Всі публікації щодо:
Винниченко Володимир

Українська література 6 клас - О.М. Авраменко - Грамота 2006

Володимир Винниченко (1880-1951) - Я І СВІТ

Володимир Винниченко народився на Херсонщині

Як свідчать рідні та близькі, Володимир Винниченко в дитинстві дуже нагадував свого ж таки літературного героя — Федька-халамидника з однойменного оповідання. Він змалку звик чинити наперекір загальноприйнятому, домагатися свого всупереч усіляким обставинам. «Наче біс який сидів у хлопцеві!.. Спокій був його ворогом...» — ця авторська характеристика Федька-халамидника цілком стосується й самого автора. Хлоп’ячий ватажок, якому подобається розігрувати своїх ровесників, влаштовувати ризикові розваги, — це Федько.. Гострі відчуття, відчайдушно-веселий бешкет — його стихія. У XIX ст, про таких казали — enfante terrible (жахлива дитина). Проте є у Федька і щось надзвичайно привабливе: передусім — його розмах натури, надійність, готовність узяти на себе чужий «гріх», не ховаючись за спинами інших.

У спогадах матері письменника є чимало деталей, які повторюють історію Федька-халамидника. «Сусідських дітей тримав трохи... в терорі, бо був дуже сильний для свого віку й волевий, упертий... Надзвичайно любив волю, повітря, рух. Був гордим, збитошним1, незалежним у вчинках і рішеннях правдолюбцем».

У Єлизаветградській гімназії, де В. Винниченко продовжив навчання після закінчення сільської школи; він кинув виклик «сильним світу цього». Національний одяг, українська мова,, незалежна поведінка, екстравагантні вчинки стали Причиною того, що з і першого за знаннями учня він "перетворюється на «жахливу дитину». Усе це,, помножене ще й на індивідуальну вдачу майбутнього письменника, стало причиною ненависті його до будь-яких форм приниження і гноблення. Через конфлікт з адміністрацією Володимир залишає гімназію, а згодом екстерном складає іспити в Златопільській гімназії, причому про знання екзаменованого та його манеру триматися переповідали легенди.

Опублікувавши перше оповідання «Краса і сила», яке принесло авторові справжню славу, В. Винниченко отримав визнання в письменницьких колах. Його блискучий дебют вітав М. Коцюбинський. Літературна спадщина письменника налічує більше ста оповідань, чотирнадцять романів, двадцять три п’єси. У творчості В. Винниченка особливе місце посідають оповідання

1 Збитошний — пустотливий.

- Про великий талант В. Винниченка Іван Франко образно сказав: «Раптом виринуло щось таке дуже, рішуче, мускулисте, щось таке, що не лізе в кишеню за словом, а сипле його потоками.

І відкіля ти такий узявся? — хочеться по кожнім оповіданні запитати у добродія Винниченка».

для дітей. «Кумедія з Костем», «Бабусин подарунок», «Федько-халамидник» — ці та інші твори, попри весь трагізм зображеного, правдиво відтворюють картини життя, близькі та зрозумілі сучасному юному читачеві.

Чи знаєш ти, що...

В. Винниченко був яскравим драматургом. Вистави за його творами мали неабиякий успіх у театрах Берліна, Праги, Рима, Москви. П’єси «Чорна Пантера і Білий Ведмідь», «Брехня» та інші збирали й збирають до сьогодні чимало глядачів.

* * *

Одним із найулюбленіших серед читачів творів письменника є фантастичний роман-утопія «Сонячна машина». Зауваж — слово «утопія» означає «фантазія, нездійсненна мрія».

* * *

Із листа Михайла Коцюбинського до Володимира Винниченка: «Ви маєте найкращого читача, якого можна мати, — молодь! Кого у нас читають? Винниченка. Про кого скрізь ідуть розмови, як тільки річ торкається літератури? Про Винниченка. Кого купують? Знов Винниченка...»

Зауваж

Володимир Винниченко — ще й талановитий художник. Його 74 оригінальні малярські роботи та 4 альбоми з малюнками аквареллю, вуглиною нещодавно повернулися в Україну.

Розглянь уважно пейзажі В. Винниченка. Які слова матері письменника, на твою думку, можна використати як підпис до цих картин?

Протока на Сені. Фрагмент. 1930

Вітер. Фрагмент. 1932