Українська література - розробки уроків
Поетична збірка «Зів’яле листя». Місце любовної теми у творчості І. Франка. Життєві імпульси появи творів (автобіографічність). Широка гама почуттів ліричного героя, ствердження невмирущості почуттів, ідеалу кохання
Всі публікації щодо:
Франко Іван
Мета: дізнатися про збірку «Зів’яле листя» (особливості її композиції та змісту ); розкрити світ почуттів і пристрастей, створений поетичним словом великого майстра на основі поезій, творчо осмислити й відтворити події, що відбувалися в житті І. Франка; розвивати зв’язне мовлення та вміння учнів декламувати вірші; виховувати інтерес до поетичної творчості поета, чистоту й благородство почуттів людини; збудити бажання краще пізнати глибинний зміст ліричних творів І. Франка.
Тип уроку: комбінований / урок-спогад, вивчення нового матеріалу.
Методи та прийоми: слово вчителя, бліц-опитування, міні-лекція, індивідуальна робота, учень у кріслі письменника, евристична бесіда, біоадекватні технології, робота в групах, інтрига.
Міжпредметні зв’язки: музика, кіно-, фотомистецтво.
Обладнання: портрет І. Франка, проектор, ноутбук, колонки, гітара, конверт із листом.
Більш, ніж меч, і огонь, і стріла, і коса.
Небезпечне оружжя ‒ жіноча краса.
Ані мудрість, наука, ні старші літа
Не дають проти неї міцного щита
Іван Франко
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя
І. Я. Франко ‒ особистість непересічна, багатогранна, надзвичайно талановита. Це людина, яка йшла не просто в ногу з часом: можна з упевненістю говорити, що Іван Якович випереджав свій час на два, а можливо, й на три кроки. Ми з вами вже досить близько познайомилися з його творчістю. Пригадаймо ж, що ми знаємо про Франка-літературного діяча.
Бліц-опитування
— У чому полягає багатогранність особистості Франка?
— Якими літературними псевдонімами підписував свої твори Франко? (Мирон, Джеджалик Мирон Сторож, Мирон Ковалишин, Руслан, Іван Живий, Невідомий,— усього близько сотні).
— А яким літературним прізвиськом і сьогодні, у ХХІ столітті, користуються й літературознавці, і широка аудиторія поціновувачів творчості Франка? (Каменяр).
— Чому це прізвисько «прив’залося» до Франка? (один із програмових творів, вірш «Каменярі»).
— А як іще називали Франка в літературних колах (і не тільки)? («Велетнем», «титаном думки та праці»).
— Чому?
— Із якими родами літератури працював Франко? (Епос, лірика, драма).
— Яку лірику Франка ми розглядали на попередніх уроках (види лірики) і в яких збірках вона представлена? («З вершин і низин» ‒ громадянська лірика; «Мій Ізмарагд ‒ філософська лірика»).
Дякую за ваші відповіді.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
А ще ми будемо декламувати вірші поета. Декламувати, але не аналізувати. Сьогодні ми навіть із коментарем будемо обережні, щоб грубою прозою не порушити чари великої Музи — Поезії [2].
ІV. Мотивація Оголошення епіграфа уроку (Епіграфом уроку пропоную обрати рядки, написані самим Франком. Але до аналізу цих слів я пропоную повернутися наприкінці уроку).
Слово вчителя
На минулих уроках ми вже багато говорили про Франка-громадського діяча, політика, дослідника тощо. Але хто ж він, Франко-людина, Франко-чоловік?
«Любов, що водить сонце і світила…» Цими словами великий Данте завершив свою безсмертну «Божественну комедію».
Кохання — це рушій на землі, це напруження всіх сил, людських і надлюдських, подолання всіх перешкод. Не існує людини, яка б не мріяла про кохання. Так було, так є і буде. Чи довелося Франкові відчути це почуття? Коли так, то що воно дало йому: щастя і радість, чи біль і страждання?..
З’ясувати це нам і допоможе знайомство зі збіркою віршів «Зів’яле листя»
До речі… Індивідуальне завдання: під час аналізу поезій дослідити, яким постає І. Франко на сторінках збірки.
Ваше завдання ‒ самостійно протягом уроку творчо або просто схематично визначити головні риси ліричного героя збірки (але ми трохи згодом переконаємося в тому, що збірка «Зів’яле листя» є дійсно автобіографічною; тому сьогодні ми абсолютно закономірно можемо частково ототожнювати ліричного героя з самим автором; ми говоримо про часткове ототожнення, адже поет має право на деякі художні узагальнення).
Завдання зрозуміле?
V. Створення емоційно-почуттєвого настрою
Декламування вчителем вірша «Розвійтеся з вітром, листочки зів’ялі…»
Іван Франко
Розвійтеся з вітром, листочки зів’ялі…
Розвійтеся з вітром, листочки зів’ялі,
Розвійтесь, як тихе зітхання!
Незгоєні рани, невтишені жалі,
Завмерлеє в серці кохання.
В зів’ялих листочках хто може вгадати
Красу всю зеленого гаю?
Хто взнає, який я чуття скарб багатий
В ті вбогії вірші вкладаю.
Ті скарби найкращі душі молодої
Розтративши марно, без тями,
Жебрак одинокий, назустріч недолі
Піду я сумними стежками.
VІ. Засвоєння навчального матеріалу
1. Опрацювання теоретичного матеріалу
Слово вчителя (міні-лекція)
Важко знайти у світовій літературі більш хвилюючу поетичну розповідь про страждання людської душі, зраненої життєвими негодами і нещасливим коханням, як збірка «Зів’яле листя»
Саме під такою назвою вийшла 1896 року третя Франкова поетична книжка з незвичним підзаголовком «лірична драма» Це цілісний твір із наскрізним любовним сюжетом. Композиційно збірка складається з трьох циклів, образно названих самим автором «жмутками», кожен із яких має 12 поезій. Твори книжки є глибоким аналізом найінтимніших почуттів і переживань людини, що єднає Франкову збірку з аналогічними творами світової поезії ‒ сонетами Данте і Петрарки, лірикою Гейне та Шевченка.
М. Коцюбинський в одній зі своїх робіт так схарактеризував збірку «Зів’яле листя» Івана Яковича: «Се такі легкі, ніжні вірші, з такою широкою гамою почутів і розуміння душі людської, що, читаючи їх, не знаєш, кому оддати перевагу: чи поетові боротьби, чи поетові-лірикові, співцеві кохання і настроїв»
Інтимні поезії Франка автобіографічні [6].
2. Знайомство зі зразками художніх творів збірки (дослідження автобіографізму)
Біоадекватні технології
Слово вчителя
Шановні присутні, дозвольте поцікавитися: як ви ставитеся до подорожей? Коли востаннє подорожували? А як ви поставитеся до моєї пропозиції… рушити в подорож, просто зараз? Більше того, це буде подорож… у часі… Зараз я прошу всіх присутніх заплющити очі, розслабтеся, намагайтеся думати про щось приємне… І ми поринаємо в епоху, у яку жив Франко, під мелодію романсу «Розвійтеся з вітром, листочки зів’ялі», яку написав на слова вірша І. Франка близький його друг Микола Лисенко.
Вітаю всіх у 90-х роках ХІХ століття. Перед нами кабінет Івана Яковича. Він, як завжди, плідно працює, а поряд із ним ‒ його вірна подруга ‒ Муза.
МУЗА ДЕКЛАМУЄ ВІРШ «ЧОГО ЯВЛЯЄШСЯ МЕНІ У СНІ?..»
( Учень у ролі І. Франка)
Значний вплив на моє життя, а, значить, також на мою літературу мали жінки. Ще в гімназії я влюбився був у дочку одного руського попа, Ольгу Рошкевич. Для мене вона «була першою жінкою, яку я глибоко покохав і їй присвятив багато своїх поезій». Нещастя кохання полягало в тому, що батько Ольги, Михайло Рошкевич, спочатку погоджувався на одруження, але після мого арешту він заборонив дочці мати будь-які зв’язки зі мною, арештантом. Ольга мала сильний характер і не хотіла розривати відносини, проте обставини вимагали того, щоб вона одружилася з іншим.
Біль за втраченим коханням і став поштовхом до створення моєї лірики, а головне, скропив кожну поезію збірки «Зів’яле листя».
(Учениця в ролі Музи)
Тричі мені являлася любов.
Одна несміла, як лілея, біла,
З зітхання й мрій уткана, із обснов
Сріблястих, мов метелик, підлетіла.
Купав її в рожевих блисках май,
На пурпуровій хмарі вранці сіла
І бачила довкола рай і рай!
Вона була невинна, як дитина,
Пахуча як розцвілий свіжогай...
Франко: Я любив Олю Рошкевич усе життя, а, коли втратив, шукав її в інших жінках.
Чи цікаво б нам було дізнатися трохи більше про жінку, яку так палко кохав Іван Якович?
На адресу нашої школи нещодавно надійшов лист із дуже дивною приміткою: «Лист у майбутнє» Дізнаймося ж, що там… (ДОДАТОК 1)
(Зачитування вчителем тексту листа).
Евристична бесіда:
‒ Що з почутого вас вразило найбільше?
Ми розуміємо, що Ольга була досить сильною жінкою, жінкою дійсно прекрасною. Послухаймо ж деякі з віршів, присвячених Ользі Рошкевич.
«ЯК ПОЧУЄШ ВНОЧІ…»;
«БЕЗМЕЖНЕЄ ПОЛЕ В СНІЖНОМУ ЗАВОЮ»;
«ЯК НА ВУЛИЦІ ЗУСТРІНЕШ»
(Учениця в ролі Музи)
Явилась друга ‒ гордая княгиня, Бліда, мов місяць, тиха та сумна, Таємна й недоступна, мов святиня. Мене рукою зимною вона Відсунула і шепнула таємно: "Мені не жить, тож най умру одна!» І мовчки щезла там, де вічно темно.
Ще одним адресатом віршів збірки «Зів’яле листя» була Юзефа Дзвонковська.
Учениця в ролі Юзефи Дзвонковської
Я була дочкою емігрантів, які після років блукань Європою врешті отримали дозвіл осісти в Галичині. Із Іваном Франком ми познайомилися на одному з гуртків. На той час більшість чоловіків-гуртківців намагалися показати мені свою небайдужість, але я нікому не відповідала взаємністю. Ви знаєте, я одразу помітила, що Іван починає закохуватися. Деякий час ми навіть листувалися. Якось, в одному з листів, Іван звернувся і до моєї мами, Антоніни Дзвонковської, просячи моєї руки, але я категорично відмовила. Не приховуватиму: Іван мені також не був байдужим, але між нами стала… моя хвороба — сухоти. Я розуміла, що майбутнього в нас просто немає, тому не могла обректи на страждання небайдужу мені людину.
Послухаймо ж іще один вірш Івана Яковича, присвячений Юзефі Дзвонковській
«ЧЕРВОНА КАЛИНА»
(Учениця в ролі Музи)
Явилась третя — женщина чи звір?
Глядиш на неї — і очам приємно,
Впивається її красою зір.
То разом страх бере, душа холоне,
І сила розпливається в простір.
Спершу я думав, що бокує, тоне
Десь в тіні, що на мене й не зирне,-
Та враз мов бухло полум’я червоне.
За саме серце вхопила мене,
Мов сфінкс, у душу кігтями вп’ялилась,
І смокче кров, і геть спокій жене.
Минали дні, я думав: наситилась,
Ослабне, щезне… Та дарма! Дарма!
Третім коханням Франка була Целіна Зигмунтовська.
Учениця в ролі Целіни Зиґмунтовської
Як ми познайомилася з Іваном Франком? Я працювала на пошті у Львові. За твердженням моїх колег, письменник закохався в мене з першого погляду. Уявіть собі: щоб бачити мене, Франко знову і знов, неодноразово писав сам до себе листи і сам їх відбирав. Не приховуватиму: мені це дуже подобалося. Але подумайте: хіба така красуня як я могла покохати «русина» з рудим волоссям у вишиваній сорочці і простими манерами? Щоб ви знали: мені завжди подобалися брюнети.
А зараз пропоную послухати вірші, присвячені норовливій Целіні Зигмунтовській.
«ЖІНОЧЕ СЕРЦЕ…»;
«НЕ МИНАЙ З ПОГОРДОЮ»;
Перегляд фрагмента відеозапису вокального шоу каналу 1+1 «Голос країни» «ОЙ ТИ ДІВЧИНО З ГОРІХА ЗЕРНЯ» у виконанні Олесі Киричук.
Слово вчителя
Інтрига
Але в житті Івана Яковича була ще одна жінка. Самопожертвенна дружина, добра матір чотирьох дітей, невтомна помічниця в літературній праці. Здавалося б, що саме їй і були адресовані всі любовні гімни. Але, так трапилося, що ні. Їй Франко не присвятив жодного вірша зі збірки «Зів’яле листя», та, на мою думку, буде несправедливо не згадати про неї сьогодні.
Хто ж ця жінка?
Перегляд фрагментів із к/ф «Гра долі. Та, що поруч» (Режисер ‒ заслужений діяч мистецтв України Василь Петрович Вітер).
«МОЇЙ ДРУЖИНІ» (УРИВОК)
А зараз я пропоную послухати авторський варіант пісні «ЧОГО ЯВЛЯЄШСЯ МЕНІ У СНІ?..» на слова Франка.
Пісня «ЧОГО ЯВЛЯЄШСЯ МЕНІ У СНІ?..» в акомпонуванні гітари, виконують учень та учениця (ДОДАТОК 2)
Вихід зі стану релаксації
Слово вчителя
На такій прекрасній ноті пропоную повернутися в ХХІ століття. Тож заплющіть, будь ласка очі, подумайте про щось дуже приємне…
(Звучить мелодія британського композитора Макса Ріхтера Love Song (OST Останнє кохання)).
ПОВЕРНЕННЯ В ХХІ СТОЛІТТЯ
Робота в групах (парах)
Яким постає І. Франко на сторінках збірки «Зів’яле листя»? (Це чоловік, що страждає від нерозділеного кохання, але вдячний за це долі; це тонкий лірик, з-під пера якого з’являються перлини, що стають піснями; це людина, яка в особистій трагедії не відрікається від громадянського обов’язку.)
VІІ. Підсумок уроку.
Оголошення епіграфа уроку
Евристична бесіда:
✵ Що, на вашу думку, хотів сказати цими словами Іван Якович?
✵ Що є кохання для Франка?
✵ Чи погоджуєтеся ви з його думкою?
✵ Чи може бути кохання без страждань?
✵ Чи змогли б ви нерозділено кохати? [3]
✵ Чому збірку «Зів’яле листя» поет назвав «ліричною драмою»?
✵ Що ж дало Франкові кохання: щастя і радість, чи біль і страждання?..
Підсумок-інтрига
Слово вчителя:
Але була ще одна жінка в житті великого поета. Це та, що завжди відповідала взаємністю, ніколи не зрадила, рука в руку ішла з ним шляхом життя. Вона закохалася в нього, ще зовсім молодого юнака, і була поруч, доки могла тримати перо його хвора рука.
Може, хтось здогадається?
Так, це була — Муза! [2]
Він сіяв між людьми добро, правду, щиру пісню. А Муза вела його через терни до зірок, до вершин світової слави.
Читайте Франка, коли вам сумно чи радісно, коли ви переможець чи переможений, бо почуття, вкладені автором у рядки поезій настільки сильні, що «сто тисяч літ горіть готові» і зігрівати нас. Кохайте і будьте коханими!..
VІІІ. Підбиття підсумків уроку
Оцінювання роботи учнів
ІХ. Домашнє завдання
Опрацювати статтю підручника до теми «І. Франко. Збірка «Зів’яле листя»; вивчити ще один вірш напам’ять, ідейно-художній аналіз одного з віршів збірки «Зів’яле листя»; міні-твір «Кохання — щастя чи в’язниця, Бог від якої заховав ключі...» (для учнів із високим та достатнім рівнями успішності).
ДОДАТОК 1
ЛИСТ У МАЙБУТНЄ
Доброго дня, шановні поціновувачі творчості МОГО любого Івана Франка. Нарешті я наважилася зізнатися вам у тому, про що мовчала довгі роки.
Ми з Іваном покохали один одного ще під час навчання в гімназії. Мої батьки спочатку заохочували нашу дружбу, сподіваючись, що він зробить блискучу кар’єру. На той час Франко навчався у Львівському університеті, навколо нього вже гуртувалася прогресивна молодь. Ми з Іваном були дуже щасливі! Проте доля вже готувала для нас випробування.
Невдовзі на гурток демократичної молоді здійснила наліт поліція, заарештувавши Франка та його прихильників. Івана виключили з університету, сім місяців він пробув в ув’язненні. Після цих подій мої батьки заборонили молодому поетові з’являтися в нашому домі, не зважаючи на те, що напередодні Франко вже офіційно попросив у батьків моєї руки і, пропозицію було прийнято.
Після офіційного розірвання наших стосунків я навіть хотіла піти в монастир. Будь-яке листування з коханим батько заборонив, він навіть домовився на пошті, аби всю кореспонденцію віддавали йому особисто в руки. Проте світ не без добрих людей. Нам, закоханим, вирішили допомогти товариші. Вони передавали книжки, де були підкреслені окремі літери. По кілька днів разом зі своєю сестрою Михайлиною я визбирувала ті букви у слова, і так зв’язок з коханим не поривався. Зрештою, я навіть утекла з дому, спочатку до дядька, а далі — до Львова, до Івана Франка. Ми вирішили поєднатися хоча б перед Богом. Коли про це дізналися мої батьки, то була велика ганьба, мене почали вважати пропащою. У 1880 році Франка заарештували вдруге і я до останніх днів винила себе в цьому, бо, якби він не приїхав до мене, можливо, усе було б інакше. Після арешту ми з Іваном зустрічалися, але чомусь поступово почали віддалятися одне від одного.
Одруження Франка я сприйняла теж боляче, але не відвернулася від нього, а навпаки привітала. Звичайно, що писати йому почала рідше, і листи ті були ділового характеру. Коли помер мій чоловік, я переїхала до своєї сестри Михайлини до Львова. І хоч ми й жили в одному місті, я уникала зустрічей з Франком, проте він намагався їх віднайти за будь-якої нагоди. Перед смертю Іван переказував, щоб я прийшла до нього попрощатись, він благав мене... Я вислухала Михайлину, що переказувала його прохання, з очей потекли сльози… але сказала… «Ні». Чому? Вважайте, як хочете, для мене всі ці події є надто особистими.
Єдине, що додам ‒ до кінця свого життя я шкодувала за коханим Іваном, не любила свого чоловіка і вважала себе нещасливою. Зажурена, без усмішки, я ніби боялася людей і не чекала від них нічого доброго. Увесь світ мені був немилий! Останнім проханням є те, щоб листи від Івана поклали в мою труну, під голову ‒ як найдорожчий скарб мого життя...
На останок додам: у тривалому двобої з долею я програла. Але кожному з вас я бажаю в житті перемог! Бережіть себе і своїх близьких. А мене, будь ласка, не засуджуйте…
ДОДАТОК 2
Пісня «Чого являєшся мені у сні?»
ВІН: Чого являєшся мені у сні?
Чого звертаєш ти до мене
Чудові очі ті ясні, сумні,
Немов криниці дно студене?
Чого являєшся мені у сні?
Чому уста твої німі?
Чому уста твої німі?
Приспів:
ВОНА: Хоч знаю, знаю, знаю, добре знаю,
Як дуже любиш ти мене, без тями,
Як мучаєшся ти ночами,
Хоч знаю, знаю, знаю, добре знаю.
УДВОХ: Хоч знаєш, знаєш, знаєш, добре знаєш,
Як я люблю тебе, люблю без тями,
Як мучусь довгими ночами,
Знаєш, знаєш, знаєш, добре знаєш.
ВОНА: Чого являюся тобі у сні?
В житті тобою згордувала
Твоє я серце надірвала,
Із нього визвала одні, оті пісні
Чого являюся тобі у сні?
Чому уста мої німі?
Чому уста мої німі?
УДВОХ: Хоч знаєш, знаєш, знаєш, добре знаєш,
Як я люблю тебе, люблю без тями,
Як мучусь довгими ночами,
Знаєш, знаєш, знаєш, добре знаєш. (2 рази)
Cписок використаних джерел
1. Данилюк Н. М. Іван Франко. Поетична збірка «Зів’яле листя». Любовна тема в творчості поета, її автобіографічність. Лірична драма "Зів’яле листя" ‒ шедевр інтимної лірики. / Н. М. Данилюк Режим доступу до статті: http://g2cvukrmova.blogspot.com/p/blog-page_19.html
2. Дем’яненко С. А. «Тричі мені являлася любов» (поетична збірка «Зів’яле листя» І. Франка та повість-есе Р. Горака «Тричі мені являлася любов») / А. С. Дем’яненко.
Режим доступу до статті: http://metodportal.com/node/49251
3. Кобзар А. О. Збірка поезій «Зів’яле листя» Мотиви туги і страждань, породжених складними суспільними та особистими обставинами / А. О. Ковтун
Режим доступу до статті: https://www.google.com/search?q=1.+Кобзар+А.+О.+Збірка+поезій+»Зів’яле+листя»+Мотиви+туги+і+страждань%2C+породжених
4. Кохані жінки Івана Франка // Вісті Калущини. ‒ 2016. Режим доступу до статті: http://visti-kalush.com.ua/articles/category/society/2016/05/16/15650/view
5. Романюк В. Три любові та шлюб Івана Франка / В. Романюк // Галицький кореспондент. ‒ 2016.
Режим доступу до статті: http://gk-press.if.ua/try-lyubovi-ta-shlyub-ivana-franka/
6. Слюніна О. В. Українська література. 10 клас. І семестр / О. В. Слюніна. ‒ Х. : Основа. ‒ 2018. ‒ с. 49
7. К/ф «Гра долі. Та, що поруч» (Режисер ‒ В. П. Вітер). Олеся Киричук «ОЙ ТИ ДІВЧИНО З ГОРІХА ЗЕРНЯ» відеозапис вокального шоу каналу 1+1 «Голос країни»