Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван

„Хазяїн” І. Карпенка-Карого – видатне досягнення світової драматургії

Українська та взагалі світова драматургія багато в чому завдячують Іванові Карпенку-Карому, адже цей письменник, справжнє ім’я якого – Іван Тобілевич, створив вісімнадцять оригінальних творів, що значно збагатили та актуалізували репертуар нового театру темами з тогочасного життя. Драматург намагається показати зміни в економічному житті та психології селян, і найкраще це йому вдалося в п’єсі „Хазяїн”. Прототипом головного героя – Терентія Пузиря – як зазначав І. К. Тобілевич, став такий собі Терещенко.

Цією комедією І. Карпенко-Карий ніби закінчує низку творів про зміни на селі. Драматург створює цілу галерею образів багатіїв, на чолі якої - головний персонаж п’єси – Пузир. Влучним щодо його вдачі є вислів самого автора: „Стяжання для стяжання”, адже він не знає, для чого йому власне потрібні гроші, але тим часом прагне збільшувати свій капітал, однак залишаючись психологічно на рівні дрібного власника. Окрім того, і саме навіть прізвище персонажа говорить саме за себе. Його внутрішній психологічний тип вступає в суперечку з власним соціально-економічним становищем, і врешті-решт усе це призводить його до трагічного кінця: він гине безглуздою смертю – через декілька колосків пшениці, яких скубли гуси. Проте автор вважає логічним такий кінець свого героя, що керувався гаслом: „Хазяйство або смерть!”

Саме на прикладі образу Пузиря письменник за допомогою різноманітних сатиричних засобів розкриває вплив матеріального світу на духовність людини, її вдачу; і це збільшило сценічну вартість п’єси та її актуальність, адже сьогодні в нових економічних умовах маємо змогу порівнювати образи, створені Карпенком-Карим, з сучасними пузирями, калитками, феногенами та ліхтаренками. Соціальні тими, виписані драматургом на початку минулого століття, впізнаються з першого погляду, а це свідчить про безсмертність твору, підносить його на вершину жанру сатиричної комедії, ставить в один ряд із найкращими драматичними творами світової літератури.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.