Всі публікації щодо:
Вінграновський Микола

Українська література 5 клас - Л. Т. Коваленко - Освіта 2018

Микола Вінграновський (1936-2004) - КРОКУЄ ОСІНЬ ЗОЛОТА

Книги М. Вінграновського для дітей — це чарівний світ, де легко і просто народжується казка, де живуть її добрі герої.

Вони, як велике світле вікно, через яке в духовний світ дитини вливається навколишнє життя.

Поетові притаманний яскравий талант — тонко розуміти, відчувати прекрасний світ дитинства.

Т. Андрущенко

Микола Вінграновський народився 7 листопада 1936 року в м. Первомайську, що на Миколаївщині.

Ще в дитинстві відзначався Миколка допитливістю та дотепністю. Також мав надзвичайний хист відчувати неповторну красу природи, людську доброту, помічати те, що інші не завжди помічають.

У школі вчився добре. Успішно закінчив Первомайську середню школу N° 17. Мріяв вступити до театрального інституту. Він гарно декламував вірші, виступав на шкільній сцені.

У 1956 році Микола став студентом Київського театрального інституту. Доля подарувала юнакові незабутні зустрічі з письменником і режисером Олександром Довженком. Великий митець запросив Миколу Вінграновського на навчання до інституту кінематографії в Москву, допомагав студентові не тільки порадами, а й матеріально. Як актор Микола Вінграновський зіграв головну роль — солдата Івана Орлюка — у фільмі «Повість полум'яних літ», знятому за сценарієм Олександра Довженка.

Після закінчення інституту Микола Вінграновський розпочав свою роботу на Київській кіностудії імені О Довженка як актор, режисер і сценарист.

Літературною творчістю, особливо поезією, захоплювався ще в інституті. У 1962 році вийшла перша збірка віршів Миколи Вінграновського «Атомні прелюди», а згодом — «Сто поезій», «На срібнім березі» та ін. Його поезії сповнені любові до природи, до людей, віри в правду й добро.

Писати прозу Микола Вінграновський почав майже одночасно з поезією. Із захопленням читають українські діти його повісті й оповідання «Сіроманець», «Первінка», «У глибині дощів», «Гусенятко'’, «Ластівка біля вікна». За ці твори у 1984 році письменника було удостоєно Шевченківської премії.

Помер Микола Вінграновський 26 травня 2004 року у м. Києві.

Що? Коли? Чому? Як?

1. Хто такий Микола Вінграновський? 2. Розкажіть, де і як минуло його дитинство?

3. Де навчався майбутній письменник? 4. В яких жанрах він працював? 5. Хто справив на нього і його творчість незабутнє враження? 6. Назвіть характерні риси творчості Миколи Вінграновського. 7. Які твори написав письменник для дітей? 8. У якому фільмі знявся актор Микола Вінграновський? 9. За які твори його удостоєно Шевченківської премії?

Бойчук Т. Біля яблуні. 1919-1920.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.