Всі публікації щодо:
Довженко Олександр

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

Я СИН СВОГО ЧАСУ І ВЕСЬ НАЛЕЖУ СУЧАСНИКАМ СВОЇМ - ОЛЕКСАНДР ДОВЖЕНКО (1894-1956) - З УКРАЇНСЬКОЇ ПРОЗИ

Олександр Довженко, 1942 р.

«Я СИН СВОГО ЧАСУ І ВЕСЬ НАЛЕЖУ СУЧАСНИКАМ СВОЇМ»

Олександр Довженко є постаттю світового значення. Унікальний талант дозволив йому виявити себе в різних галузях творчої майстерності: він був і письменником, і кінорежисером, і драматургом, чудово малював.

Ще за життя двічі отримував найвищу митецьку нагороду в СРСР - Державну премію (1941, 1949 рр.), мав звання народного артиста. Його фільм «Земля» (1930 р.) було віднесено кінокритиками до десяти найкращих фільмів світу.

Коли фашистська Німеччина напала на Україну, Олександр Петрович попросився добровольцем на фронт. Ті, хто бачив його в перші, найстрашніші дні війни, - пригадували схудле, зчорніле від болю обличчя, загострені вилиці, сухий гарячий блиск в очах. Одним із перших українських письменників звернувся він до народу з пристрасною статтею «Ворог буде розгромлений».

А потім були безмежні у своїй щирості рядки воєнної новелістики, які сколихнули серце кожного, хто міг її прочитати. Вони писалися фронтовим кореспондентом, людиною, яка сама дивилася в обличчя смерті, яка кожного з героїв своїх новел знала особисто, дивилася йому у вічі.

Письменник створив цілий ряд оповідань та новел: «Стій, смерть, зупинись!», «Відступник», «На колючому дроті», «Мати», «Ніч перед боєм». У цих творах із надзвичайною переконливістю змальовано героїзм людей, що боронили рідну землю від оскаженілого ворога, незламність духу народу, який не бажав коритися загарбникові.

Ця проза воєнних літ - особлива. У ній Довженко відкрив усі грані свого унікального таланту. Він виступав як пристрасний лірик, романтик, публіцист, сатирик.

- Пам’ятаймо: мала проза Олександра Довженка має ознаки кінематографізму.

Одним із найкращих творів митця цього періоду є «Ніч перед боєм».