Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

„Хазяїн” Івана Карпенка-Карого – зразок української драматургії XIX ст.

Наприкінц. XI. ст. в Україні відбувалися великі зміни, починали свій розвиток капіталістичні відносини: на зміну дрібним власникам приходили великі капіталісти-землевласники, які нещадно експлуатували селян заради своєї наживи.

Ці нові явища привернули увагу І. Карпенка-Карого, бо бачив їхню руйнівну дію, тому в багатьох своїх творах він звертався до цієї важливої теми. Особливе значення в літературі має його комедія „Хазяїн”, в якій автор найповніше й найдетальніше зобразив нові явища на селі наприкінц. XI. ст.

Головний герой твору – Терентій Пузир – типовий представник поміщиків-землевласників того часу. Автор нещадно висміював негативні риси, які з’явилися в суспільному житті, сміливо зображуючи руйнівну дію великої капіталістичної машини.

У п’єсі „Хазяїн” на чолі цієї машини стоїть глитай, захоплений ідеєю наживи. Пузир багато років експлуатує селян і завдяки цьому стає багатієм. У нього безліч землі й робітників, які майже задарма працюють на нього, але на ньому старий латаний одяг, в якому його в банку навіть сприйняли за вбогого старця. Робітників він годує таким хлібом, що й собака не вгризе, та й родину свою він зовсім не пестить доброю їжею.

Заради багатства Пузир був здатен на будь-що, а його девіз був: „Хазяйство або смерть!” Він навіть не дозволяє своїй єдиній дочці одружитися з тим, кого вона кохає, бо в нього немає грошей. Пузир хоче, щоб чоловіком Софії став син багатого поміщика, а до почуттів йому байдуже, так само, як і до культури.

Підручні Пузиря – Феноген і Ліхтаренко – теж жили заради збагачення за будь-яку ціну й мало чим відрізнялися від свого хазяїна.

Письменник рішуче засуджує поміщиків-землевласників, висміює їх, захищає простий люд, співчуваючи йому.

І. Карпенко-Карий вводить в українську драматургію новий жанр – „серйозна комедія”, і п’єса „Хазяїн” стала найяскравішим її прикладом. У „серйозній комедії” відсутні розважальні трюки, а комізм передається словом. У центрі уваги твору є думка, яка передається в діалозі, розмові чи окремих репліках.

Автор не просто виявляє негативні риси поміщика-землевласника – він розкриває глибинні причини появи таких пузирів, також змальовує й кризу суспільства, бо такі дії Пузиря та його помічників виправдовувалися й підтримувалися, були навіть законними…

П’єса „Хазяїн” дуже відрізняється від того, що було вже написано на той час у вітчизняній драматургії, вона є найвищим досягненням, і підтвердженням цього є те, що комедія, вперше поставлена на театральній сцені на початку минулого столітті, і досі лишається цікавою й актуальною.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.