Українська література - розробки уроків
Т.Г. Шевченко. Світова велич українського поета
Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас
Мета: оцінити і охарактеризувати внесок Т.Шевченка в скарбницю української поезії, у розвиток української літературної мови, у світовий мистецький поступ.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
-знаннєва складова: учень усвідомлює світову велич поета;
-діяльнісна складова: уміє використовувати навички пошукової діяльності в мережі Інтернет, користуватися різними джерелами інформації, узагальнювати та систематизувати отриману інформацію;
-ціннісна складова: демонструє інтерес до вивчення творчості поета.
Перебіг уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
Ребус
Акровірш
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів лиш він один
Рабів німих так захищати.
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати?
Дмитро Білоус
Хто мені нагадає, що це за вірш такий — акровірш?
З якими людьми у вас асоціюється ім’я Тарас?
(Тарас Бульба, Тарас Шевченко…)
В історії кожного народу, серед її великих творців, є люди, імена яких оповиті невмирущою любов’ю і славою. Франческо Петрарка (італ. поет), Вільям Шекспір (англ.. поет, один з найвідоміших світових драматургів) — ці імена асоціюються з епохою Відродження у світовій літературі. Поряд з ними стоїть прізвище Тараса Григоровича Шевченка, який не тільки підніс українську літературу на світовий рівень, а й змінив народний світогляд.
Талант Шевченка, його допитливість, незвичайна любов до всього рідного, до свого пригнобленого народу, до своєї культури, що перебувала тоді в московському ярмі, а також освіта, начитаність, праця над собою — все це було ґрунтом для появи геніальних його творів.
Шевченко для України — не просто народний поет, геніальний митець, національний пророк, апостол правди, заступник знедолених, провидець — так його називають українці. І в цьому немає перебільшення.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
III. Засвоєння нового матеріалу
Шевченко - основоположник нової української літератури. Він уперше привернув увагу до почуттів простої людини, сприяючи цим самим демократизації літератури. Удосконалював ліро-епічні жанри: поему, думку, баладу, елегію, послання. Багато його творів стали улюбленими піснями українців. Найбільше його віршів на музику поклав М.Лисенко (83)
Літературна спадщина:
- 240 поезій, з них понад 20 поем;
- 9 повістей російською мовою;
- драма «Назар Стодоля»;
- щоденник;
- автобіографії.
Шевченкова художня спадщина значно більша від літературної. Митець затвердив себе як новатор у галузі офортів, різновиду граверного мистецтва. Серія офортів «Живописна Україна» - спроба увічнити красу, історію, звичаї рідного краю. Автопортрети Шевченка дають змогу простежити, як впливали життєві обставини на його долю.
Мистецька спадщина :
- 210 акварелей;
- 150 портретів, з них 43 — автопортрети;
- 27 офортів, з яких 6 серій «Живописна Україна»;
- понад 230 олівцевих малюнків ландшафтів України;
- начерки на 360 сторінках рукописів та альбомів..
Перегляд відео «Як Тарас Шевченко став зіркою. 3 серія «Книга-мандрівка. Україна».
Проблемне запитання: Шевченкова доля - випадковість чи закономірність? Чи обов’язково вона мала бути такою тяжкою і трагічною?
Виконати завдання «Кінні перегони»
Пропоную скористатися вашими сканерами штрих-кодів і дізнатися ще про декілька цікавих фактів із життя поета
Тарас Шевченко: факти про митця, яких більшість не знає
Незакінчене речення: «Для мене було новим дізнатися, що…», «Шевченко для мене — це…»
Настав час відпочити. Запрошую вас до жвавої руханки від Злати Огневич «Запали вогонь»
Кому не можна різких рухів, тим пропоную фітнес для очей. Перейдіть за цим покликанням і насолодіться вправами під улюблену музику
Молодці! Похваліть себе, вмотивуйте: «Повірте, що зможете, і пів шляху вже пройдено». Теодор Рузвельт
Пропоную до вашої уваги вправу «Правда чи фейк»
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
І повертаючись до питання геніальності, чи можемо ми зробити висновок, що Тарас Григорович Шевченко видатна особистість, є не просто отим канонічним образом суворого дядька у смушевій шапці, а багатогранна особистість, інтелігентна людина. Він не був бідним, як це раніше любили показувати, але він був простою людиною, що мріяла про сім’ю і хату на Україні. Як поет він завжди актуальний, в усі часи його «Кобзар» є надзвичайним!!! От цікаво, якби зараз він прийшов і подивився на нас, чи сподобались би ми йому? Думаю кожне покоління бачитиме і читатиме по-своєму Шевченка.
Створіть літературну газету
Спробуйте пройти онлайн-тест та дізнайтеся про рівень ваших знань із вивченої теми
V. Підсумки уроку
Рефлексія
Підберіть та поясніть фразеологізм, відповідний вашому сприйняттю уроку:
· чув краєм вуха
· ворушив мізками
· рахував ворон
· натхненно слухав
· лід рушив
· був на сьомому небі
· бив байдики
· ловив гав
· комар носа не підточить
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Фотоквест