Хрестоматія з літературного читання для 3 класу - Біскуп Н. М. 2014

Іван Сенченко
Проза
Усна народна творчість

Всі публікації щодо:
Сенченко Іван

ІВАН СЕНЧЕНКО (1901 -1975) народився в Харківській області. Закінчив сільську і вищу початкову школу. Образ першої вчительки зберіг він у своєму житті на все життя. Це вона навчила його розуміти добро і зло, відрізняти прекрасне від потворного, прищепила любов до книжки, до художнього слова. Учився в Харківському університеті, працюючи водночас в редакціях харківських газет і журналів. Першими творами Івана Сенченка були вірші, проте шлях у літературі, за власним визнанням, він почав з оповідання «Чорноземні сили» (1922). Декілька його ліричних віршів, газетних нарисів та етюдів були лише своєрідним підготовчим етапом на шляху до серйозної роботи над новелами. Сенченко багато працював над перекладами українською мовою творів російський письменників.

Сенченку належить низка публіцистичних статей і літературно- критичних праць про творчість Павла Тичини, Петра Панча та інших.

До кращих творів письменника для дітей належать повісті «Руді вовки», «Діамантовий берег», збірки оповідань «Мої приятелі», «Два дні з життя Женьки і Левка» та багато інших.

ХЛІБ СВЯТИЙ

Принесла баба хліб з магазину. Катруся не голодна була. Покуштувала і аж ніс зморщила:

— Фе, який поганий!

Бабуся розсердилася і почала навчати внучку:

— Так ніколи не можна говорити на хліб. Коли він чомусь не подобається, кажуть: «Хліб так негарно випечений...»

— А Юрчик теж не шанує хліба,— насупилася Катруся. — Не доїв надворі шматочка і кинув на землю. Потім із Сергієм почали його футболити...

— Ай, як негарно!— розгнівалася бабуся. І сказала внучці:

— І сама ніколи так не роби, і Юрчикові не дозволяй. Не доїла — однеси, у хлібницю поклади, пізніше доїси. А коли хтось кине на землю — накажи підібрати. Топтати хліб не можна. Хліб дає людям життя. Без хліба ж — голод, смерть. Скільки на світі людей перемерло без хліба! Хліб святий.

Катруся задумалася. Потім притулилася до баби: — Я більш ніколи не буду погано казати про хліб і не розкидатиму. І Юрчикові не дозволю. Тільки не треба сердитися на мене. Приголуб мене...

Бабуся поклала руку на голову внучці і пригорнула її до себе.

- Між ким відбулася розмова?

- Чи схвалюєш ти ставлення Катрусі до хліба?

- Яку пораду дала дівчинці бабуся?

- Чи добре вчинила дівчинка, коли наскаржилася на Юрчика?

- Підготуйся до читання оповідання в особах.

- Як ти розумієш слова бабусі: «Хліб дає людям життя»?

- Поясни назву оповідання.

- Склади текст-міркування за поданим заголовком, початком і кінцем.

ЧОМУ ПОТРІБНО БЕРЕГТИ ХЛІБ

Хліб-праця багатьох людей.

Без хліба немає життя на землі...

- Поміркуй, що ти можеш зробити для того, щоб хліб ще більше шанували.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.