Українська література - розробки уроків
Характеристика вчинків головних героїв за твором І. Франка «Добрий заробок»
Всі публікації щодо:
Франко Іван
Мета: навчити характеризувати вчинки головних героїв, добирати цитати на підтвердження своїх думок, давати власну оцінку зображуваному; розвивати артистичні вміння, навички виразного читання, уміння переказувати; виховувати чесність, порядність, повагу до людини, праці.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручники, ілюстрації, таблиця, дерево пізнання, слайди.
Епіграф:
Вчинки людини — це дзеркало,
у якому видно її портрет…
Й. Гете
Хід уроку
I. Організаційний етап.
— Привітання;
Пролунав дзвінок,
Починаємо урок,
Працюймо наполегливо,
Швидко, старанно,
Щоб жодна хвилина
Не втратилась марно.
- Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Привітаймося один з одним (кінезіологія - рух)
Вітаю (плеск в долоні)
Руками (плеск в долоні партнера)
Вітаю (плеск)
Правою (плеск правою рукою у долонь партнера)
Вітаю (плеск)
Лівою (лівою у долонь партнера)
Правою,
Лівою.
Браво (плеск)
Браво (плеск у долоні партнера)
Інтерактивна вправа «Ланцюжок добрих побажань».
Побажаймо один одному успіхів і цікавих відкриттів на сьогоднішньому уроці.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
- Творчість якого письменника ми вивчаємо? (слайд 1 «Скрізь і завжди у мене була провідна думка — служити інтересам мого народу і загальнолюдським поступовим ідеям»)
- Що можете сказати про І. Франка як письменника? (різноманітність тем, сюжетів, мотивів)
- Який твір І. Франка ми вивчаємо?
- Про що в оповіданні розповідається?
- Тема — показ життя бідного селянина.
Ідея —
III. Мотивація навчальної діяльності учнів.
— Пригадаємо героїв оповідання.(слайди: дід. баба, панок (податковий комісар), війт, здекутники (урядовці, збирачі податків).
IV. Оголошення теми й мети уроку.
Дата
Тема
Слова Гете «Вчинки людини — …» — проблемна ситуація.
V. Опрацювання навчального матеріалу.
Головний герой — дід Панько.
- Як жив і чим заробляв на життя дід Панько? (переказати, близько до тексту)
Про це ми дізнаємося зі слів зі слів самого героя? Правда?
До нашої уваги інсценізація уривка твору.
- Чи сподобався вам панок? (зовнішність, доскіпливий, все розпитує, чи ввічливий? пам’ятайте, принесіть, приходьте! — ніби наказує)
- А дід Панько? (довірливий, правдивий. добрий, бере помірну платню, працьовитий)
Дід дав слово зробити 100 мітел.
- Чи легко це йому було? Скажемо коли попрацюємо в групах. Визначення консультантів.
I група розповість і зачитає «Процес виготовлення 100 мітовок»
II група — «Доставка мітел на вказане місце».
Запитання група групі.
I група — Чи поважаєте працю діда Панька і його дружини?
II група — Що викликає у вас сцена доставки мітел сміх чи жаль?
- Читання в особах.
Фізкультхвилинка!
- Чи додержав свого слова пан?
- Як ставитесь ви до пана?
- А до діда Панька?
«Робота в парах» — Робота над ілюстрацією.(слайд). Який вчинок героїв розкриває ілюстрація?
Самостійно прочитайте текст у підручнику на стор. 91. Індивідуальна робота
- Як оцінюєте вчинок діда Панька, що він не платив податок, нарахований за продаж мітел.
- Чи є в цьому вина діда Панька?
- Чого він став жертвою?
Слово податкового інспектора (зачитує)
- Чи можна продавати в наш час: мітли, …?
Робота в зошитах за таблицею на слайді.
|
Вчинки показують |
|
|
Чесноти діда Панька |
Вади комісара |
|
доброту працьовитість щирість відповідальність довіру |
злість ледарство підступність байдужість обман |
|
і викликають |
|
|
…………………………………….. |
…………………………………. |
То чи погоджуєтесь зі словами епіграфа?
VI. Закріплення знань, умінь і навичок.
Гра «Літературний волейбол»
Поставте одне одному запитання за навчальним матеріалом уроку. Той, хто відповідає («приймає пас»), повинен адресувати іншим запитання — «віддати пас».
1. Чому Панько мусив продавати мітли?
2. У чому проявилася щирість, довірливість селянина?
3. Розповісти про підступний вчинок комісара?
4. Чиї інтереси захищає війт?
5. Як ставитесь до Панька?
6. Чи засуджуєте ви вчинок комісара?
7. Чи засуджуєте ви вчинок війта?
8. Якби ви поступили на місці Панька?
VII. Підсумки уроку. «Дерево пізнання».
Учні записують на листочках свої пізнання, що дізналися, чого навчилися, вивчаючи творчість І. Франка, зокрема твір «Добрий заробок» зачитують їх і клеють на дерево.
- Що ти дізнався з уроку?
- Що сподобалось на уроці; а що ні?
- Чи судять людину за її вчинками?
Оцінювання,(самооцінювання). (1 хв.)
- Чи задоволений ти своєю роботою на уроці?
- Оціни свій внесок в урок. (як ти працював) і постав сам собі оцінку.
- Оціни роботу свого сусіда.
«Коло друзів»
Який ви гарний клас! Хоч матеріал уроку був об’ємним, ви намагалися все засвоїти. «Ми якраз усе встигли. Ви молодці! Сьогодні ми працювали як одна дружна команда. Дякую всім за роботу.
VIII. Домашнє завдання.
«Художникам» намалювати малюнок до твору;
учням I, IIр. — читати. III, IVр. — виконати завдання 6 у підручнику.