Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир
Хрестоматія Українська література 8 клас - С. Витвицька - Підручники і посібники 2017
ВОЛОДИМИР СОСЮРА (1898-1965) - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ
Поет-лірик, автор понад 80 збірок поезій („Серце”, „Люблю”, „Ластівки на сонці”, „Так ніхто не кохав”, „Осінні мелодії” та інші), широких епічних віршованих полотен (поем), роману „Третя Рота”.
„Володимир Сосюра — це глибинно бентежний березень і замріяно прозорий вересень української поезії. Як не можна уявити весни без березневої безпосередності, а осені без вересневої щедрості, так не можна уявити нашої поезії без Володимира Сосюри”, — писав М. Стельмах.
За збірки поезій „Ластівки на сонці” і „Щастя сім’ї трудової” В. Сосюра був удостоєний Республіканської премії імені Тараса Шевченка (1963 р.).
Історики літератури стверджують, що...
Володимир Миколайович Сосюра народився 6 січня 1898 року на станції Дебальцеве. Згодом сім’я переїхала в Третю Роту (селище Верхнє на Донбасі), де й минули дитинство та юність майбутнього поета. Батько його був креслярем. Неспокійний характером, ледве зводив кінці з кінцями: мізерного заробітку не вистачало навіть на те, щоб прогодувати сім’ю, яка з року в рік зростала. Ось чому Микола Сосюра працював і вчителем, і писарем, і адвокатом, і шахтарем...
Володимир Сосюра розпочав освіту в п’ятирічній, так званій двокласній школі. Після смерті батька він змушений був залишити навчання. Але допитливий хлопець хотів учитися.
14 жовтня 1917 року лисичанська газета „Голос рабочего” надрукувала його вірш „Плач волн”, відтак — перший вірш українською мовою „Чи вже не пора”, а наприкінці жовтня — „Товаришу”, написаний у стилі революційного маршу.
Нарешті В. Сосюрі, який чудово склав вступні іспити, вдалося влаштуватися учнем-стипендіатом в агрономічну школу біля станції Яма, у якій вчився аж до осені 1918 року. У роки проголошення УНР В. Сосюра брав активну участь в обороні молодої держави; перебував у війську Нестора Махна, котрий подарував Сосюрі годинник з написом; служив у полку армії Симона Петлюри, командир якого профінансував першу збірку Сосюри „Пісні крові”, що вийшла 1918 року в Хмельницькому.
Володимир Сосюра був двічі засуджений до страти: спочатку денікінцями, потім — більшовиками. Його врятували вірші: червоноармійці заслухалися його поезіями і пошкодували талановитого юнака.
Після громадянської війни Володимир Сосюра став улюбленцем молоді: його вірші переписували, вчили напам’ять, висловлювали ними почуття своїм коханим.
У роки Другої світової війни був в евакуації, працював в українському радіокомітеті в Москві, пізніше — при партизанському штабі.
У 1944 р. написав свій найкращий патріотичний вірш „Любіть Україну!”, за що був звинувачений у націоналізмі.
В. Сосюра найбільше творив у жанрах патріотичної, пейзажної та інтимної лірики. Творчість поета — досягнення не лише української літератури. Загальнолюдське прагнення до гармонії, краси й любові, які відбивають найкраще вірші, душевний ліризм поезії зробили ім’я митця всесвітньовідомим.
8 січня 1965 року поета не стало. Похований у Києві на Байковому кладовищі.