Всі публікації щодо:
Дніпрова Чайка

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

Дніпрова Чайка (1861-1927) - ЗИМОВІ ВІЗЕРУНКИ

Твори Дніпрової Чайки для дітей

пройняті ідеями гуманізму,

сповнені вірою в торжество добра над злом.

Надія Вишневська

Дніпрова Чайка (справжнє прізвище та ім’я — Людмила Басилевська) народились 20 жовтня 1861 року в селі Карлівка (тепер Зелений Яр) Миколаївської області в сім’ї священика.

Вчилася в початковій школі при Одеському жіночому монасти рі, а потім — в Одеській приватній гімназії. Закінчивши гімназію, починає педагогічну роботу спочатку як домашня вчителька у багатих сусідів, згодом — у сільській школі. З 1884 року працює в Одесі в приватній гімназії.

1885 року в одеському альманасі «Нива» вперше з’явилося ім’я Дніпровій Чайки — тут було надруковано два її вірші «Вісточка» і «Пісня» та нарис «Знахарка».

1908 року Дніпрова Чайка переїздить до Києва.

Активно співпрацювала в дитячому журналі «Дзвінок», цікавилася фольклором. Чималий її внесок у розвиток дитячої літератури — вірші «Зима», «Весна», «Голосіння дітвори», оповідання «Бу ряк», «Краплі мандрівниці», казки «Казка про Сонце та його сина», «Грецька казка".

Багато пісень з голосу письменниці записав Микола Лисенко. Дніпрова Чайка — автор лібрето опер М. Лисенка «Коза-Дереза», «Пан Коцький», «Зима й Весна, або Снігова Краля», «Весна красна», «Проводи Сніговика Снігуровика», текстів до романсів Миколи Лисенка.

Померла Дніпрова Чайка 13 березня 1927 року. Похована в Києві на Байковому кладовищі.

Особливе місце у творчій спадщині Дніпрової Чайки посідає цикл поезій в прозі «Морські малюнки" ( Дівчина-чайка», «Морське серце»).

Що? Коли? Чому? Як?

1. Яке справжнє прізвище письменниці Дніпрової Чайки? 2. Назвіть деякі біографічні відомості про письменницю. 3. Чому Дніпрову Чайку називають мариністкою в літературі? 4. Який її внесок у розвиток літератури для дітей?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.