Всі публікації щодо:
Чемерис Валентин

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

КОЛИ ЗА СПИНОЮ РОСТУТЬ КРИЛА - ВАЛЕНТИН ЧЕМЕРИС (нар. 1936 р.) - УКРАЇНСЬКИЙ ГУМОР

Ну от ми і посміялися, прочитавши про кумедні пригоди Вітьки Горобця, Гальки Козачок та Федька Котигорошка. Справді, автор немовби підгледів стільки кумедних ситуацій, які можуть трапитися з людиною в житті, що на перший погляд життя трьох друзів здається суцільним набором дотепних історій.

Але це тільки на перший погляд. Насправді на наших з вами очах герої дорослішають, вчаться вирішувати серйозні житейські, зовсім дорослі проблеми, вчаться товаришувати, вірити, прощати, допомагати одне одному.

Дія відбувається у звичайному українському селі, де мешкають наші герої. Мальовнича природа, щирі та приязні люди, що їх оточують, батьки, школа - звичайний плин життя кожного школяра. Проте автор застав своїх героїв у дуже незвичайний момент їхнього життя: вони закохалися.

Я не буду розповідати вам, що таке кохання. Напевно, ви добре знаєте, як це почуття може окрилити і водночас змусити страждати, яким воно буває: взаємним та нерозділеним, яскравим, сонячним, святковим і - тихим, непомітним, сором’язливим.

- До речі, а яким вам видається кохання Вітьки і Галі?

Але ніхто не сперечатиметься, що це прекрасне почуття. І як би смішно не виглядав шлях героїв до визнання свого почуття, все ж коли вони змогли довіритись одне одному, твір немовби заграв іншими барвами. А оповідь автора стала із дотепно-дошкульної - м’якою, ліричною, піднесеною.

Перед нами - звичайні підлітки, зі своїми проблемами, яскравими характерами, уподобаннями. Дещо нерішучий, але чесний, безкомпромісний і роботящий Вітька. Справжній друг, винахідливий, начитаний і по-дорослому самостійний Федько, кмітлива, весела і щиросердна Галя. Вони щирі у всьому - у праці, у почуттях, у ставленні одне до одного. Завжди готові допомогти, знають ціну обіцянкам, уміють відрізняти добро від зла.

Зверніть увагу: події у творі описані таким чином, що ми спостерігаємо не просто низку пригод героїв, а процес їхнього дорослішання. Їм і справді доводиться вирішувати цілком дорослі проблеми.

- Які саме дорослі проблеми вони вирішують, на вашу думку?

Діти спостережливі й допитливі, їм жилося зовсім не так, як вам, їхнім нинішнім одноліткам. У них не було гаджетів і можливості подорожувати світом. Не було мобільних, і навіть стаціонарних, телефонів і брендового одягу. Але ті цінності, які були важливими в часи їхнього дитинства, не знецінились і донині.

Так само важливо мати справжніх щирих друзів, так само високо цінується відданість, порядність, співпереживання, щирість.

- А які якості людини вважаєте найважливішими ви?

В. Чемерис змальовує своїх героїв, користуючись різними засобами. Маємо і власне авторську характеристику, і розкриття особливостей їхньої поведінки через стосунки з іншими, через монологічне та діалогічне мовлення.

Повість написана легко, у ній багато крилатих висловів, дотепних порівнянь. А побудовано твір за класичним каноном комедії становищ, оскільки герої постійно потрапляють у кумедні ситуації, з яких за допомогою одне одного шукають виходу.

Автор найбільшу увагу приділяє опису того, як народжується і міцнішає в душі людини перше світле і прекрасне почуття кохання. Валентин Чемерис поетизує його, намагається змалювати його красу й трепетність максимально тактовно й чуло. Зверніть увагу: це виявляється можливим тільки за умови, якщо дорослі завжди будуть уважними до своїх дітей, а діти ділитимуться з ними своїми проблемами, переживаннями, навіть страхами. Адже підтримка старших часто виявляється надзвичайно важливою у складних, а то й скрутних ситуаціях.

- Хто з дорослих, на вашу думку, виявив найбільше уваги до почуттів юних закоханих?

Головна заслуга автора повісті в тому, що його героям віриш. Беззастережно, щиро. Вони справжні, не вигадані, не лялькові, не штучні. Вони - ваші ровесники, які вчаться бути дорослими.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Повторюємо

1. Де відбувається дія повісті? Назвіть головних і другорядних героїв твору.

2. Які цікаві пригоди хлопців вам запам’яталися? Перекажіть уривок своїми словами.

3. Чи хотілося б вам мати такого друга, як Федько? Поясніть, чому саме.

Міркуємо

1. Хто з дорослих розумів переживання дітей? Підтвердьте свою відповідь цитатами.

2. Чому Вітька соромився зізнатися Галі у своїх почуттях?

3. Здійсніть порівняльну характеристику Федька і Вітьки. Хто з друзів вам ближчий і чому?

Аналізуємо

1. Схарактеризуйте образи Вітьки та Галі. Чи схожі вони між собою? Якщо так, то чим саме?

2. Чи відчуваєте ви, що твір було написано дуже давно, ще наприкінці 60-х років ХХ століття? Що саме вказує на час написання твору?

3. Доведіть, використовуючи цитати, що це гумористична повість.

Дискутуємо

1. Чи переживає автор за своїх героїв? Звідки це видно?

2. Від першого виходу повісті друком минуло чимало часу. Чи змінились відтоді стосунки, почуття закоханих?

3. Як авторові вдалося в гумористичному творі так романтично описати перше кохання? Які художні засоби він для цього використав?

ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ

Придумайте коротеньке оповідання або опишіть пригоду з власного життя, в описі якої можна було б використати приказку, прислів'я чи крилатий вислів із тексту повісті Валентина Чемериса.

ЛІТЕРАТУРНА П’ЯТИХВИЛИНКА

Упродовж п'яти хвилин пригадайте й запишіть у зошит якнайбільше крилатих висловів, прислів'їв, приказок, які трапилися вам на сторінках повісті «Вітька + Галя...». Переможцем вважатиметься той, хто пригадає їх якнайбільшу кількість. Успіхів!