Українська література - розробки уроків

Михайло Стельмах. «Гуси-лебеді летять». Єдність світу природи і світу дитячої душі. Образ Михайлика, його сприйняття дорослого світу

Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло

Мета: охарактеризувати світ природи та світ дитячої душі;

пояснити роль образного бачення світу в житті людини;

розкрити образ головного героя — малого Михайлика, чутливого до краси хлопчика;

розвивати в учнів творчу фантазію, естетичне бачення світу; виховувати любов до природи; бажання оберігати її.

Обладнання: ілюстрації учнів до твору.

Самий смисл буття чи не в тому, щоб жити у мудрій злагоді з природою, знати насолоду праці і поезію людських взаємин. І щоб навчитися цим дорожити, треба відчути потребу це берегти.

Олесь Гончар

Дитинство — це справді і майбутня доля, і майбутнє життя.

Євген Гуцало

Хід уроку

І. Організаційно-мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Продовжити речення.

«Це щаслива пора — дитинство…»

2. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.

3. Оголошення теми.

4. Визначення очікуваних результатів.

ІІ. Операційно-пізнавальний етап.

1. Слово учителя.

Ловили віти дощ зелений,

Спускали вниз важкі разки.

В жита ввігнались дужі клени,

Клювали листом колоски.

Прорвали небо перші вдари,

А ниви колосом шумлять,

Гарячі щуки плещуть в хмарі,

І в невід ловить їх земля…

Уже світлішає над гаєм,

Дощем пахучим день промок.

По воду райдуга спускає

Кінці коромисла в ставок.

Так Михайло Стельмах у вірші описав мальовничу природу Прибужжя, де минали дитячі та юнацькі роки письменника. Тут відкрилася йому поетична краса природи, таємниця людського життя. У творі дуже виразно звучить мотив шанування природи. Людина — її добрий і мудрий господар, який повинен любити й оберігати її красу.

2. Бесіда.

- Як Михайлик був зачарований весняною красою, зокрема польотом лебедів?

- Хто і яким чином допомагає Михайлику сприйняти довкілля?

- Чому для хлопчика природа — це казка?

- Через що хлопчик полюбляє ліс, багато часу перебуває в ньому?

- Чим пояснити те, що Михайлик сприймає природу, її красу по-особливому, душею?

3. Робота зі схемою (робота в групах).

Учні знаходять цитати, що стосуються названих у схемі предметів, визначають у них зорові, звукові та інші наявні деталі, пояснюють їхню роль.

4. Бесіда.

- Як ви охарактеризували б людину, котра бачить у навколишньому світі стільки краси?

- Наскільки природа вплинула на вчинки хлопчика, його поведінку, вдачу?

5. Технологія «Кластер».

Учні називають риси характеру Михайлика, пояснюють в якій ситуації і як вони проявляються в повісті.

6. Узагальнення вчителя.

Головний герой повісті — Михайлик, сільський хлопчик, син бідних людей. Він надзвичайно допитливий: хоче багато знати, довідатися…

ІІІ. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. Словесне малювання (від імені Михайлика змалювати природу рідного села (міста): «Я і мій світ: ми разом і назавжди»).

2. Повторне прочитання епіграфа.

3. Кольорова рефлексія настрою.

ІV. Домашнє завдання.

Об’єднавшись у групи, дібрати цитати й підготуватися до характеристики образів.

1 група — діда;

2 група — матері;

3 група — батька;

4 група — бабусі.