-

Українська література 10 клас (профільний рівень) - О. І. Борзенко - Ранок 2018

Літературна творчість - Володимир ВИННИЧЕНКО (1880-1951) - УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА кінця XIX - початку XX ст.

Коли журнал „Київська старовина” оголосив конкурс на кращий літературний твір, В. Винниченко запропонував своє оповідання й переміг. Відтоді його твори стали часто з'являтися в періодиці, а в 1906 році вийшла ціла збірка оповідань „Краса і сила”.

Тоді письменник спробував себе в драматургії й написав твори „Дизгармонія”, „Щаблі життя”, „Великий Молох”, „Memento”, „Брехня”, „Чорна Пантера і Білий Ведмідь” та ін. А коли був в еміграції, узявся за романи. Твори „Чесність з собою”, „Рівновага”, „Заповіт батьків” отримали позитивні відгуки критиків. М. Коцюбинський писав: „Кого у нас читають? Винниченка. Про кого скрізь йдуть розмови, як тільки річ торкається літератури? Про Винниченка. Кого купують? Знов Винниченка”. Нові романи „По-свій”, „Божки”, „Хочу”, „Записки Кирпатого Мефістофеля” тільки додали Винниченкові популярності.

Від 1917 року в житті письменника настав багатий на події період політичної діяльності. До літературної праці він повернувся після 1920 року на еміграції. Тоді захопився філософією, психологією, вивчав буддизм. Відчув нове творче піднесення й записав у щоденнику: „Мій перелом, як ця весна. Неначе зненацька, неначе несподівано, замість тоскного, морозячого туману в душі, замість холодної, безнадійної сльоти, крізь яку не видно нічого вперед на п'ять кроків, через яку весь світ здається вогкою, слизькою і темною ковбанею, — замість цього „раптом” п'янкий вітер, сонце, молоді, жилаві уперті зелені бруньки, безмежний простір блакиті, галас і гомін всього живого”. Результатом наполегливої праці стали романи „Сонячна машина” й „Поклади золота”, повість „На той бік”, збірка оповідань „Намисто” та низка нових драм.

Твори виходили великими накладами, зокрема, перший український науково-фантастичний роман „Сонячна машина” (1924) витримав у той час аж три перевидання. А драми В. Винниченка здобули європейське визнання. П'єси „Чорна Пантера і Білий Ведмідь”, „Брехня”, „Гріх”, „Закон” з успіхом виставлялися в театрах Німеччини, Італії, Іспанії, Норвегії, Данії, Голландії, Чехословаччини, Румунії, Болгарії. За мотивами драми „Чорна Пантера і Білий Медвідь” у Німеччині зняли художній фільм.

Ситуація змінилася в 30-х роках. У Радянській Україні комуністична влада влаштувала голодомор та переслідування української інтелігенції. Творчість В. Винниченка заборонили, а згадки про нього прибрали з усіх підручників.

В останні роки життя письменник лише зрідка знаходив час для літературної праці. Створив романи „Нова заповідь”, „Вічний імператив”, „Лепрозорій”, „Слово за тобою, Сталіне”. Загалом йому належить авторство ста оповідань і новел, чотирнадцяти романів та більш як двадцяти п'єс.

Опрацьовуємо прочитане, виявляємо читацьку компетентність

Дайте короткі відповіді на запитання.

■ Коли В. Винниченко прийшов до літератури? У яких жанрах він писав?

■ Які твори зробили його відомим?

■ Як оцінив успіх В. Винниченка М. Коцюбинський?

■ Які твори В. Винниченка здобули європейське визнання?