Всі публікації щодо:
Стельмах Михайло

Гуманістична спрямованість народу Михайла Стельмаха „Кров людська – не водиця”

„Любити безмежно життя та людей”, - наказав собі Михайло Стельмах – справжній співець людської краси. У центрі своїх творів він поставив людину як господаря та творця всього прекрасного на планеті. Читаючи роман „Кров людська – не водиця” (спогади Мірошниченка про минуле), тяжко дивитися на людину в дореволюційні часи, яка зігнулася на землі, де була просто рабом.

Земля… Одвічне, головне питання для селянина. Отож які надії люди покладали під час революції з гаслом „Земля – селянам!” Природно, що у свідомості героїв роману, селян-незаможників, володіння землею асоціюється зі свободою, бо цього їх навчало саме життя. Трудящі маси не можуть бути вільними, поки не стануть господарями всіх матеріальних і духовних багатств, для селянина любов до землі – звичайна річ.

І ось робітничо-селянський уряд України вирішив забезпечити українських селян землею „й утворити силами його умови, щоб ствердити владу праці на землі”. Здійснилася нарешті найзаповітніша мрія простих людей „часом з репаними ногами, але цільними серцями”. Настало щастя й для ватажка Мірошниченка – „раювати на цій землі”, бо він сіяч, творець, поет її. Справжньою любов’ю до землі овіяний Тимофій Горицвіт, для якого земля – це пісня. Усе життя він думав про землю, а після революції відмовляється її ланцюгом міряти, „щоб не зобиджати”.

У революційні часи навіть Супрун Фесюк оплакував землю, він вирушив до Мірошниченка за порадою, і комуніст йому затлумачив, що Супруну залишать чесною, тяжкою працею зароблену землю, а відберуть ту, яку надбали йому наймити. Фесюк поступово розуміє, що втратити частину землі – це ще не значить утратити все, бо найдорожче для нього – це справедливість і людяність. Проте не всі мають таку позицію: Сафрон Варчук, Іван Січкар, Сазоненко заради землі здатні на злочин, вони переступили межу всього людського й прекрасного.

Автор ставить важливе філософське питання з великим загальнолюдським сенсом: невже земля й багатство дорожчі за людину, і як можна заради власності наважитися на злочин? „Не проливати кров людську!” - цей пристрасний заклик, сповнений гуманізму й любові до життя, проймає весь твір. Устами сліпого Андрійка автор наголошує:

Кров людська – не водиця,

Проливати не годиться…

Так гуманістичні ідеї були дуже актуальні для суворої дійсності того часу, коли рідний брат убивав свого брата тільки через його інші погляди. Страшна громадянська війна, яка рунує все загальнолюдське... війна серед громадян однієї держави, людей-ворогів, але по-своєму люблячих свою Батьківщину. Письменник співчуває цим людям, до яких належав і Данило Підіпригора – чесна людина, котра не зуміла розібратися в складних обставинах громадянської війни, але дуже любила Україну й через неї, піддавшись на демагогічні гасла, потрапила в петлюрівське військо. Заблудний, але суб’єктивно чесний, люблячий людину та мирну працю, Данило повертає додому.

Автор симпатизує йому, проникає в його внутрішній світ, психологію, „ніби освітлюючи найпотаємніші закутки його душі…” Цей лицар революції, непохитний, принциповий і мужній, приваблює читачів своїм багатством душі, щирістю.

Свирид Мірошниченко та його добрий друг Тимофій Горицвіт уособлюють правду, благородство прагнень людей, які під час громадянської війни являли собою головну силу революційного перетворення життя селянства.

Людину великої душі, кришталевої чесності й чистоти, справжнього комуніста показав автор і в образі Григорія Нечуйвітра, уважного, справедливого, доброго, готового прийти на допомогу, незлопам’ятного. Його гуманізм зігріває людей, викликаючи глибоке почуття вдячності.

Тільки зараз ми починаємо розуміти глибокий гуманістичний смисл роману Михайла Стельмаха, як і творів О. Довженка та А. Малишка, закладений ними десятиліттями вперед, лише тепер ми відчули далекозорість і силу справжнього таланту, ще так і не розкритого до кінця.