Всі публікації щодо:
Сосюра Володимир

Хрестоматія Українська література 8 клас - С. Витвицька - Підручники і посібники 2017

ЛЮБІТЬ УКРАЇНУ! - ВОЛОДИМИР СОСЮРА (1898-1965) - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Любіть Україну, як сонце, любіть,

як вітер, і трави, і води...

В годину щасливу і в радості мить,

любіть у годину негоди.

Любіть Україну у сні й наяву,

вишневу свою Україну,

красу її, вічно живу і нову,

і мову її солов’їну.

Між братніх народів, мов садом рясним,

сіяє вона над віками...

Любіть Україну всім серцем своїм

і всіми своїми ділами.

Для нас вона в світі єдина, одна

в просторів солодкому чарі...

Вона у зірках, і у вербах вона,

і в кожному серця ударі,

у квітці, в пташині, в електровогнях,

у пісні у кожній, у думі

в дитячій усмішці, в дівочих очах

і в стягів багряному шумі...

Як та купина, що горить — не згора,

живе у стежках, у дібровах,

у зойках гудків, і у хвилях Дніпра,

і в хмарах отих пурпурових,

в грому канонад, що розвіяли в прах

чужинців в зелених мундирах,

в багнетах, що в тьмі пробивали нам шлях

до весен і світлих, і щирих.

Юначе! Хай буде для неї твій сміх,

і сльози, і все до загину...

Не можна любити народів других,

коли ти не любиш Вкраїну!..

Дівчино! Як небо її голубе,

люби її кожну хвилину.

Коханий любить не захоче тебе,

коли ти не любиш Вкраїну...

Любіть у труді, у коханні, в бою,

як пісню, що лине зорею...

Всім серцем любіть Україну свою —

і вічні ми будемо з нею!

1944

З літературознавчих джерел

Вірш „Любіть Україну” вважають справжнім подвигом поета, адже в тоталітарні часи він підносив почуття синівської любові до рідної землі. Твір написано в 1944 році; це палке слово поета, мовлене в радісну годину визволення української землі. В. Сосюра створив ліричний образ „вишневої У країни”, який оживає в нашій уяві чітко, рельєфно, наче на полотні вправного живописця.

Вірш постав як заповіт митця-громадянина своєму народові. У його рядках закладено актуальну і сьогодні ідею єдності, сили і нездоланності українського народу. Поет змальовує Україну, як „в світі єдину, одну”, в зірках, у квітці, в пташині, у хвилях Дніпра — в тому вічному й нетлінному, що прийшло до нас крізь віки. Україні всміхається сонце, миготять зорі, шумлять верби над ставами, сяють вогні електростанцій. Ми всотуємо українську пісню, думу, красу українських національних святинь, сердечно любимо Україну „у сні й наяву”, любимо й „красу її, вічно живу і нову, і мову її солов’їну”. Український народ „своїми ділами” завоював пошану й повагу інших народів. Поет у творі звертається до всіх узагалі й до кожного зокрема. Анафора „Любіть Україну” робить вірш струнким і композиційно завершеним.

Володимир Сосюра знаходить прості й водночас піднесені слова, щоб змалювати образ рідної землі, щоб аргументувати свій заклик. І чи не найдоказовіший серед аргументів той, що Батьківщина — світ, який щодня, щохвилини, щомиті оточує людину: це сонце, вітер, трава, води — джерела життя. Людина не може існувати без них, тому її любов до них органічна, як і любов до Вітчизни.

Образ України для поета — це краса її природи; мелодійна, співуча, солов’їна мова; люди — працьовиті, невсипущі; діти, дівчата-красуні. Живою, реальною, зримою постає Україна у вірші, що закінчується зверненням до молоді у формі заклику (юначе! дівчино!) до серця кожної людини.

Простота художніх засобів і їх довершеність, непідробна щирість і схвильованість інтонацій дали поетові змогу втілити глибокий загальнолюдський зміст: люби рідну землю, шануй інші народи, будь щедрий серцем на добро, добрі вчинки — тим ти звеличиш і прославиш своє ім’я, свою Україну у віках.

Ідеєю вірша була любов до Батьківщини в рамках моральної основи світогляду. Однак радянська влада не зрозуміла синівської любові поета до рідного краю. Вірш став причиною цькувань Володимира Сосюри та звинувачень у націоналізмі.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.