Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Хрестоматія Українська література 8 клас - С. Витвицька - Підручники і посібники 2017

МАКСИМ КОЗАК ЗАЛІЗНЯК - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Максим козак Залізняк,

Козак-запорожець,

Як виїхав на Вкраїну,

Як та повна рожа.

Зібрав війська сорок тисяч

В місті Жаботині,

Окружили город Умань

У одній годині.

Окружили город Умань,

Наробили шанці,

Накидали в тій годині

Панків-померанців.

З літературознавчих джерел

Максим Залізняк — історична постать. Колишній наймит, який з чотирнадцяти років виховувався на Запорізькій Січі. Народний герой, видатний керівник селянського повстання в Україні 1768 р., що дістало назву Коліївщини. Народна творчість змальовує його могутнім богатирем, безмежно відданим своїй батьківщині, своєму народові.

Талановитий і енергійний організатор, Залізняк у 1768 р. зібрав у Холодному Яру, на Чигиринщині, гайдамацький загін з кількасот чоловік і виступив проти панів. Загони Залізняка в червні 1768 р. взяли міста Жаботин, Смілу, Черкаси, Корсунь, Богуслав, Канів і Умань — тоді одну з найбільших фортець польської шляхти на Правобережжі. Царські війська, які брали участь у придушенні цього повстанського руху селян, схопили Залізняка, покарали батогами і заслали на каторгу в Сибір.

„Зібрав війська сорок тисяч“ — гіпербола (поетичне перебільшення), насправді гайдамацькі загони Залізняка нараховували кількасот чоловік.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.