Хрестоматія - Українська література 8 клас - Н. І. Черсунова, О. В. Єременко 2018


Передмова

Вивчення літератури є важливою складовою гуманітарної освіти сучасних українських школярів, адже це не лише набуття набору знань, умінь і навичок, а перш за все засіб пізнання життя, джерело роздумів, духовного розвитку, що сприяє вихованню особистості, набуттю високих морально-етичних якостей, формуванню національної самосвідомості, спонукає до творчої діяльності. Але, як відомо, без опанування художнього тексту вивчати літературу неможливо. Допомогти в цьому покликана хрестоматія, що містить твори, текстуальне вивчення яких передбачене чинною програмою з української літератури для загальноосвітніх шкіл. Водночас цей посібник є самодостатнім виданням, що може використовуватися як із підручниками, так і окремо — як книжка для самостійного читання.

У хрестоматії представлені зразки вітчизняної класики від прадавньої літератури до сьогодення, зокрема твори відомих українських письменників. Деякі літературні твори подано в скороченому вигляді, при цьому особливості авторського стилю, сюжетні лінії та ключові епізоди збережені. Частина текстів переповідається для того, щоб не втрачалася цілісність їх сприйняття.

Окрім художніх текстів, до хрестоматії ввійшли біографічні довідки про письменників, необхідні матеріали з теорії літератури. А також до творів подано бланки для заповнення «Підсумуйте прочитане!», що спрямовані на розвиток у школярів навичок самостійного аналізу тексту, проникнення в його ідейну та художню своєрідність. Зразок заповнення такого бланка подано нижче. Після кожного твору подається тлумачення незрозумілих слів та пропонуються запитання й завдання, робота над якими допоможе кращому засвоєнню змісту та розвитку аналітичних навичок.

Зразок заповнення бланка «Підсумуйте прочитане!»

Ліричний твір

А. Малишко «Пісня про рушник»

Основні мотиви твору: монолог ліричного героя про свою неньку, про рідну землю; оспівування материнської любові, її щирих почуттів до своєї дитини, уславлення жінки-матері.

Вид лірики: інтимна.

Жанр: пісня.

Ліричний герой: син, який із великою теплотою згадує свою матір і знаходить найніжніші слова, аби подякувати їй за турботу та ласку.

Художні особливості: риторичне звертання («рідна мати моя»), епітети («далека дорога», «засмучені очі», «росяниста доріжка», «незрадлива ласкава усмішка», «тихий шелест трав», «вірна любов»), символ (рушник — символ життєвої дороги, рідного краю), метафора («цвіте доріжка»), уособлення («щебетання дібров», «оживе... і дитинство, й розлука, і вірна любов»), порівняння («наче долю»), анафора (сполучник і), рефрени (повтори двох останніх рядків кожної строфи).

Тип римування: перехресне.

Віршовий розмір: анапест.

Враження від поезії: вірш щирий, задушевний, мелодійний. Недаремно, покладений на музику композитором П. Майбородою, він став дуже популярною в народі піснею, бо простота форми твору, тематика, мова близькі різним поколінням українців.

Епічний або драматичний твір

І. Франко «Захар Беркут»

Тема твору: героїчна боротьба давніх карпатських общин XIII ст. проти монголо-татарських завойовників.

Проблематика: любов до рідної землі, патріотизм; громадянський обов’язок; зрада; проблема виховання; стосунки батьків і дітей, кохання.

Основний конфлікт: між тухольською громадою та завойовниками.

Особливості сюжету та композиції: 7 розділів; 2 сюжетні лінії: історична — боротьба з ворогами і особиста — кохання Максима і Мирослави. Експозиція — опис старовинного села Тухля, знайомство із Тугаром Вовком, Мирославою, Захаром Беркутом. Зав’язка — громадський суд, сварка з боярином. Розвиток дії — зустріч Тугара Вовка з монгольськими воєначальниками; народна рада про способи оборони від нападників; приїзд Мирослави, розповідь про план Максима; потоплення монгольського війська. Кульмінація — пропозиція Тугара Вовка щодо урятування Максима та відмова Захара Беркута. Розв’язка — урятування Максима, останнє слово Захара Беркута.

Жанр: історична повість.

Система персонажів: Захар Беркут, його син Максим, бегадири Бурунда, Пета, Тугар Вовк, його донька Мирослава.

Основна думка твору: возвеличення мужності, патріотизму, єдності, уміння долати перешкоди; засудження зради.

Враження від твору: повість мені дуже сподобалася. Вона дає цікаву інформацію про життя наших предків, показує їхній патріотизм, одвічне бажання бути вільним і незалежним. Ми, їхні нащадки, також повинні до цього прагнути.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.