Українська література - розробки уроків
Ольга Кобилянська. Життя і творчість. Формування світогляду письменниці. Проза О.Кобилянської – зразок раннього модернізму. Жанрові особливості, провідні теми та ідеї
Всі публікації щодо:
Кобилянська Ольга
Мета:
ознайомити учнів із життєвим шляхом О.Кобилянської, чинниками, що зумовили створення образів емансипованих героїнь;
розвинути вміння установлювати причиново-наслідкові зв’язки, послідовно висловлювати власні думки, обґрунтовувати міркування і робити висновки;
формувати уміння використовувати інформаційний простір у дослідницькій діяльності, інтегрувати знання декількох навчальних предметів;
виховувати толерантність до різних поглядів, поціновувати альтернативні думки.
Обладнання: мультимедійний комплекс, ноутбуки для груп, пам’ятки-алгоритми для учасників вебквесту, картки для ролей із завданнями, картки оцінювання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення: короткотривалий вебквест.
Ключові компетентності, що формуються: спілкування державною мовою, ініціативність і підприємливість, інформаційно-цифрова компетентність, обізнаність та самовираження у сфері культури, уміння вчитися впродовж життя.
Ольга Кобилянська —
пишна троянда в саду української літератури.
М.Старицький
Кобилянській з усіх наших нових
письменників належить будучність.
М.Євшан
Усі мої думки тобі, народе вільний, і пісня серця, музика душі тобі!
О. Кобилянська
Хід уроку
І. Організаційний етап
1. Створення робочого настрою.
Один із можливих прийомів — показ відеопритчі «Усе в твоїх руках».
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Ознайомлення з епіграфом
1. Слово вчителя.
Сьогодні говоритимемо про О.Кобилянську. Це ім’я знакове для української літератури. Злетівши тендітною буковинською горлицею, ця жінка — «пишна троянда в саду української літератури» — стала відомою Гірською Орлицею на теренах Чернівеччини. На зламі ХІХ і ХХ століть, на перехресті двох мов (німецької та української) зародилося нове імя, котрому «найбільше із усіх наших письменників належить будучність» (М.Євшан).
Наш урок буде особливим. Ми проведемо його як вебквест.
Методична ремарка.
Вебквест (webquest) — це проблемне завдання з елементами рольової гри, для виконання якого використовуються інформаційні ресурси Інтернету.
Учасники вебквесту об’єднуються у групи в залежності від того, який колір оберуть: червоний (дизайнери настрою), зелений (кейс-технологи), жовтий (конструктори світогляду), синій (музеєзнавці-екскурсоводи), білий (цифрові мемуаристи), рожевий (медійні бренд-менеджери), оранжевий (ІТ-фахівці). Усі члени групи повинні допомагати один одному. У кожної ролі є свої завдання, які необхідно виконати. Потім підготувати звіт про виконану роботу так, як вказано в завданнях.
Завдання вебквесту є окремими блоками питань, в яких перераховано інтернет-ресурси, де можна отримати необхідну інформацію. Основні критерії звіту: розуміння завдання, достовірність використаної інформації, творчий підхід.
2. Пам’ятка-алгоритм для учасників вебквесту.
(Кожна група отримує пам’ятку-алгоритм роботи у вебквесті, яка допоможе організувати роботу)
1. Познайомтеся з темою і проблемою вебквесту.
2. Прочитайте завдання для групи.
3. Вивчіть список ресурсів.
4. Складіть план пошуку інформації.
5. Дослідіть інформаційні ресурси згідно із завданнями.
6. Оформіть звіт.
7. Ознайомтеся з критеріями оцінювання.
8. Обговоріть результати роботи в команді.
9. Підготуйтеся до захисту робіт.
10. Афішуйте спільну роботу.
ІІІ. Організація роботи у вебквесті
Вебквест
1. Проблемні запитання.
1. Чи залежить творчість О.Кобилянської від способу її життя, світоглядної позиції?
2. Чому у творах О.Кобилянської зображено героїнь-феміністок?
3. Що потрібно для того, аби твори письменниці були популярними?
2. Ролі
1. Дизайнери настрою — спеціалісти, котрі забезпечують позитивний супровід уроку.
2. Кейс-технологи — професіонали, котрі опрацьовують інформацію, відбирають потрібну і, створюючи відповідні тематичні кейси, наповнюють їх відібраним матеріалом.
3. Конструктори світогляду — це фахівці, які допомагають «віднайти» себе, розповідаючи про світогляд та хобі відомих людей.
4. Музеєзнавці-екскурсоводи — спеціалісти з музеєзнавства, які вміють проводити екскурсії.
5. Цифрові мемуаристи — експерти, котрі працюють зі збереженням пам’яті про людей після того, як хтось із них помирає, визначаючи, які аспекти онлайнідентичності померлої людини мають продовжувати жити.
6. Медійні бренд-менеджери — фахівці, які пропагують певну ідею, «розкручують» її, роблять популярною на ринку.
7. ІТ-фахівці — професіонали, які здійснюють консультації з різних питань у галузі ІТ.
3. Мета вебквесту:
навчитися використовувати інформаційний простір мережі Інтренет для вивчення життя і творчості О.Кобилянської;
через проблемно-пошуковий метод показати зв’язок творів письменниці з її життям;
сформувати власне розуміння актуальності прогресивних ідей О.Кобилянської;
розвивати творчу уяву та креативне мислення;
виховувати потяг до прекрасного, прагнення до творчої самореалізації особистості;
удосконалювати навики створення кейсів, сторітелінга, презентацій, слайдшоу, колажів, буклетів, Wiki-газет, власних вебсторінок та інших інноваційних «продуктів».
ІV. Робота учасників вебквесту над обраними завданнями з використанням ресурсів мережі Інтернет
Дизайнери настрою
Шановні дизайнери настрою! Ваше завдання не просте: вам потрібно упродовж уроку на різних етапах допомагати підтримувати оптимістичний настрій.
Складіть міністорітелінг про роботу груп на уроці, користуючись програмою My Storybook.
Інтернет-джерела
http://didaktor.ru/my-storybook-servis-dlya-sozdaniya-interaktivnoj-knigi/
http://ua.telekritika.ua/profesija/2015-06-17/108306
http://timso.koippo.kr.ua/hmura13/dubok-tetyana-vasylivna-vykorystannya-tehnolohiji-storitelinh-na-urokah-ukrajinskoji-movy-ta-literatury
Кейс-технологи
Ви — дипломовані спеціалісти. Перед вами постають нові перспективи дослідження. Не підведіть!
Опрацюйте інтернет-ресурси, розміщуючи інформацію у відповідні кейси «Біографічні відомості про О.Кобилянську», «Творча спадщина О.Кобилянської: від німецькомовної — до україномовної прози». Представте матеріали у вигляді презентації за допомогою програми Microsoft PowerPoint.
Інтернет-джерела
https://ukrclassic.com.ua/katalog/k/kobilyanska-olga/266-olga-kobilyanska-biografiya
https://uk.wikipedia.org/wiki/Кобилянська_Ольга_Юліанівна
https://zno.if.ua/?p=1542
https://dovidka.biz.ua/olga-kobilyanska-biografiya-korotko/
https://mala.storinka.org/життєвий-та-творчий-шлях-ольги-кобилянської.html
Конструктори світогляду
У вас надзвичайна професія. Ви розповідаєте про світогляд та хобі відомих людей, тим самим даючи орієнтири для формування світорозуміння інших.
Опрацюйте інтернет-ресурси, створивши фотоколаж «Захоплення Емансипантки». Використайте програму Proshow Producer.
Інтернет-джерела
https://ukrclassic.com.ua/katalog/k/kobilyanska-olga/266-olga-kobilyanska-biografiya
https://uk.wikipedia.org/wiki/Кобилянська_Ольга_Юліанівна
https://zno.if.ua/?p=1542
https://dovidka.biz.ua/olga-kobilyanska-biografiya-korotko/
https://mala.storinka.org/життєвий-та-творчий-шлях-ольги-кобилянської.html
Музеєзнавці-екскурсоводи
Дорогі мої, ви свідомі та активні, зацікавлені у висвітленні важливих матеріалів про життя О.Кобилянської. Я впевнена, що ви, як завжди, творчо підійдете до вирішення цього завдання.
Створіть слайдшоу колажів про Літературно-меморіальний музей О.Кобилянської за допомогою програми Sway.
Інтернет-джерела
https://www.karpaty.info/ua/uk/ch/co/chernivtsi/museums/literary/
https://ua.igotoworld.com/ua/poi_object/68944_literaturno-memorialnyy-muzey-olgi-kobylyanskoy.htm
https://www.google.com/search?картинки.музейО.Кобилянської
https://shpalta.media/2018/11/22/6-faktiv-pro-pamyatnik-olzi-kobilyanskij/
http://heritage-ua-ro.org/objects_view.php?id=CV81
Цифрові мемуаристи
Ваша професія дуже важлива. Ви повинні зберегти пам’ять про людей після їх смерті. Вам — спецзавдання. Я вірю у ваше неординарне мислення, творчий потенціал і неабиякий хист.
Виберіть цитати відомих людей про О.Кобилянську й афоризми самої письменниці. Складіть буклет із висловами, користуючись програмою Publisher.
Інтернет-джерела
https://gig.kosiv.biz/87/
https://ukrclassic.com.ua/katalog/k/kobilyanska-olga/3389-vislovlyuvannya-vidomikh-lyudej-pro-tvorchist-olgi-kobilyanskoji
http://vuam.org.ua/uk/704
https://zbruc.eu/node/44398
http://incognita.day.kyiv.ua/olga-kobilyanska-vidoma-i-neznajoma.html
Медійні бренд-менеджери
Ви, друзі, — не просто професіонали своєї справи. Ви справжні майстри, тому на вашу креативність ми покладаємо особливі надії.
Створіть Wiki-газету «О.Кобилянська — Гірська орлиця».
Інтернет-джерела
https://zarobitok.info/biznes-akaunt-fejsbuk/
http:// watcher.com.ua/2011/03/31/yak-peretvoryty-facebook-profil-na-storinku/
https://ukrclassic.com.ua/katalog/k/kobilyanska-olga/266-olga-kobilyanska-biografiya
https://uk.wikipedia.org/wiki/Кобилянська_Ольга_Юліанівна
https://zno.if.ua/?p=1542
https://dovidka.biz.ua/olga-kobilyanska-biografiya-korotko/
https://mala.storinka.org/життєвий-та-творчий-шлях-ольги-кобилянської.html
ІТ-фахівці
Шановні спеціалісти, вашим завданням буде розмістити дослідження однокласників на веб-сторінці сайта своєї школи, щоб інформація про життя і творчість О.Кобилянської була «під руками» у наших учнів.
V. Представлення результатів роботи
Звіт груп. Афішування робіт.
(Звіт групи «Дизайнери настрою» у підсумку уроку)
VІ. Підсумок уроку
1. Рефлексія.
Дизайнери настрою складають оптимістичний міністорітелінг про роботу груп на уроці. Візуалізують його за допомогою програми My Storybook.
VІІ. Оцінювання. Самооцінювання. Взаємооцінювання.
Картка оцінювання (самооцінювання, взаємооцінювання, оцінювання вчителем) учнів у групі.
Оцінювання відбувається за 12-бальною системою. Бал учня виводиться як середнє арифметичне і заокруглюється на користь учня. Карту оцінювання потрібно змінювати щодо кількості учнів у групі.
- самооцінювання
- бал вчителя
- оцінювання іншим учнем у групі
- бал учня за урок
ПІП учня — прізвище, ім’я, по батькові учня з групи
|
ПІП учня |
ПІП учня |
ПІП учня |
ПІП учня |
Учитель |
Середній бал |
|
|
ПІП учня |
||||||
|
ПІП учня |
||||||
|
ПІП учня |
||||||
|
ПІП учня |
VІІІ. Домашнє завдання, інструкція щодо його виконання
Завдання для всього класу.
1. Узагальнити інформацію про життя і творчість О.Кобилянської у вигляді асоціативного ряду.
2. Опираючись на матеріал сьогоднішнього уроку, підготувати по одному запитанню до О.Кобилянської.