Твір на тему - Казки про тварин - один із найдавніших різновидів казок. Конспект уроку

Твір на тему - Казки про тварин - один із найдавніших різновидів казок. Конспект уроку

Мета: засвоїти поняття про казку як жанр фольклору та її різновиди; розвивати навички переказу прочитаного, усного зв“язного мовлення; виховувати у школярів інтерес до читання.


Обладнання; виставка казок народів світу.

Тип уроку: комбінований

    Хід уроку

Епіграфи

Говорячи ніби про звірів, вона одною бровою

підморгує на людей...

    Ів. Франко.

Тисячі речей у житті забудете, а тих хвиль, коли вам люба

мама чи бабуся оповідала

байки, не забудете до смерті

Ів. Франко

І. Актуалізація опорних знань учнів

1. Застосовування вивчених напам“ять прислів“їв та приказок.

- Розкрийте значення прислів“їв та приказок.

- Чим відрізняється приказка від прислів“я.

- Сьогодні на урок я принесла “чарівну скриньку”. Пропоную відкрити її і подивитися, що знаходиться всередині. (колективна робота) (Уривки з казок, діти зі скриньки витягують і зачитують)

З якої казки уривки? Назвіть автора творів.

1. Враз опівніч кінь заржав...

Вартовий швиденько встав,

подививсь під рукавицю -

і побачив кобилицю.

чисто-біла та ясна,

грива хвилями спадала,

щирим золотом сіяла... “Горбоконик“ П. Єршов українською мовою переклав М. Рильський

2.Якось увечері, коли сонце так красиво заходило, з-за кущів з“явилася зграя чудових великих птахів. Каченя ніколи не бачило таких прекрасних створінь. Сніжно-білі, з довгими гнучкимим шиями - то були лебеді . (Г. Андерсен “Гидке Каченя“)

3. Минав час, а солі в королівстві не бракувало. Марушка знала, де вона росте, і хоч скільки люди її брали, ніколи не могли вибрати до кінця. Батько над усе любив Марушку, і всі люди її любили й були безмежно вдячні за доброту та щедрість. (Божена Німцова “Сіль дороща за золото“)

4. Як дійде королівна п“ятнадцяти років, то вколеться веретеном і помре. (брати Грімм “Зачарована красуня“)

5. У нього була чорна, як вугілля, борода, довга, аж до землі; ходячи, він наступав на неї ногами. Рота мав широкого, як піч, очі блискали, як два червоні ліхтарі. В руках він тримав замашний нагай, сплетений із зміїних та лисячих хвостів. (Карло Коллоді “Пригоди Піноккіо“)

6. Мотор, що кашляє, - сказав він.- Треба буде залетіти до майстерні, щоб його там змастити. Звичайно, я й сам міг би зробити це, адже я найкращий у світі моторист. Та от часу нема... (“Повість про Карсона, що живе на даху“ Астрід Ліндгрен)

Назвіть відомий персонаж

7. Він живе під горою в корінні Дерева життя. У нього безліч слуг, які стережуть колодязь із цілющою водою. Його легко можна обдурити, але він мстивий і на зло відповідає злом. Може викликати посуху, насилати на людей мор, коли його не вшановують і не приносять йому жертви. З ним пов”язано багато казкових сюжетів. (Змій-Горинич)

8. Зустріч із нею небезпечна та непередбачувана. Адже її вважають посередницею між живими та мертвими. А хатинка її - ворота в мертве царство. Через це такий важкий буває шлях, підказаний нею. Не всякому випадаєповернутися назад цілим і неушкодженим. (Баба Яга).

9. Це ім”я демона зими, що часто використовувалось в слов”янських оповідях, казках, переказах. Ім”я цього казкового персонажа пов”язували із загуслими хмарами, які не дають родючого дощу; з кам”яною, неплідною землею, що мріє про сонце; з виттям заметілі; адже походить воно від старослов”янського слова „кощ”, що перекладається як „сухий,худий, хирлявий”. (Кощій Безсмертний).

10. (Він), забувши про втому, біг попереду карети і всім, кого зустрічав по дорозі, наказував одне й те саме, так що король був дуже задоволений, що у маркіза Карабаса такі володіння. ( Кіт у чоботях)

2. Слово вчителя

Молодці, ви гарно справилися із завданням. Персонажі які живуть у чарівній скрині надовго залишать нам приємний спогад. Тепер ми закриємо нашу чарівну скриньку. Сьогодні ми з вами поговорими про казки...

ІІ. Оголошення теми, та мети уроку.

ІІІ. Сприяння і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Вступне слово вчителя.

Уся ми колись були маленькими, і тому дуже любимо казки. Тоді під ласкаву мамину казку ми засинали, а з роками самі навчилися читати й поринули в цей дивовижний захоплюючий світ.

2. Словникова робота.

Казка виникла дуже давно.. Це один з найстаріших жанрів фольклору.

Казка - один з основних жанрів народної творчості. Це епічний художній твір усного походження, в основі якого - захоплюючі розповіді про вигадані події та явища, котрі сприймаються і переживаються як реальні.

3. Слово вчителя (продовження)

Казка з давніх-давен відображала віру й сподівання людей на краще життя, на щастя. Саме тому добро в ній завджди перемагало зло, розумні, чесні, працелюбні герої були сильнішими за ледарів та брехунів.

Часто-густо реальні події поєднувалися з вигадкою, фантастикою. Тому позитивним персонажам допомагали і килим-самоліт, і чоботи-скороходи, і шапка-невидимка, і жива та мертва води.

-Давайте ще раз із зошита зачитаємо визначення казки. (кілька учнів зачитують запис, решта мовчки слідкує за прочитаним) Індивідуальна форма навчання

Загальноприйнятними є поділ казок на три групи:

- казки про тварин;

- чарівні казки;

- побутові казки.


Казки


Про тварин Фантастичні Побутові




Найдавнішим різновидом є казки про тварин. Улюблені герої цих творів - хитрунка-лисиця, полохливий заєць, вовк-лихоманець, вайлуватий ведмідь. Боротьба звірів за своє існування нагадує життя людей, їхні позитивні риси або вади.

Чарівні казки беруть свій початок у міфічних обрядах. У цих казках відобразилося прагнення людей протистояти силам природи, мрії про краще життя, про полегшення важкої фізичної праці.

У побутових казках відбилося реальне життя людей, соціальні конфлікти, що виникали в суспільстві. Тут бідний перемагає багатого, кмітливий солдат стає царем і править справедливо, молодший брат, якого всі вважають дурнем і нікчемою, завдяки своєму доброму серцю, кмітливості, розумові, отримує, на відміну від середнього та старшого, щастя й багатство.

Усі казки мають типову побудову, до її елементів відносяться зачин, кінцівка, повтори(у більшості випадків трикратні).

- Отже давайте ще раз пригадаємо, на які три групи поділяються казки. (опитування учнів, діти які не можуть висловити своєї думки зачитують) (Індивідуальна форма навчання)


Казка


Зачин Основна частина Кінцівка


- Відомі зачини та кінцівки казок. (зачитування під тиху музику Вівальді „Пори року” або якщо є можливість використати технічний засіб телевізор і DVD показати зачини і кінцівки російських та укранських фільмів)

- за калинови\ім мосту,

на малиновом кусту

калачі медові росли

та пряники з начинкою.

- Де-не-десь, у деякім царстві, у деякім государстві жили були собі цар та цариця...

- Колись було не так, як тепер; колись усякі дива робились на світі; колись і самий світ не той був, що тепер... Тепер нічого нема...

- Отак вони собі живуть і хліб жують, а я там була мед-вино пила, по бооді текло, а в роті не було - коромислом сіно возять, оберемком воду носять, а хазяїни на усю губу.

- Як був собі цар та цариця, а в їх дворі криниця, а в криниці - кірець, моїй казці кінець.


4. Бесіда з учнями. (Дітей можна розділити на групи і у вигляді гри провести бесіду) (Групова форма навчання)

- Назвіть відомі вам казки.

- Спробуйте поділити їх на групи.

- Переказ учнями прочитаних казок народів світу (які приказки і прислів“я можна до них використати).

ІУ. Закріплення вивченого матеріалу.

Запитання і завдання для контролю.

- Дайте визначення казки.

- Визначте теми народних казок.

- Які ви знаєте групи казок?

- Як ви гадаєте, чому найдавнішим різновидом казок є казки про тварин?

- Яка побудова казки?

- На сьогоднішньому уроці ми з вами дуже плідно попрацювали , ми поринули з вами у світ казки, у світ дитинства, дізналися які типи казкок бувають, згадали під час гри улюблених персонажів. Дуже надіюсь, що урок для вас був цікавий, та змістовний. Тому на домашнє завдання я пропоную вам...

Домашнє завдання: На вибір прочитати одну або дві казки, підібрати приказки та прислів”я до ваших казок. Намалювати ілюстрації до казок.



Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.