Всі публікації щодо:
Винничук Юрій

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

ЧИНИТИ ДОБРО НАБАГАТО ВАЖЧЕ - ЮРІЙ ВИННИЧУК (нар. 1957 р.) - З УКРАЇНСЬКОЇ ПРОЗИ

Повість-казка «Місце для дракона» написана, як ви вже зрозуміли, зовсім незвичайно. От ви вже й познайомились - перед вами друг самітника Григорій - поет, мислитель і... дракон. Хоч часом він мріє стати метеликом та літати серед квіток. Добро і зло у Винничука немовби помінялись масками - люди стали драконами, а Грицько- дракон більше людина, ніж самі люди. Отож чи буде щасливим поет, чия душа літає попід хмари, серед законів нашого світу? Чи знайдеться місце драконові-метелику серед придворних інтриг, королівських змов, лицарських поєдинків і боротьби за принцесу та Люботинське королівство?

У книзі Юрія Винничука «Місце для дракона» все перевертається з ніг на голову: дракон зовсім не лютий і кровожерливий хижак, що поїдає молодих і вродливих дівчат, а добрий травоїдний мрійник та романтик. Тішиться метеликам, пише вірші та читає Біблію. Біля його печери замість людських останків милують око доглянуті клумбочки мальв, а своє полум’яне дихання він спрямовує тільки вгору - щоб не нищити природу. А найцікавіше, що дракон, він же Грицько, пише вірші.

Лише одна річ залишається незмінною: у світі й досі діють «драконячі закони». Традиції, мислить володар, у князівстві якого миролюбно живе дракон Грицько, зобов’язують будь-що вбити дракона. Тож князівські посланці скликають лицарів із усіх усюд, проте, зібравшись докупи, відважні лицарі... роз’їхались, адже «лютий хижак» і гадки не мав з кимось боротися, щоб бува не завдати нікому шкоди.

Ось така несподівана зав’язка Винничукової повісті-казки. І саме це одразу привертає увагу, змушує замислитись. Далі, як за сценарієм, розпочинається підступна гра на людських, тобто на драконячих, емоціях: князь усе частіше навідується до свого буцімто друга дракона й розповідає про свої клопоти через нього. М’якосердий Грицько, він же «кровожерливий» дракон, погоджується битися з лицарями, щоб догодити князеві.

«Життя володаря не варте й одного рядка поета», - розпачливо промовляє Грицькові його наставник і вчитель, самотній старий пустельник. - «Навіщо я виховував у ньому розуміння краси і добра? Навіщо зробив з нього поета? Поети так тяжко вмирають, і нема їм на цьому світі місця, бо вони нетутешні».

Продовжуючи демонструвати весь парадокс того, що відбувається, автор укладає в уста дракона не менш парадоксальну прощальну молитву.

Але чи принесло вбивство дракона спокій та мир у князівство? Ні, воно лише пробудило лихі інстинкти. Що станеться, коли народові

буде «замало смерті змія, бо зло ним не вичерпалось? Що буде, коли він кинеться шукати й інші джерела зла?... Одного дракона на всю державу замало. Де взяти ще стільки драконів, аби кожен з нас мав кого розіп’ясти? Де взяти стільки іуд, аби мали на кого перекласти провину? Коли народ не має кого проклинати, сили його підупадають. Боже! Пошли нам драконів!» - роздумує автор.

- Як ви розумієте ці міркування автора?

Цей твір можна назвати не просто казкою, а повчальною притчею. Адже його герої вчать нас багатьом речам. Лицарі виявляються зовсім не лицарями, і не має значення, що на них справжні яскраві обладунки. Люботинський князь, який має дотримуватися справедливості й бути взірцем для своїх підданців, виявляється зрадником. І зраджує він найсвятіше - довіру, дружбу. Князівна, шлюбу з якою домагаються лицарі, думає лише про себе.

Тільки мудрий пустельник та лицар Лаврін виявилися справжніми людьми, які усвідомили, що насправді відбувається.

Хочеться, щоб вам теж було зрозуміло: у цій повісті-казці автор намагався донести до нас дуже важливу істину: справжньому поетові важко вижити в суспільстві, де панують інтриги, облуда, несправедливість, самодурство, зрада.

Звісно, це казка. Справді, несподівано, що звичний для тебе, як і для всіх мешканців Люботинського князівства, дракон виявився дивним створінням - добрим, лагідним, щирим, милосердним. І він таки змусив людей усвідомити свою перед ним провину. Щоправда, не всіх.

- Хто, на вашу думку, усвідомив свою провину, а хто - ні? Процитуйте відповідні уривки.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Повторюємо

1. Кого ви вважаєте головним героєм твору?

2. Хто з лицарів, на вашу думку, має справжні риси та якості лицаря, а хто - ні?

3. Чому Люботинський князь хотів смерті дракона?

4. Хто був справжнім другом дракона Григорія?

5. Які людські якості, на вашу думку, має Настася, донька князя?

Міркуємо

1. Поміркуйте, чому дракон Григорій став саме таким, а не звичайним драконом-людожером, відомим вам з інших казок.

2. Чи сподобались вам написані драконом вірші? Що саме в них зворушило вас?

3. Хто з героїв повісті викликає у вас повагу, а хто - осуд і відразу?

4. Опишіть битву з драконом. Що в цьому описі вам найбільше сподобалось і чому? Процитуйте відповідні уривки.

5. Чого саме бракувало князеві після смерті дракона? Чи усвідомив він, що вчинив? Аргументуйте свою думку.

Аналізуємо

1. Жертвою яких саме традицій і забобонів став дракон?

2. Поясніть, чому пустельник не бажав учити дракона читати. І чому все ж навчив? Чи правильно він вчинив, на вашу думку?

3. Чи стала Настася справжнім другом дракона? Доведіть свою точку зору.

4. Порівняйте героїв повісті - пана Лавріна та його джуру. Кому з них варто надати перевагу і чому?

5. На вашу думку, це сумний чи розважальний твір? Доведіть свою думку за допомогою відповідних цитат.

Дискутуємо

1. Чи міг Люботинський князь поламати традицію, задля якої лицар мусив убити дракона?

2. Як ви зрозуміли крилатий вислів «вбити дракона»?

3. Чому цю повість можна вважати притчею?

4. Хто з героїв твору наймудріший? Чому ви так вважаєте?

5. Чого вчить цей твір? Хто для вас лишився після його прочитання героєм, а хто - злочинцем?

ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ

А хочете спробувати переселити дракона Григорія в наш час? Придумайте сучасний варіант цієї казки. Що відбувалося б із цим симпатичним драконом-поетом, якби він жив поряд з вами?

Влаштуйте конкурс на кращу нову історію життя дракона - прочитайте свої казки учням молодших класів, і нехай вони, як незалежні експерти, оберуть переможця - того, чия казка їм найбільше припаде до душі.

« ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Сьогодні не я вам, а ви мені спробуєте розповісти, яким є наукове підґрунтя казок про драконів. Зверніться до спеціальної літератури, учителя біології, Інтернету. Підготуйте спеціальну доповідь на тему: «Дракони реальні й казкові».

ЛІТЕРАТУРНА П’ЯТИХВИЛИНКА

Упродовж п'яти хвилин згадайте якнайбільше назв казок (українських та інших народів) про драконів. Переможцем стане той, хто згадає і встигне записати найбільшу кількість назв таких фольклорних творів.