Всі публікації щодо:
Українка Леся

Українська література 6 клас - Раїса Мовчан - Генеза 2006

ЛЕСЯ УКРАЇНКА - ЗАГАДКОВА, ПРЕКРАСНА І СЛАВНА ДАВНИНА УКРАЇНИ

Пригадай!

Яких поетів ти можеш назвати? Чи відомо тобі щось про Лесю Українку та її родину? Які її вірші запам’яталися найбільше («Вишеньки», «Пливе білий човник», «Мамо, іде вже зима», «Казка про Оха-чародія»...)? Леся Українка - це її справжнє ім’я? Що таке псевдонім?

Подумаймо разом

Промінням ясним, хвилями буйними, прудкими іскрами, летючими зірками, палкими блискавицями, мечами хотіла б я вас виховать, слова!

Щоб ви луну гірську будили, а не стогін, щоб краяли, та не труїли серце, щоб піснею були, а не квилінням.

Леся Українка

Як вважаєш, чому поетеса так писала про свої твори? Якою ти її уявляєш?

Леся Українка (справжні прізвище та ім’я Косач Лариса, 1871- 1913) - видатна українська письменниця. Народилася в м. Новограді-Волинському (на Житомирщині) у дворянській родині. Її мати - письменниця Олена Пчілка. Батько був юристом. Родина Косачів мешкала в м. Луцьку, потім у м. Ковелі, але дитинство Лесі в основному пройшло в мальовничому волинському с. Колодяжному, серед розкішної природи, в товаристві сільських дітей. У 10 років вона застудилася і важко захворіла на туберкульоз кісток відтоді недуга не покидала її. Вона витримала кілька складних операцій, часто виїздила на лікування в Крим, Одесу, Бессарабію, Болгарію, Німеччину, Італію, Єгипет, Грузію. Її життя стало постійною боротьбою нескореного духу з кволим, змученим тілом. Тому Леся не відвідувала школу, вчилася самотужки, з допомогою батьків.

Родина Косачів була великою, але найбільше дівчина товаришувала з молодшим братом Михайлом. Допомагаючи йому в навчанні, сама вивчила історію стародавнього світу, латинську та грецьку мови. Усього знала десять іноземних мов, крім згаданих, ще німецьку, французьку, польську, італійську, англійську та інші. Світ Лесиних захоплень дуже широкий. Вона була надзвичайно обдарованою. Добре грала на фортепіано, навіть пробувала писати музику - лише хвороба завадила їй стати музикантом. Захоплювалася живописом, особливо любила картини І. Айвазовського. Малювала сама. Коли родина перебувала в Києві, вона відвідувала престижну Рисувальну школу М. Мурашка. У 19 років для молодшої сестри написала підручник «Стародавня історія східних народів», що в 1918 р. був виданий як підручник для національної школи.

Якою ж була Леся?

Ось як згадувала про неї молодша сестра Ольга: «Із всіх нас шістьох дітей Леся найбільше була подібна до батька і вродою, і вдачею... Вони обоє були однаково лагідні та добрі безмежно... Обоє були надзвичайно стримані, терплячі та витривалі, з винятковою силою волі. Обоє були бездоганно принципові люди... Я не можу собі уявити... тої сили, що могла б примусити, батька чи Лесю однаково, зробити щось, що вони вважали за непорядне, нечесне... Була в батька й Лесі ще одна спільна, надзвичайно цінна риса: вони, на диво, високо цінували людську гідність у всякої людини, хоч би у найменшої дитини...».

Як ти вважаєш, чи можна Лесю Українку назвати яскравою особистістю? Чому? Які риси її характеру тобі подобаються найбільше? Вона писала:

На шлях я вийшла ранньою весною І тихий спів несмілий заспівала...

Поміркуй, що тут означає вираз «вийшла ранньою весною». Яке символічне значення він має?

Ключик розуміння

Лариса Косач із братом Михайлом.

1880 1881 pp.

Картина намальована Лесею у 1893 р.

Леся рано почала складати вірші. Батьки дуже їй допомагали в цьому. «Розглядайся навколо, де не будеш, - і пиши... Поезія є всюди, хоч не всякий її бачить...» - радила їй мати Олена Пчілка. Перший вірш «Надія» був написаний у 9 років. У 12 років її вірш «Конвалія» з’явився в журналі «Зоря». А через рік Леся разом із братом Михайлом переклала українською «Вечорниці» М. Гоголя, які також були надруковані. Псевдонім обрала разом із мамою під впливом рідного дядька Михайла Драгоманова - професора Софійського університету (Болгарія), видатного українського діяча культури. Перша її книжка названа була дуже романтично і символічно - «На крилах пісень». На крилах своєї музи вона понесла українську поезію у широкий світ. Леся Українка писала і драматичні твори. Найкоштовніша її перлина - драма «Лісова пісня», яку ти вивчатимеш пізніше. її твори перекладено багатьма мовами світу.

До останніх днів хвора Леся Українка зберігала бадьорість настрою і духу. Вона померла в грузинському м Сурамі (там створено музей), але похована в києві на Байковому кладовищі. Попрощатися з нею прийшло так багато людей, що спинився рух трамваїв...

Вірші Лесі Українки надзвичайно ліричні, сповнені романтичного пафосу, оптимізму і життєлюбства. «Се талант наскрізь мужній, хоч не позбавлений жіночої грації і ніжності», - писав про неї Іван Франко. Однак кожен повинен відкрити поезію Лесі Українки для себе сам, узяти те, що потребує.