Всі публікації щодо:
Українка Леся

Українська література 10 клас (рівень стандарту) - Л. Т. Коваленко - Оріон 2018

СТОЯЛА Я І СЛУХАЛА ВЕСНУ... - ЛЕСЯ УКРАЇНКА: СЕРЦЕ УКРАЇНСЬКОЇ ДУХОВНОСТІ - ОБРАЗНЕ СЛОВО ПОЕТИЧНОГО МОДЕРНІЗМУ

Вірш «Стояла я і слухала весну...» (1893-1894) увійшов до циклу «Мелодії» з поетичної збірки «Думи і мрії». У ньому втілено нові сподівання й творчі плани Лесі Українки. Про надії на краще вона писала в листі до Драгоманових: «Я тепер в весняному настрої і думками вже не дома, а по світах літаю. Простір для думок великий і планів тьма...».

У центрі твору — лірична героїня із цілою симфонією почуттів, навіяних весною. Персоніфікований образ весни нагадує фольклорний: вона «Співала пісню дзвінку, голосну, / То знов таємно-тихо шепотіла».

Ця чарівна пора року співзвучна з настроєм дівчини, надихає її, вселяє надії. Вона постає перед нами надзвичайно ніжною, чулою, душевно витонченою. Через уживання в кожному рядку дієслів авторка створює динамічний, швидкоплинний образ весни.

Її настрої та настрої ліричної героїні звучать в унісон, і цим створюють особлива атмосфера, інтимна.

Віктор Бабенцов. «Стояла я і слухала весну...»

Роздивіться ілюстрацію до поезії. Як, на вашу думку, вона відображає сутність художнього твору?

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Назвіть збірки ліричних творів Лесі Українки та дайте їм коротку характеристику.

2. Поясніть, чому поетеса у своїй творчості велику увагу приділяє громадянській ліриці. У відповіді скористайтеся матеріалом, вивченим на уроках історії.

3. Проаналізуйте поезії «Contra sperm spero!», «Слово, чому ти не твердая криця...», «Мріє, не зрадь!..», «Стояла я і слухала весну...». Визначте художні засоби та їх роль у цих поезіях.

4. Чи можна застосувати визначення «мужній гуманізм» для характеристики віршів «Contra sperm spero!», «Слово, чому ти не твердая криця...», «Мріє, не зрадь!..»? Наведіть докази на підтвердження своєї думки.

5. Визначте пафос (емоційну оцінку, емоційне ставлення автора до вираженого у творі) віршів «Contra sperm spero!», «Слово, чому ти не твердая криця...», «Мріє, не зрадь!..».

6. Прочитайте уривок з листа Лесі Українки до сестри Ольги: «Я не завжди тямлю, за що і через що я кого люблю... Не знаю і, скажу правду, знати не домагаюсь. Люблю і вже. Любов абсолютної справедливості не знає, але в тім її вища справедливість. У світі стільки несправедливо-прикрого, що якби не було несправедливо-лагідного, то зовсім не варто було б жити. Не від нас залежить поправити більшу половину всесвітньої несправедливості безпосередньо, будем же поправляти її іншою несправедливістю — любов’ю!».

Прочитайте зразки інтимної лірики Лесі Українки — «Уста говорять: «він навіки згинув!»», «Ти не хотів мене взять, полишив мене тут на сторожі...», «Квіток, квіток, як можна більше квітів...», «Твої листи завжди пахнуть зов’ялими трояндами...» (та інші за бажанням). Якою постає в них лірична героїня?

7. Вивчіть напам’ять вірш Лесі Українки «Contra sperm spero!».

ПОДИСКУТУЙТЕ З ОДНОКЛАСНИКАМИ

Дослідники припускають, що приватне листування і із С. Мержинським Леся Українка знищила, бо розмежовувала особисте й публічне життя.

У наш час ми спостерігаємо, як засобами соціальної комунікації приватне життя і публічних, і пересічних людей оприлюднюється назагал часто в найменших деталях. Як ви вважаєте, чи варто бути відкритим для сторонніх в особистому житті?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.