Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

БЕЗДОННА ДУША УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Є прадавні скарби, що намертво лежать у землі, і є живі скарби, що йдуть по землі, ідуть від покоління до покоління, огортаючи глибинним чаром людську душу. До таких скарбів належить і народна лірична пісня.

Погортайте сторінки сивих віків, вчитайтеся в прості і хвилюючі слова пісень, віднайдіть золоті ключі мелодій - і вам відкриється багато поетичних таємниць, ви почуєте голоси творців, імена яких розгубила історія, та так розгубила, що вже навряд чи знайдемо багатьох сіячів, чия поетична нива, ставши народною, квітує й сьогодні по нашій землі.

Михайло Стельмах

УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ

„БЕЗДОННА ДУША УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ“

Українські історичні пісні - безмежний світ героїки і краси, могутня хвиля почуттів, загадкова скарбниця мрій і сподівань людей, які їх складали. Складали, щоб зберегти для нащадків славні імена героїв, увічнити пам’ять про видатні історичні події, які визначали життя українського народу. У цих піснях яскраво відтворений волелюбний дух українців.

Це особливий жанр народної творчості, найдавніші зразки якого відносять до часів козаччини, кривавих татарських набігів на Україну, коли страшним Чорним шляхом1 тяглися валки уярмлених людей, гнані нагаями із сириці2. І справдилися сподівання талановитих народних поетів - досі ті пісні, що примандрували до нас із далекого минулого, торкають струни серця, збуджують уяву, тривожать душу. Бо в тих піснях не лише історія волелюбного народу, у них - мудрість, честь, гордість, самоповага і любов!

- Як ви гадаєте, чи припинився нині процес створення історичних народних пісень? Чому?

У мене вмить заб’ється в грудях серце,

Коли до болю рідна й чарівна

Десь українська пісня розіллється

І жайвором над нами залуна.

Ігор Муратов

Знаєте, як довідатися про те, яке значення мала в історії країни і народу певна історична подія? А кого із визначних людей минулих епох вважали героєм, кого - ні? Послухайте історичні народні пісні! Саме в них висловлювали невідомі автори від імені всього народу своє ставлення до оспівуваних подій, до тих, хто творив історію України.

Основна тематика історичних пісень, як і дум, які ви будете вивчати пізніше, - боротьба з турецько-татарськими й польськими загарбниками, із соціальним і національним гнітом. Ці пісні стали одним з найцінніших скарбів народу, що століттями боровся за свою незалежність.

1 Чорний шлях - один із шляхів, яким користувалися татари для набігів на Правобережну і Західну Україну в ХVІ-ХVІІ ст.

2 Сириця - недублена шкіра (яловича, свиняча), оброблена жировими речовинами для міцності й еластичності.

Їх співали не лише на дозвіллі - з ними йшли в бій велетні-козаки, і стогнала під копитами козацьких коней земля, віщуючи неминучу загибель ворогам.

М. Маловський. Троїсті музики

- У яких іще фольклорних творах уславлюються такі герої?

Класик світової літератури Лев Толстой так сказав колись про українську пісню українському студентові, що завітав до нього в Ясну Поляну: „Щасливі ви, що народилися серед народу з такою багатою душею, народу, що вміє так відчувати свої радощі й чудово виливати свої думки, свої мрії, свої почуття заповітні. Хто має таку пісню, тому нічого боятись за своє майбутнє. Його час не за горами. Вірите чи ні, що жодного народу простих пісень я не люблю так, як вашого. Під їх музику я душею спочиваю. Скільки в них краси і грації, скільки дужого молодого почуття і сили!“. А геній світової музики Петро Чайковський, якого багато що пов’язувало з Україною, де він народився, немовби довершив слова письменника: „Бувають щасливо обдаровані натури, і бувають так само щасливо обдаровані народи. Я бачив такий народ, народ-музикант - це українці“. А от арабський вчений і мандрівник Павло Алеппський у XVII столітті записав: „Співи козаків радують душу і зціляють від печалі, бо йдуть вони від серця і виконуються наче з одних уст“.

- Які ще відгуки видатних людей про українську пісню ви знаєте? Наведіть приклади та прокоментуйте їх.

Пісня не лише підтримувала впродовж віків волелюбний дух українського народу, який відстоював незалежність і свободу своєї вітчизни. Вона надихала українських письменників на створення прекрасних літературних полотен. Свідченням цього є безсмертні поезії Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки та багатьох інших класиків української літератури, з творчістю яких ви вже мали можливість ознайомитися. Їхні вірші ви вивчатимете й надалі, бо в кожному віці людина обирає нову стежку, яка знову й знову приводить її до джерел національної духовності.

- Які паралелі з фольклором можна знайти у вивчених вами творах українських класиків?

Ось одна з таких пісень, що вже чимало століть бентежить душі слухачів, нагадуючи про славних лицарів України: