Літературне читання 3 клас - Віра науменко - Генеза 2014

БРЕМЕНСЬКІ МУЗИКАНТИ - ЯКОБ І ВІЛЬГЕЛЬМ ГРІММ - КАЗКИ ЗАРУБІЖНИХ ПИСЬМЕННИКІВ - З ЛІТЕРАТУРНОЇ СКАРБНИЦІ

Майже два століття тому вчені різних країн зацікавилися народною творчістю. Вони почали збирати й записувати казки, легенди, пісні. Займалися цією шляхетною справою і брати Грімм з Німеччини. Їм довелося докласти чимало зусиль, аби зберегти для нащадків перлини мудрості й фантазії рідного народу. Нині укладені ними збірки німецьких казок відомі в усьому світі.

• Казка „Бременські музиканти“ теж увійшла до однієї зі збірок братів Грімм. Складіть її початок за схемою, уміщеною на першому форзаці підручника.


БРЕМЕНСЬКІ МУЗИКАНТИ


(Скорочено)

(...) Півневі сподобалась така рада, і вони вже вчотирьох рушили далі.

Але Бремен був далеко, за один день не дійти. Надвечір вони прийшли до великого лісу і вирішили там переночувати. Осел і пес лягли під великим деревом, кіт заліз на гілля, а півень вилетів на самий вершечок, бо там почував себе найбезпечніше.

Але перш ніж заснути, він пильно озирнувся на всі чотири боки, і йому здалося, ніби вдалині блимає світло. Він гукнув до своїх товаришів, мовляв, десь тут недалеко є оселя, коли видно світло.

— То чого ж ми тут сидимо? — сказав осел. — Ходімо туди, бо притулок під деревом зовсім нікудишній.

Пес додав, що не завадило б повечеряти, і друзі вирушили туди, де блимало світло. Нарешті вони опинилися біля розбійницького дому — це тут так яскраво світилося.

Осел, як найбільший серед них, підійшов до вікна і заглянув.

— Ну, що там видно? — запитав півень.

— Ого, що я бачу! — відповів осел. — Стіл накритий білою скатертиною, на столі предобрі наїдки й напитки, а навколо сидять розбійники і п'ють-їдять собі.

— От би й нам так! — сказав півень.

— Добре було б, що й казати! — погодився осел.

І почали вони радитись, як їм звідтіля розбійників прогнати. Думали, думали і нарешті придумали: осел передніми ногами стане на підвіконня, пес вискочить на осла, кіт — на пса, а півень злетить котові на голову. Постававши так, вони в один голос завели свою музику: осел ревів, пес гавкав, кіт нявчав, півень кукурікав. Потім усі як гунуть крізь вікно в кімнату, аж шибки забряжчали.

Від цього ґвалту перелякані розбійники посхоплювалися з-за столу, бо думали, що то якась мара, і, до краю перелякані, дременули в ліс.

А наше товариство посідало собі за стіл і почало напихатися так, ніби хотіло наїстись на цілий місяць.

Коли ті четверо музикантів наїлися, то погасили світло і полягали спати, кому де зручніше. Осел ліг на подвір'ї, пес — за дверима, кіт — на припічку біля теплого попелу, а півень - на сідалі. А що в дорозі всі добре натомилися, то швидко й поснули.

Десь після півночі розбійники побачили здалеку, що світло в домі погасло і все начебто затихло, то отаман і

— Та чого ми полякалися?

І послав одного глянути, що там у домі робиться.

Той пішов і роздивився, що біля хати все тихо, зайшов на кухню засвітити світло. Побачив, як у темряві

світяться котові очі, і подумав, що то дві жарини. Тоді взяв сірника і хотів запалити та й тицьнув коту в око. Але кіт таких жартів не любив. Він стрибнув розбійнику просто в обличчя, засичав, почав дряпатись. Розбійник страшенно злякався, кинувся навтікача, а за дверима пес схопився і вкусив за ногу. Розбійник надвір, а там осел як хвицьне його. А від галасу прокинувся й півень на сідалі та як крикне: „Кукуріку!“

Тікає розбійник щодуху, прибігає до отамана та й каже:

— Ох, пане отамане, там таке робиться! У хаті сидить страшнюча відьма! Як засичала на мене, як учепилася довгими пазурами — усе обличчя подряпала, а в дверях хтось як штрикне мене в ногу! А надворі якесь чорне чудовисько як уперіщить мене довбнею! А вгорі сидить, мабуть, суддя, бо кричить: „Розбишаку сюди!“ То я ледве вирвався.

Відтоді розбійники боялися і близько підійти до свого дому.

А наші четверо музикантів так уподобали те місце, що не захотіли більше нікуди йти.

Переклад Сидора Сакидона

• Чому казка називається „Бременські музиканти“?

• Чи справедливо повелися з ослом, псом, котом і півнем їхні господарі? Поясни свою думку.

• Розкажи, як героям вдалося оселитися в лісовій хатині.

• Які риси характеру допомогли ослу, псу, коту й півню подолати життєві негаразди?

• Пригадайте мультфільми за казкою „Бременські музиканти“. Чи точно в них відтворено події, описані в прочитаному вами творі? Чим мультфільми відрізняються від казки братів Грімм?

• Пригадайте пісні, які співали осел, пес, кіт і півень у мультфільмах. Про що в них ідеться?