Українська література 11 клас (профільний рівень) - Борзенко О. І. 2019

Микола Хвильовий - Мурахи революції («Кіт у чоботях»)
Прозове розмаїття 1920-х років

Всі публікації щодо:
Хвильовий Микола

Микола Хвильовий брав активну участь у революції на боці більшовиків. Відображав цей життєвий досвід він у своїх творах, зокрема у новелі «Кіт у чоботях» (1922).

Новела увійшла до першої прозової збірки Миколи Хвильового, яка мала назву «Сині етюди». В образотворчому мистецтві етюд — твір допоміжного характеру, виконаний з натури з метою її вивчення в процесі роботи над картиною. Називаючи свої твори етюдами, Микола Хвильовий створював ефект незавершеності, пропонував читачам самостійно розібратися в складній сучасності.

У новелі «Кіт у чоботях» письменник застосував імпресіоністичний підхід до зображення дійсності: основу твору складають мінливі враження від революції та її рядових учасників, котрі винесли на собі основний тягар боротьби.

А з усього людського «мурашника» буремної доби автор виокремив героїню, яка втілила особливий тип «жінок революції»: Гапка, «товариш Жучок», «Кіт у чоботях».

Революція (Давид Бурлюк, 1917)

Чому Жучок? Бо маленька, рухлива і жвава. Чому «Кіт у чоботях»? Бо її силует нагадував ілюстрацію до відомої казки Шарля Перро. Та й взуття мала відповідне — завеликі (на кілька розмірів) чоботи. Усього лише неосвічена куховарка, хоч і не зовсім проста: «Вона безпартійна, але вже має в торбинці товстеньку книжку «Что такое коммунизм» (без автора)». Разом із червоноармійцями блукає дорогами революції, виборює «новий світ».

А ось дещо інші враження про нову зустріч із товаришем Жучком після тривалої перерви: вона вже не куховарка, а комуністична активістка. І книжку «Что такое коммунизм» дочитала. Тепер завзято керує «дискусіями», ширить політ-грамоту, повчає інших та погрожує їм доганами.

Та й це ще не все: «...бігала, метушилась, збирала жінок, улаштовувала жіночі зібрання, де говорили: про аборт, про кохання, про право куховарки (Ленін сказав)».

До образу «товариша Жучка» автор додав і декілька зовсім нових рис, дещо «пом'якшив» його. Розповів про її переживання і сльози: колись вона втратила дитину, яку «повісив на ліхтарі козак» (то «козача помста», бо «пішла по дорозі за отрядом»).

Авторська позиція доволі чітка: він мав намір «проспівати степову бур'янову пісню» таким мурахам революції. Водночас у новелі розкрито основи, на яких постало радянське суспільство, й те, ким були його творці.

Ці «мурахи революції», які легко прийняли комуністичні гасла й побачили в революції сенс свого існування, із часом перетворились на справжніх фанатиків класової моралі з книжечок на кшталт «Что такое коммунизм». Саме люди цього типу з радісним піднесенням схвалювали й підтримували будь-які, навіть злочинні дії влади: чи то був голодомор, чи то масові репресії — усе заради «революції» та «ідеального нового світу».

Опрацьовуємо прочитане

1. Яке враження справила на вас новела? Які почуття викликала? До яких роздумів заохотила?

2. Якою постає героїня новели на початку твору? Яке її справжнє ім'я? Чому її звуть Жучком?

3. Як до «товариша Жучка» ставляться інші «бійці революції»? Як до неї ставиться автор? Обґрунтуйте свої міркування цитатами з твору.

4. Зверніть увагу на мову твору. Які риси імпресіоністичного письма властиві тексту новели «Кіт у чоботях»? Узагальніть свої спостереження в таблиці.

5. Об'єднайтеся в малі групи, висуньте гіпотези, обґрунтуйте їх і презентуйте однокласникам та однокласницям.

✵ Чому автор протиставляє ім'я головної героїні й слово «гаптувати»?

✵ Чому автор називає героїню «кіт у чоботях»? Якого додаткового значення надає ця літературна алюзія образу «товариша Жучка»?

✵ Чому автор звертає увагу читачів на те, що «...упоравшись біля походної кухні, виходила з вагона невідомо куди, і довго її не було. А відтіля вона приходила завжди в зажурі»?

✵ З якою метою автор звертає увагу читачів на те, що книга «Что такое коммунизм», яку читає «товариш Жучок», не має автора?

✵ Чому історію про страчену дитину «товариша Жучка» автор розповідає наприкінці новели?

6. Оберіть рівень складності та доведіть або спростуйте тезу.

✵ «Творам Миколи Хвильового властива іронія»

✵ «Творам Миколи Хвильового властиві риси імпресіонізму й експресіонізму»

✵ «Сюжети новел Миколи Хвильового будуються на парадоксах»

✵ «Хвильовий-митець виявився сильнішим за Хвильового — ідеолога комунізму»

Запрошуємо до бібліотеки

Щоб отримати повніше уявлення про творчість М. Хвильового, прочитайте його твори «Повість про санаторійну зону», «Дорога й ластівка», «Сентиментальна історія», «Іван Іванович», «Вальдшнепи». Поділіться враженнями з однокласниками та однокласницями в зручний для вас спосіб: у класі на уроці, у дружньому спілкуванні, у соціальних мережах.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.