Українська література 11 клас (профільний рівень) - Борзенко О. І. 2019

Авангард: за і проти
Літературний і мистецький авангард

Всі публікації щодо:
Літературознавство

У своєму прагненні до новизни авангардне мистецтво занадто рішуче заперечувало традицію. Почасти це можна пояснити стрімкими змінами, що сталися в суспільному житті, та впливом науково-технічного прогресу, почасти — далекосяжними планами (ілюзіями?) щодо побудови нового постреволюційного світу. Багато проголошеного авангардистами так і лишилося деклараціями, а щось виявилося даниною швидкоплинній моді. Однак і реальні впливи авангарду на подальший розвиток мистецтва були немалі.

Дівчина біля дерева (Михайло Бойчук, 1910-ті)

Найбільш помітну й цікаву спадщину авангард залишив по собі в музиці, малярстві, скульптурі й архітектурі. Українські композитори й композиторки Борис Лятошинський, Стефанія Туркевич-Лукіянович, Зіновій Лисько, Костянтин Шипович розширили виражальні можливості музичного мистецтва. Художники Олександр Богомазов, Михайло Бойчук, Казимир Малевич, Анатоль Петрицький зробили гідний внесок у європейське малярство. Світову славу завоювали роботи одного з основоположників кубізму в скульптурі Олександра Архипенка.

Карусель П'єро (Олександр Архипенко, 1913)

Літературний авангард збагатив наше письменство розмаїттям міських тем, образів і мотивів. Він сприяв розкриттю психіки й моралі людини індустріальної епохи, зобразив динаміку постреволюційних змін, відтворив життєвий ритм і світобачення перших десятиліть ХХ століття.

Та все ж годі повною мірою оцінити потенційні можливості українського авангарду — його поступ був трагічно перерваний у часи комуністичного терору.

Обкладинка часопису «Авангард» (Василь Єрмилов, 1929)

Опрацьовуємо прочитане

1. За прочитаним текстом поясніть поняття «авангард», «футуризм», «урбанізм». Занотуйте їхні особливості в зручній для вас формі (текст, таблиця, схема).

2. Використовуючи текстовий та ілюстративний матеріал підручника, знання з історії, економічної географії, поясніть, чому провідною тенденцією українського авангардизму став урбанізм. У зручній для вас формі викладіть свої аргументи.

Виявляємо обізнаність у сфері культури

3. Підготуйте повідомлення про авангардні течії в літературі, музиці, образотворчому мистецтві, скульптурі.

4. Розгляньте на фото скульптуру Олександра Архипенка «Карусель П'єро». Її автор мав значний вплив на розвиток мистецтва в країнах Європи та Америки. Поміркуйте, у чому міг виявитися цей вплив. Які твори сучасних видів мистецтва ви пригадуєте, коли дивитеся на скульптуру О. Архипенка?

Готуємо проект

5. Під час опрацювання теми «Літературний і мистецький авангард» пропонуємо підготувати проекти:

    Українські поети-авангардисти

    Михайль Семенко і сучасністьНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.