Всі публікації щодо:
Григорук Анатолій

Літературне читання 2 клас - Віра Науменко - Генеза 2014

З КУРМИ ЛЯГАЙ, З ПІВНЯМИ ВСТАВАЙ - АНАТОЛІЙ ГРИГОРУК - ОПОВІДАННЯ - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Анатолій Григорук любить писати для маленьких читачів. От як він сам про це розповідає: «На відміну від дорослої літератури, тут завжди, коли сідаєш над аркушиком паперу, треба мати гарний, веселий настрій. Що б у тебе на душі не робилося, ти не можеш той настрій і те почуття перекласти на папір, тому що дітки завжди чекають веселого твору, якоїсь смішинки. Я намагаюся в цьому напрямі й працювати».


З КУРМИ ЛЯГАЙ, З ПІВНЯМИ ВСТАВАЙ

Дениско залюбки став ходити в дитячий садок. Там у нього і друзів повно, і різних іграшок та розваг уволю.

Одна біда — не любить він раненько вставати. Всім його домашнім ніколи. Кожен квапиться, бо одному на роботу треба, другому — до школи. А Денискові байдуже — вилежується, як лінивий кіт на печі.

Щоб він уставав, його підохочують спершу лагідно, ніби жартуючи.

— Сонце на ялинці, а ми ще в перинці, — каже, усміхаючись, бабуня.

— Люди жати, а ми на лежанці лежати, — додає мама.

— Лежи, Тетяно, бо ще рано, — озивається тато.

— Виспався, та не вилежався, — зауважує дідусь.

Тільки Мар’янка, якій перед школою треба завести Дениска в садок, не церемониться. Вона рішуче відгортає ковдру й мало не в самісіньке вухо гукає братові:

— Нумо, вставай, чоловіче, третій півень кукуріче!

Дениско кривиться, ніби найкислішу кислицю надкусив, сідає на постелі, довго тре кулаками очі й позіхає.

— Не позіхай на мене, бо, як і ти, зледащію, — каже Мар’янка й силоміць стягує брата з ліжка. — Увечері його не вкладеш, уранці не піднімеш. Ану, сплюхо, роби зарядку!

Дениско про людське око випростує поперед себе руки, присідає кілька разів навпочіпки, потім на зло Мар’янці, щоб вона зледащіла, позіхає на неї і плентає умиватися.

Після сну вода завжди здається холоднющою, як з ополонки. То Дениско вмочує самі лише кінчики пальців і ледь торкається ними щік. Нерідко його ловлять на такому «вмиванні», й тоді хто-небудь із дорослих умиває лінька ще раз. Та вже так, що Дениско стає чистісінький, як скельце, і червоний, як варений рак.

По вмиванні починається вдягання та взування. Просунувши одну ногу в ногавицю штанців, Дениско береться чухати себе за вухом, смикати за носа і знов без упину позіхати.

— Раненько встали, та на порозі задрімали, — докірливо кидає бабуся.

— Еге, — підхоплює Мар’янка. — Бачили, який проворний! Як муха в сметані. Сидить, надувається, вперед п’ятами взувається. — І, гнівно змірявши брата очима, приказує: — З курми лягай, з півнями вставай, от скрізь і встигатимеш, сонько нещасний.

✵ Знайди і прочитай усі приказки, які промовляла родина, щоб уранці підняти з ліжка Дениска.

✵ Які дії хлопчика викликали в тебе сміх?

✵ Як ти розумієш заголовок твору? У яких випадках доречно вживати цей вислів?

✵ Чи звертається письменник до кожного читача?

На якій думці зосереджує увагу?