Дивосвіт - хрестоматія з української літератури для додаткового читання 7 клас - 2015 рік

Передмова

Дорогі семикласники! Перед вами — нова книга „Дивосвіт“. Звісному кожного з вас виникає запитання: чи виправдає це видання ваші сподівання? Щиро запевняємо: саме так. Отож, з чим ви познайомитеся в цій книзі? Насамперед відзначаємо, що в цьому виданні представлені твори пригодницькі, історичні, з яких оживає історія нашої країни — часів князювання Данила Галицького („Золотий лев“ Ю. Опільського), славних часів Запорозької Січі („Над Кодацьким порогом“ А. Кащенка, „Таємний посол“ В. Малика), коли багато кому довелось скуштувати „крицево-сині блискавиці шабель козаків“, коли „широкий Дніпро вкривався червоними запорозькими жупанами“ та коли людолови робили свою страшну справу відловлювали „ясир“ та переправляли невільників Дорогою сліз.

Думаємо, що вам, як і маленькому Михайликові („Щедрий вечір“ Я. Стельмаха), вкотре відкриється краса природи рідного краю. Понад усе люблячи рідну землю, хлопчик, „як свята, очікував того дня, коли грім розморожує сік у деревах чи коли не зіллям, а хлібом починає пахнути жито“.

Про життя дітей в Україні в роки імперіалістичної війни початку XX століття розповідається в оповіданні С. Васильченка „Приблуда“. Чимало їх залишилося сиротами, жили в дитячих будинках або були безпритульними. Але не втратили головного — здатності зрозуміти іншого, співчувати, підтримати... Не легшим було життя підлітків у повоєнні роки (повість Г. Тютюнника „Вогник далеко в степу“). Та були у хлопчиків і нові враження, і пізнання, і радощі від перших досягнень, і мрії про далекі подорожі...

А ось твори сучасної письменниці М. Павленко про русалоньку із 7-В класу відкриють перед вами світ ровесників і, можливо, допоможуть знайти відповіді на запитання, які хвилюють і вас.

Думаємо, ви із задоволенням познайомитеся з оповіданням Б. Харчука „Діана“, у якому йдеться про зворушливі й ніжні стосунки, що виникли між дівчинкою і маленьким цуценям. То були „невидимі неспалимі мости... То був зв’язок, який не мав кінця. А виною вони були вдвох — білокосе створіння людського роду і сіре звірятко“.

І, звичайно, як же і в цьому виданні без фантастики? Не сумнівайтесь, фантастика представлена також. Непросто доведеться землянам на чужій планеті поруч з орангами та здичавілими істотами („Друга планета“ А. Дімарова). В іншому творі пропонуємо пережити незвичні пригоди разом із трьома підлітками та їхньою вчителькою Еріоною, які самотужки протистоять трьом принцам. Прибульці матеріалізувалися із комп’ютерної гри та, одурені Володарем синього коридору, вирішили підкорити весь світ. До речі, людство вже й так давно втратило свій світ — Землю, — а тому вже кілька поколінь народилося на астероїді... Зрештою, люди і принци стали „ворогами-неворогами“. Запитаєте, як це? Відповідь — у книзі М. Муляр „Гра. Рівень перший: Синій коридор“.

Отже, любі юні читачі, сподіваємося, що ви одержите насолоду від знайомства із пропонованими творами кращих українських письменників як минулого, так і сучасності. Як і на те, що, прочитавши твори, ви станете більш мудрими, обачними, виваженими та навчитеся, як і Ксеня із книги О. Лущевської „Друзі за листуванням“, бути наполегливими і працьовитими, бо дівчинка дійшла висновку, що цікавого життя в таборі „могло б і не бути, якби вона не займалася так наполегливо...“.

Упорядники
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.