Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Дивосвіт - хрестоматія з української літератури для додаткового читання 7 клас - 2015 рік

Олекса СТОРОЖЕНКО
(1806-1874)

Олекса Стороженко — український письменник, етнограф, художник — народився в с. Лисогори на Чернігівщині. Походив зі старовинного козацького роду. Спочатку здобував домашню освіту, а потім у Харківському пансіоні для дворянських дітей вивчав російську, французьку, німецьку, латинську мови, історію, географію.

Майже 30 років перебував на військовій службі — брав участь у російсько-турецькій війні, придушенні польського повстання, у поході в Угорщину. Однак здебільшого він служив в Україні, завдяки чому добре вивчив життя і побут селян, зустрічався з колишніми січовиками, від яких почув перекази та легенди про Запорозьку Січ.

О. Стороженко спочатку писав російською мовою, друкувався у журналах, де, зокрема, були опубліковані «Рассказы из крестьянского быта малороссиян», роман-хроніка «Братья-близнецы». У романі розповідається про життя двох поколінь поміщицької родини, які з нащадків відважних предків-козаків перетворилися на ніщо і безпросвітно животіють у провінції.

У 1861 р. в Петербурзі почали видавати перший в Російській імперії український суспільно-політичний і літературно-мистецький журнал — «Основа». З появою цього журналу Стороженко почав писати українською. У 1864 р. побачив світ його двотомник «Українські оповідання». В основі багатьох оповідань — народні перекази, анекдоти, прислів’я. Змістом і стилем вони близькі до фольклору. Також чимало творів ґрунтувалося на етнографічних та історичних матеріалах.

Оповідання «Закоханий чорт» ґрунтується на повір’ї про кохання між чортом і відьмою та переказах про кмітливість запорожців. Гумореска «Вуси» — майстерне опрацювання одного з анекдотів, що були популярними у тогочасному чиновницькому середовищі. А оповідання «Голка» побудоване на анекдотах про Потоцького і передає необмежену сваволю магната.

Твори Олекси Стороженка відзначаються українським гумором, знанням народної міфології, образною мовою.

загрузка...
загрузка...