу він не одвертався від жебрацтва і злиднів — ні, навпаки! — він і нас повернув лицем до народу, і змусив полюбити його і співчувати його скорботі. Він ішов попереду, вказуючи і чистоту слова, і чистоту думки, і чистоту життя».

Л.М.Жемчужников (1828-1912, український і російський художник)

Тарас Шевченко народився на українській землі, під українським небом, проте він належить до тих людей-світочів, що стають дорогими для всього людства і що в пошані всього людства знаходять своє безсмертя.

Доля переслідувала його ціле життя, та не покрила іржею золота його душі, не обернула його любові до людства в ненависть, ані його віри — в розпуку.

Доля не щадила йому страждань, але не стримала його радості, що била здоровим джерелом життя.

Та найкращий, найцінніший дар доля дала йому ах по смерті — невмирущу славу і вічну нову насолоду, яку дають його твори мільйонам людських сердець».

І. Я. Франко (1856-1916)

«Поява Тараса Григоровича на похмурому фоні закріпаченої України — явище далеко не випадкове. В його особі — все знедолене малоросійське селянство — ніби злило всі кращі духовні сили і вибрало його співцем свого одвічного горя. Вірний цьому високому призначенню, він, незважаючи на всі злигодні свого невдалого життя, не зрадив його до самої смерті».

І. І. Манжура (1851-1893, український поет)

«Він був селянський син і став князем в царстві духа. Він був кріпак і став великою силою в громаді людських культур. Він був простак і відкрив професорам і вченим новіші і свобідніші степені. Він терпів десять літ від російської воєнщини, а зробив більше для свободи Росії, ніж десять побідних армій.

І. Я. Франко (1856-1916)

Учитель. Так висловлювалися про великого Кобзаря видатні діячі. А що про Шевченка говорив простий народ? (Відповідь учнів: народ складав прислів’я, приказки, вислови)

Учитель. Які прислів’я та приказки про Шевченка ви знаєте?

Виступ ІІІ групи.

Шевченко народ захищав, а про себе забував

Тараса думки будуть жити віки.

Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став…

Шевченківський «Заповіт» буде жити тищу літ.

Шевченко за народ бідував, бо з народу сам походжав.

Шевченкові твори сяють, мов ясні зорі.

За те цар Шевченка боявся, що той людям волі добивався.

Шевченко дуже радий був не силою, а словом мудрим.

Тарасів «Заповіт» облетів увесь світ.

Тарасів «Кобзар» — народу великий дар.

В наш чудовий час вічно житиме Тарас.

Шевченко на Вкраїні — як Пушкін в Росії.

Хто читав «Заповіт», — рвав кайдани, рушив гніт.

V. Підсумок уроку

Учитель. Ось і перегорнули ми з вами останню сторінку нашого журналу. Давайте підведемо підсумки. Засто-совуючи прийом «Доміно» , дайти відповідь на питання: «Ким є поет для вас, школярів третього тисячоліття?»

(Т. Шевченко — письменник (поет, прозаїк, драматург) — політичний діяч — музикант — художник — співак — перекладач — основоположник української літературної мови — гравер — живописець — актор — фольклорист — етнограф —…)

VI. Оцінювання. ( Учні підраховують бали на картці самооцінювання)

VIІ. Домашнє завдання: 1) написати твір-мініатюру на тему «Шевченко в моєму житті», 2) підготувати доповідь про життєвий і творчий шлях П.Куліша.

Додаток 1

Картка самооцінювання за творчістю Т.Г.Шевченка

ПІ учня, клас _________________________

Зміст уроку

Кількість балів

1 сторінка. Літературна гра

«В гостях у Шевченка»

Розташувати в хронологічному порядку події (розставити цифри)

1. Звільнення із заслання.

2. Перша поїздка в Україну.

3. Арешт Шевченка.

4. Викуп з кріпацтва.

5. Надання звання некласного

художника.

6. Вихід «Кобзаря» .

7. Навчання в Академії.

8. Створення «Щоденника» .

9. Присвоєння звання академіка.

10.Нове видання «Кобзаря» .

11.Експедиція до берегів Аральського

моря.

12.Навчання у цехового майстра Василя

Ширяєва.

Max 3 б.

2 сторінка. Поетична творчість Т.Г.Шевченка

Max 2 б.

3 сторінка. Поетична вікторина

«З якого твору ці рядки?»

1 7

2 8

3 9

4 10

5 11

6 12

Max 3 б.

4 сторінка. Конкурс «Добери твір до поданої ілюстрації»

Max 1 б.

5 сторінка. Народ про Шевченка

Max 2 б.

Підсумок. Прийом «Доміно»

Max 1 б.

Домашнє завдання (презентація, напам’ять, доповідь, малюнок)

Max 12 б.

Додаток 2. Картки і відповіді до них

КАРТКА № 1

Знайдіть відповідність між подіями та роками, з’єднайте стрілочками

1. Звільнення із заслання. А 1814

2. Перша поїздка в Україну. Б 1847

3. Арешт Шевченка. В 1857

4. Викуп з кріпацтва. Г 1843

5. Рік народження великого поета. Д 1840

6. Вихід «Кобзаря» . Е 1838

КАРТКА № 2

Знайдіть відповідність між подіями та роками, з’єднайте стрілочками

1. Поступив до Академії. А 1861

2. Створення «Щоденника» . Б 1838

3. Рік смерті Великого Кобзаря. В 1848

4.Нове видання «Кобзаря» . Г 1857

5.Експедиція до берегів Аральського моря. Д 1832

6.Початок навчання у Василя Ширяєва. Е 1860

КАРТКА № 1

А 1857

Б 1843

В 1847

Г 1838

Д 1814

Е 1840

КАРТКА № 2

А 1838

Б 1857

В 1861

Г 1860

Д 1848

Е 1832