Всі публікації щодо:
Теорія літератури

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

ВІРШОВІ РОЗМІРИ ЯМБ. ХОРЕЙ - ПРИКМЕТИ ВЕСНИ

Основна ознака віршованої мови — це ритм. Він створюється завдяки чергуванням наголошених і ненаголошених складів. Розглянемо, як розміщені наголоси у поезії Максима Рильського «Пісні». Для цього наголошений склад позначимо рискою зі знаком наголосу

Коли пісні мойого краю пливуть у рідних голосах, мені здається, що збираю цілющі трави у лугах.

У наведеній схемі легко впізнати повторюваний елемент — поєднання ненаголошеного і наголошеного складів. У літературознавстві це називають стопою. У вірші «Пісні» повторюється двоскладова стопа. Наголос у ній розміщений на другому складі.

Двоскладова стопа з наголосом на другому складі називається ямбом. Отже, віршовий розмір поезії «Пісні» — ямб. Ямбом написано і вірш Максима Рильського «Порада».

А ось поема Олександра Олеся «Печенізька облога Києва» написана іншим віршованим розміром:

Раз дізнались печеніги, що до бою час настав, що в Болгарії далекій забарився Святослав.

У ньому повторюється двоскладова стопа, але наголос у ній припадає на перший склад. Такий віршований розмір називають хореєм.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Що є основною ознакою віршованої мови? 2. Чим зумовлюється ритмічність віршів? 3. Що таке стопа? 4. Які двостопні віршові розміри ви знаєте? 5. Що називається ямбом? 6. Яка стопа називається хореєм? 7. Яким віршованим розміром написана поезія Максима Рильського «Пісні"?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.