Всі публікації щодо:
Шевченко Тарас

Втілення в образі Яреми непоборної сили українського народу (За поемою Т.Г. Шевченка „Гайдамаки“)

Вершиною раннього періоду творчості Т.Г.Шевченка стала історична поема „Гайдамаки“.

В поемі змальоване селянське повстання на Україні в 1768 році, відоме в історії під назвою Коліївщина. Це літопис повстання проти утисків польського панства. Повстанці, переважно селяни, звалися гайдамаками. Під проводом запорожців на чолі з Максимом Залізняком вони протягом двох місяців винищували польську шляхту, допоки російське військо за наказом Катерини II, що таємно змовилося з поляками, хитрощами придушило цей страшний для шляхти рух. Коли гайдамаки підступили до Умані, до них приєднався уманський полковник Іван Гонта зі своїми козаками, покинувши службу в польського магната Потоцького. Гайдамаки захопили Умань, але невдовзі зазнали поразки й були покарані.

Однак, це повстання стало грізним протестом українського народу проти національного релігійного, феодального гноблення.

В поемі „ Гайдамаки“ змальовується зародження, вибух і подальший розвиток гайдамацького повстання і кохання головного героя Яреми Галайди й доньки заможного титаря Оксани.

Степ... І перед очима постає безмежне поле, поросле полином. А яке тут повітря! Згіркле від полину, запашне.

В небі чути срібну пісню жайворонка.

Серед степу чорніє могила. Які загадки таїть вона в собі? Чий життєвий шлях закінчився тут?

Мовчить могила... Вже багато років криє вона в собі таємницю поховання. І буде мовчати. Це німий пам’ятник історії...


„Діди лежать,а над ними

Могили синіють, -“

спливають у пам’яті рядки поеми Т.Шевченка „Гайдамаки“, і я ніби живих бачу мужніх месників за кривди народу, які піднялись на боротьбу проти польської шляхти.

Автор прославляє у поемі визвольну боротьбу народних мас.

З усіх героїв поеми мені найбільше запам’ятався Ярема – наймит „сирота убогий“, про якого Т.Шевченко пише, що Ярема гнувся, бо не знав, не знав, сіромаха, що виросли крила, що неба достане, коли полетить...

Коли почалась боротьба за визволення народу, Ярема стає месником, він розправляє колись похилені свої плечі і вже несе на вістрі свяченого ножа кару гнобителям за народні кривди. У бій його повело полум’яне серце патріота, а на подвиг покликали чиста совість і щира душа.

Захоплений могутньою хвилею повстання, він прагне бути в перших лавах месників. Герой виявляє надзвичайну завзятість і силу, його лють до гнобителів рідної землі посилюється особистими мотивами.

Не тільки Ярема відчув свої сили, відчули її й інші герої поеми. Вони вірили, що борються за щасливе майбутнє народу, і заради цього не жаліли свого життя. Їх у бій, як і Ярему, кликала велика любов до вітчизни, потоптаної, зганьбленої, але своєї, рідної.

Провідними художніми образами твору є Ярема Галайда, Максим Залізняк, Іван Гонта і, поза сумнівом, сам повсталий народ. Сигнал до початку повстання сприймається людьми як велике свято – свято звільнення від польського рабства, свято волі й надії. Поет наголошує на загальнонаціональному характері повстання.

І вже нема переді мною ні квітучого степу,ні чистого неба. Живе, пристрасне слово поета переносить мене у ті далекі часи...

Чорніє небо від пожеж, ллється кров ненависних гнобителів, то гуля Максим, гуля батько...

Це ж про нього, улюбленця народних мас, керівника гайдамацького повстання, співа кобзар пісню „Літа орел, літа сизий...“ Він люто ненавидить ляхів, наводить на них жах своєю мужністю, готовий битися з ними до загину.

А ось ще одна картинка, ще один з героїв поеми, теж ватажок повстання. Подих смерті летить над будиночками Умані, куди підійшли гайдамаки. Стискається серце від болю, коли читаєш:

„Пішов Гонта похилившись;

Іде спотикається,

Пожар світить; Гонта гляне,

Гляне – усміхнеться.

Страшно,страшно усміхався,

На степ оглядався.

Утер очі... тільки мріє

В степу, та й сховається.“

Він втратив найдорожче, що мав: своїх синів. А зробив це заради того, щоб зберегти вірність присязі. Ніщо не вгамує тепер болю його душі.

І от перегорнуто останню сторінку поеми. Вона справила на мене незабутнє враження, залишила глибокий слід у душі. Ярема та Оксана, Максим Залізняк і Іван Гонта закарбувалися надовго в моїй пам’яті.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.