Всі публікації щодо:
Методика викладання літератури

Література і фольклор - скарбниця духовних багатств людства - Конспект уроку

Мета: засвоїти поняття про фольклор та його окремі жанри; розширити знання учнів про літературу та її роль у житті людини; сприяти залученню учнів до багатств світової культури; виховувати у школярів зацікавленість творами літератури і фольклору як скарбниці народної мудрості.

Епіграф Слово - найтонший дотик до серця

Василь Сухомлинський

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Вступне слово вчителя

Сьогодні вперше у вашому житті - перший урок зарубіжної літератури. Цей шкільний предмет ви будете вивчати протягом усього шкільного життя. Сподіваюсь, що для багатьох з вас він стане улюбленим. Якої професії ви б не набули література завжди буде займати певне місце у вашому житті. Що ж таке Зарубіжна література? Що ви будете вивчати на цих уроках?

Щоб краще зрозуміти нам допоможе гра!

- Сьогодні на урок я принесла “чарівну скриньку“. Пропоную відкрити її і подивитися, що знаходиться всередині.

З якої казки уривки? Назвіть автора творів.

1. Враз опівніч кінь заржав...

Вартовий швиденько встав,

подививсь під рукавицю -

і побачив кобилицю.

чисто-біла та ясна,

грива хвилями спадала,

щирим золотом сіяла... “Горбоконик“ П. Єршов українською мовою переклав М. Рильський

2.Якось увечері, коли сонце так красиво заходило, з-за кущів з’явилася зграя чудових великих птахів. Каченя ніколи не бачило таких прекрасних створінь. Сніжно-білі, з довгими гнучкимим шиями - то були лебеді . (Г. Андерсен “Гидке Каченя“)

3. Минав час, а солі в королівстві не бракувало. Марушка знала, де вона росте, і хоч скільки люди її брали, ніколи не могли вибрати до кінця. Батько над усе любив Марушку, і всі люди її любили й були безмежно вдячні за доброту та щедрість. (Божена Німцова “Сіль дороща за золото“)

4. Як дійде королівна п“ятнадцяти років, то вколеться веретеном і помре. (брати Грімм “Зачарована красуня“)

5. У нього була чорна, як вугілля, борода, довга, аж до землі; ходячи, він наступав на неї ногами. Рота мав широкого, як піч, очі блискали, як два червоні ліхтарі. В руках він тримав замашний нагай, сплетений із зміїних та лисячих хвостів. (Карло Коллоді “Пригоди Піноккіо“)

6. Мотор, що кашляє, - сказав він.- Треба буде залетіти до майстерні, щоб його там змастити. Звичайно, я й сам міг би зробити це, адже я найкращий у світі моторист. Та от часу нема... (“Повість про Карсона, що живе на даху“ Астрід Ліндгрен)

ІІ. Засвоєння нового матеріалу

З давніх - давен найдорогоціннішим скарбом людини був розум. В усі чпаси люди, яких природа наділила надзвичайними розумовими здібностями. Вони ставали мудрецями і передавали свої знання через слово. Людська фантазія збирала їх, наче перлини, одне за одним, і народжувалися дивовижні перекази, легенди, казки, пісні. Усе це зберігалося у пам’яті, поповнювалося з роками, передавалося від покоління до покоління. Так з’явилася усна творчість народу, яку пізніше вчені назвали фольклором.

Фольклор -від слів народ і мудрість у широкому значенні - усі види народного мистецтва, а також звичаї, вірування. У вужчому значенні - усна поетична творчість народу.

Фолькло тісно пов’язаний із життям народу.Наприклад: під спів материнської колискової засинають малюки. Серед жанрів фольклору слід назвати пісні, легенди, казки, повір“я, загадки.

Література як вид мистецтва слова виникла значно пізніше. Її пов’язують з появою писемності, адже й саме це слово походить від латинського “Іітега“ -буква. Література за допомогою слова відображає життя людини в усій його багатогранності й мінливості. Письменники саме через слово намагаються передати людству таємниці вічних істин.

ІІІ. Робота з висловами про книгу.

1. Книги - кораблі думки, що пливіть на хвиляк часу й обережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління. Ф. Бекон, англійський учений-гуманіст

2. Книги - це своєрідні листи, написані людьми минулого майбутнім поколінням. Гекалп, турецький поет.

ІУ. Слово вчителя

Читаючи твори світової літератури, ми не просто довідуємося про життя людей далеких країн, але й доторкуємося до невичерпної скарбниці духовності. Однак для всіх людей спільним є віра в добро, боротьба з різними проявими зла, несправедливості, насильства, прагнення до любові, щастя, милосердя, взаєморозуміння.

А зараз давайте пограємо у вікторину “Чи знаєш ти казкових персонажів“

- Що це за дівчинка, яка могла поміститися у горіховій шкарлупці?

- Як звали наймогутнішу королеву, котра хотіла зробити крижаним увесь світ?

- В якій казці живе принцеса, що відчула горошину через дванадцять перин?

- Як звали хлопчика, від котрого плачуть усі злі люди королівства?

- Назвіть ім’я дівчинки, що носила найяскравіший капелюшок?

- Хто загубив кришталевий черевичок?

- Чи відомі вам троє веселих поросят, що перемогли вовка?

У. Закріплення вивченого матеріалу

- Що таке фольклор?

- Які жанри фольклору вам відомі?

Згадайте з якого слова походить термін “література“.

Домашнє завдання: Дібрати вислови про книгу, її роль у житті людини. 

На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.