Всі публікації щодо:
Антонич Богдан-Ігор

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

РІЗДВО - Богдан-Ігор Антонич (1909-1937) - ЗИМОВІ ВІЗЕРУНКИ

Антоничева поезія — це негаснучий перстень життя, який передаватимуть із покоління в покоління здивовані читачі, шоб зачудування сонцем і людиною не пропало ніколи.

Дмитро Павличко

Народився Богдан-Ігор Антонич 5 жовтня 1909 року в селі Новиця Горлицького повіту на Лемківщині (нині Польща) в родині священика.

Богдан був єдиним сином у родині. Доглядала його сільська дівчина-няня. Вона знала багато казок і легенд, розповідала їх українською мовою, співала йому колисанки.

Через хворобу малий Богдан не міг відвідувати початкову школу, тому грамоти його навчала приватна вчителька, яка теж любила фольклор, була закохана в поезію Шевченка. Рідна мова назавжди оселилася в його відкритій душі.

Коли Богданові виповнилося 10 років, батьки віддали його до польської гімназії в Сяноці, в якій вивчали ще й українську мову. Вчився добре та охоче, дуже любив читати, витрачав на книжки майже всі гроші., що йому надсилали батьки. Навчився гарно грати на скрипці, навіть виступав у концертах, пробував складати мелодії. Захоплювався малюванням. Але література вабила його найбільше.

Восени 1928 року Антонич переїхав до Львова вчитися в університеті, де, крім української, вивчає світову літературу, слов’янські мови, англійську, німецьку, іспанську. Пробує свої сили в перекладацькій роботі, літературній критиці, пише вірші, які з захопленням сприймаються у студентському товаристві.

Ще в студентські літа, у 1931 році, Антонич видав першу поетичну збірку «Привітання життя", а поява другої — «Три пер стені'’ (1934) — збіглася із закінченням навчання в університеті. Ці книжки разом із збіркою «Книга Лева», яка вийшла у 1936 році, приносять молодому поетові визнання і сливу.

Та несподівана тяжка хвороба на 28-му році обірвала життя поета (6 липня 1937 року), і дві його останні книжки — «Ротації" та «Зелена Євангелія» — вийшли 1938 року вже по його смерті.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Що ви знаєте про життя і творчість Богдана-Ігоря Антонима? 2. Яка доля судилася йому? 3. Що знаменного було в його короткому житті? 4. Як ви розумієте слова, якими оцінив творчість Б.-І.Антонича Д.Павличко?

Невідомий автор. Різдво Христове. XIX ст.

РІЗДВО

Народився Бог На санях

в лемківськім містечку Дуклі.

Прийшли лемки1 у крисанях2

і принесли місяць круглий.

Ніч у сніговій завїї3

крутиться довкола стріх.

У долоні, у Марії

місяць — золотий горіх.

1Лемки — етнографічна група українців, які здавна живуть у Карпатах на обох схилах Східних Бескидів. 2 Крисаня — капелюх, бриль. 3 Завія — сильний вітер зі снігом.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.