Всі публікації щодо:
Зарубіжна література
Методика викладання літератури

“Іліада“. Втілення в образах Ахілла й Гектора Античного ідеалу воїна -героя. Характер взаємин богів і героїв у творі - Конспект уроку

Мета: дати уявлення учням про поему “Іліада“. схарактеризувати образи Ахіла й Гектора, розкрити стосунки богів і героїв у поемі.

Хід Уроку

Добре вмирати тому, хто, боронячи рідну країну,

Поміж хоробрих бійців подає в перших рядах...

Тіртей

1. Актуалізація опорних знань учнів

2. Домашнє завдання (опитування).

3. Стосунки між богами і людьми у поемі Гомера “Іліада“ і міфах Троянського циклу

Доля героїв поеми “Іліада“, як і персонажів давньогрецьких міфів, залежить від волі богів, від їхнього втручання у перебіг подій. Наприклад, у ту мить, коли розгніваний Ахілл уже готовий кинутися на Агамемнона, з Олімпу несподівано спускається Афіна (яку бачить лише Ахілл) і хапає Ахілла ззаду за кучері, Вона передає йому наказ богів: він може як завгодно сперчатися з Агамемноном, але боги, які їм допомагають, не бажають двобою між грецькими воїнами.

Герої Гомера - Менелай, Агамемнон, Ахілл - не бояться сперечатися з богами, іноді заперечують їм досить грубо.

Мати Ахілла, богиня Фетіда, постійно намагається вберегти свого сина від пророцтв і ховає Ахілла на острові Скірос, у палаці царя Лікомеда. Саме втручання бога Аполлона несе смерть непереможному Ахіллові. Розгніваний Апполон, невидимий для всіх, скеровує стрілу Паріса, і вона вражає Ахілла в П“яту, єдине місце, куди можна було вразити великого воїна.

Дві велетенські дивовижні змії, що їх посилає Афіна Паллада, вбивають мужнього Лаокоона і двох його ні в чому не винних синів. Лаокоон гине тому, що, всупереч волі богів, хоче врятувати Трою

Боги постійно втручаються у життя героїв і навіть сама Троянська війна зумовлена волею богів. (Згідно з давньогрецькими міфами Земля знемагає від непосильної кількості людського населення і звернулася до Зевса з проханням, щоб той скоротив людський рід. Зевс вирішив допомогти Землі і тому замислив війну між греками і троянцями)

Самі боги мають людські риси: бувають жорстокі і підступні.

Царевич Трої Паріс якось поїхав у Спарту і там закохався у прекрасну Єлену дружину царя Менелая. Викрав Паріс Єлену і відвіз її у Трою. Розгніваний Менелай разом зі своїм братом Агамемноном зібрали зі всієї Греції стотисячне військо і рушили на могутню Трою

Десять років тривала війна між греками і троянцями, лише хитрістю вдалося грекам перемогти. Заховавшись у величезному дерев’яному коні, проникли вони у місто і спалили Трою,а Єлена була повернена Менелаю. Про всі ці події нам відомо з давньогрецьких міфів, про них не йдеться у поемі “Іліада“

4. Читання Іліади.

5. Іліада складається з 24 пісень. Основна лінія оповіді розгортається у І, ХІ, ХУІ-ХХІІ піснях. Дія поеми охоплює приблизно 50 днів десятого останнього року, Троянської війни.

“Іліада“ - це епічна поема, стиль якої характеризується пластичністю, постійними епітетами, порівняннями, повтореннями.

У 70-х роках ХІХст. німецький археолог Генріх Шліман розкопав руїни міста, що їх сучасна археологія вважає залишками Трої. так було доведено, що події “Іліади“ не були міфічними.

6. Бесіда за прочитаним

- Що є темою оповіді “Іліади“? (Гнів Ахілла)

- На кого і чому гнівається Ахілл (На Агамемнона)

- Хто з безсмертних богів призвів до лютої ворожнечі (Бог Аполон, тому що Агамемнон зухвало зневажив його жерця Хріса)

- Чому настала моровиця в ахейському війську? Якою вона була? (Розгніваний Аполон наслав моровицю. Спочатку загинули всі тварини, потім вмирали люди)

- Що Гера підказала зробити Ахіллові (Скликати воїнів на раду)

- Чим завершилася суперечка між ахейським воєначальником і вождем мірмідонців? (ахіл добровільно віддав Брісеїду, але вирішив помститися Агамемнону).

Читати поему Гомера “Іліада“ досить складно, адже написана вона гекзаметром.

Слово гекзаметр у перекладі з грецької означає “шестимірник“. Гекзаметр - це віршовий розмір в античній поезії, шестистопний дактиль із паузою в середині віршованого рядка, що ділить рядок на два підрядки.

Домашнє завдання. Прочитати поему “Одісея“.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.