Всі публікації щодо:
Трублаїні Микола

Дивосвіт - хрестоматія з української літератури для додаткового читання 7 клас - 2015 рік

Микола ТРУБЛАЇНІ

Давній приятель Миколи Трублаїні письменник Ярослав Гримайло говорив про нього як людину „...із серцем хлоп’яти, невтомною енергією витівника, чулою душею батька, щирістю відданого друга, проникливим розумом вихователя і спостережливим оком письменника“. Йому судилося прожити лише тридцять чотири роки...

Микола Трублаїні (Микола Петрович Трублаєвський) — журналіст, письменник, педагог і мандрівник. Народився на Вінниччині. Батько його був лісорубом, а мати — сільською вчителькою. У 1915 р. Микола вступає до Немирівської гімназії, але не довчився там — тікає на фронт (ішла Перша світова війна). Однак намір не вдався: хлопчик зірвався з підніжки вагона й сильно пошкодив ногу.

У сімнадцять років юнак починає співпрацювати з вінницькою міською газетою, пише про життя на селі, і його посилають на Всеукраїнські курси журналістики у Харків, тодішню столицю України.

А потім — мандрівки, втілення дитячих мрій. Матрос на тропічному рейсі криголама „Літке“, на якому проплив від Севастополя до Владивостока; арктичний рейс від Владивостока до острова Врангеля; мандрівка на криголамі „Сибіряков“ до Землі Франца-Йосифа; подорожі до Карелії, на Кольський півострів, в Крим та на Кавказ...

Враження від мандрівок Микола Трублаїні змальовує в оповіданнях. Саме тоді він вирішує, що писатиме для дітей. І навіть організовує у Харкові перший у світі клуб юних дослідників Арктики і стає його капітаном.

Життя людей Півночі стало темою багатьох книг Трублаїні, зокрема першого його великого твору — повісті „Лахтак“.

У 1938 р. в дитячих часописах починає друкуватися його пригодницька повість „Шхуна “Колумб”“.

Коли розпочалася Друга світова війна, Микола Трублаїні стає військовим кореспондентом. 4 жовтня 1941 р. машина з журналістами потрапила під ворожий вогонь. Поховано письменника біля залізничного насипу у братській могилі поблизу міста Ровеньки на Донбасі.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.