Всі публікації щодо письменника:
Теорія літератури

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

ПРО ГУМОРЕСКУ - ПРИКМЕТИ ВЕСНИ

ПРО ГУМОРЕСКУ

Гумореска (від слова гумор) — назва невеликого художнього твору, у якому про події та персонажів розповідається у жартівливому тоні.

Твори Остапа Вишні “Перший диктант” і “Як ми колись учились” — гуморески. У них письменник змальовує події та персонажів чудернацько, часом недоречно, і саме це є основою смішного. При цьому автор робить це доброзичливо, із співчуттям і симпатією. Саме таке зображення комічного називають гумором.

Гуморески — це оповідання, в яких зображується одна подія з життя головного героя, а дійових осіб небагато: двоє чи троє. Обов'язковою характеристикою хоча б одного з них мають бути смішні риси вдачі.

Якими ж є секрети творення комічного?

По-перше, - це неправильне тлумачення якогось явища, події, предмета. Пригадуєте, як у гуморесці “Перший диктант” Остап Вишня пояснював появу нових дітей у сім'ї?

По-друге, вживання слів і виразів жартівливого характеру: “Було це за царя Опенька, як була земля тоненька”, “... аж язики подубіють”, “почимчикували”, “шкарбани” (“Перший диктант”); "... сорочка підіймалася вище того місця, про яке ви зараз не думаєте” (“Як ми колись учились”).

По-третє, вживання пестливих слів: повнісінько, найстаршень кою, сестричка, старенька, кволенька, чайок, ноженята, чобітки. За їх допомогою автор висловлює не тільки симпатію, ніжність, а й осуд, насмішку.

По-четверте, вживання гіперболи; у гумористичному творі вона служить для ще більшого висміювання того чи іншого явища чи риси характеру.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Що таке гумореска? 2. Який прийом покладено в основу творення комічного?

3. Чим гумореска подібна до оповідання? 4. Які засоби вираження комічного ви помітили, читаючи гуморески Остапа Вишні?На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.