Українська література - розробки уроків

Олесь Гончар «Модри Камень». Романтична ідея кохання, що перемагає смерть. Образи українського бійця і юної словачки Терези

Всі публікації щодо:
Гончар Олесь

Мета: допомогти учням краще засвоїти ідейно-художній зміст твору; розвивати навички аналізу прозового твору, вміння характеризувати образи, висловлювати власні думки про них; аналізувати порушені автором проблеми; виховувати любов до літератури, засуджувати антигуманну політику війни.

Обладнання. Портрет О. Гончара, текст твору, ілюстрації до нього.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання.

Літературний диктант

1. Вкажіть жанр твору «Модри Камень» (новела)

2. Коли відбуваються події у творі? (під час Другої світової війни)

3. Зі скількох розділів складається твір? (5)

4. З якою метою солдат-розвідник постукав у вікно хатини? (перепочити, зігрітися)

5. Хто жив у хатині? (мати й донька)

6. Чому мати злякалася радіо? (бо воно «забрало» Францішека)

7. Чим мати пригостила розвідників ? (гарячою кавою)

8. Kого з персонажів описано в уривку «Ти йдеш попереду, закутана шаллю, легко перестрибуючи з брили на брилу, розповідаєш, як краще добратися до млинів»? (Терезу)

9. Про кого йдеться у фрагменті: «Від скирти сіна відділяється (він), білий, мов привид. Замерз, лається і пита: «Що там?» (про Іллю)

10. Що побачив на подвір’ї коханої оповідач, коли повернувся після війни у Модри Камень? (Чорне згарище, не було нікого, тільки голий димар)

11. Що знайшли поліцаї при обшуку у хаті? (закривавлений бинт)

12. Вони подумали, що тут були … (партизани)

Інтерактивна вправа «Ланцюжок думок»

Доберіть доречні слова, які влучно б розкрили зміст заголовку твору О. Гончара «Модри Камень». (Мудрий Камінь, міцний; відвага, звільнення, мужність, надія, визволення, спогади, марення).

Прокоментувати визначені варіанти.

III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Прийшла любов непрохана й неждана −

ну як мені за нею не піти?

В. Симоненко

 Кохання — одне з найглибших і найчарівніших людських почуттів. І приходить воно тоді, коли ми його навіть не очікуємо: чи в мирний світлий день, чи у грізну годину воєнного лихоліття, і залишає свій слід у душі на все життя.

 Так і герой новели О. Гончара «Модри Камень» зустрів своє кохання тоді, коли найменше на нього чекав. Голодний, неймовірно стомлений, поранений боєць, переступивши поріг словацької оселі, побачив її, просту словацьку дівчину, і закохався на все життя. Яким було це почуття, зароджене на війні? Чому герою не давало воно спокою протягом життя? І чому ця печальна історія кохання хвилює нас і зараз?

Про це ми будемо говорити сьогодні на уроці.

IV. Формування вмінь і навичок літературного аналізу.

1. Загальна характеристика твору. (Колективне складання паспорту твору)

✵  Автор. Олесь Гончар.

✵  Назва твору. «Морди Камень».

✵  Рік видання. 1946.

✵  Літературний рід. Епос.

✵  Жанр. Новела.

✵  Дійові особи. Український солдат-розвідник, Ілля, Тереза, мати Терези, поліцаї.

✵  Тема. Змалювання кохання українського солдата та словацької дівчини Терези, що розквітло всупереч війні.

✵  Ідея. Возвеличення кохання, що перемагає смерть і продовжує жити в пам’яті та мріях закоханого.

✵  Композиція. Твір складається з п’яти розділів і має своєрідну структуру: основна частина —розповідь українського солдата про знайомство зі словацькою дівчиною Терезою та її матір’ю, зародження кохання, загибель Терези; початок і кінець твору — видіння, марення бійця, розмова з уявним образом Терези.

✵  Проблематика твору. Війна і мир, війна і кохання, життя і смерть, гуманізм і жорстокість, загальнолюдські цінності.

2. Робота в групах (добір цитатного матеріалу для характеристики образів твору).

✵  Український солдат

§ « − Свої, −кажу і не чую власного голосу. Третю добу замість води ми їли сніг. — Свої, − хриплю я щосили».

§ «Я стидався дивитися на твої білі стрункі ноги, але, одвівши погляд, все одно бачив то весь час».

§ «Тільки тепер я помітив, який подертий на мені був халат».

§ «Мої руки були мокрі, червоні, незграбні, в брудних бинтах. Бинти нам правили й за рукавиці, котрі ми розгубили, митарствуючи в проклятих скелях».

§ «З обережності ми за три доби ні разу не розвели вогню…».

§ «Але головне завдання було виконане, і цієї ночі ми вирішили перебратися до своїх».

§ «Ти пильно дивилася в вічі, і я виразно чув, як ти входиш до мого серця».

§ «Померкло, стерлося все, навіть те, що звуть незабутнім першим коханням. Чому ж ця випадкова зустріч, єдиний погляд, єдина ява у великій драмі війни, чому вона не меркне і, відчуваю, ніколи не померкне?».

✵  Тереза

§ «… Біля столу злякана мати, а ти біля високого ліжка застила в подиві, закриваючи груди розпущеними косами».

§ «Ти стояла на стільці боса, закриваючи вікна».

§ « Була ти в білій сукні, і на рукаві чорніла пов’язка».

§ «Пальці твої були вправні й повні ніжного тепла. Зовсім не боліло, як ти відривала закривавлений бинт».

§ «Спіть, я стану на варті…».

§ «Ти йдеш попереду, закутана шаллю, легко перестрибуючи з брили на брилу. Розповідаєш, як краще добратися до млинів, і, скинувши рукавичку, подаєш руку на прощання».

§ «Тонка рука, вся зіткана з чутливих живчиків, дрібно тремтить і гріє всього мене».

§ «А вона йде перед ними (поліцаями) і не плаче, тільки раз по раз оглядається».

§ « Вона мовчки витирає кривавицю з обличчя та все-таки оглядається».

3. Письмова робота.

Використовуючи цитатний матеріал, складіть характеристику героям.

V. Закріплення знань, умінь і навичок.

«Для кохання не існує вчора, кохання не думає про завтра. Воно жадібно тягнеться до нинішнього дня…» (Генріх Гейне).

Як ви розумієте вислів відомого письменника?

Міні-диспут.

−  Чи можливе кохання під час війни?

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

−  Чому оповідач не зміг забути своєї Терези?

−  Чому героєві так важливо «досказати все недосказане тоді, взимку»?

−  Як ви вважаєте, чому кохання перемогло смерть?

−  Яка з проблем твору здалась вам найбільш актуальною для нашого часу?

VI. Підсумок уроку.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжіть речення.

−  Від твору О. Гончара в мене залишилось враження …

−  «Модри Камень» мені запам’ятається…

−  Мені найбільше припало до душі …

−  Я вважаю, що художня майстерність письменника у творі полягає у…

VII. Домашнє завдання.

1. Скласти асоціативне гроно до образів бійця й Терези.

2. Підготувати невелике усне повідомлення про одну з порушених проблем у новелі.