Всі публікації щодо:
Літературознавство

Українська література 8 клас - О. І. Борзенко - Ранок 2016 рік

Творчість сучасних поетів - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Що ми розуміємо під сучасною українською літературою? На це запитання непросто знайти чітку й однозначну відповідь. Найпростіше визначення: це художні твори останніх десятиліть про життєві проблеми, які хвилюють українців. Якщо класична література, пройшовши випробування часом, сприймається як щось безумовно вартісне, то оцінка сучасного мистецтва часто залежить від особистих уподобань читачів. Важко судити, чи збережуться ті твори, які захоплюють нас сьогодні, у культурній пам’яті наступних поколінь. Слід визнати, що наше ставлення до сучасної літератури оціночне й дуже суб’єктивне.

Сучасна українська поезія — це творчість перехідної доби. Сьогодні ми спостерігаємо стрімкий розвиток інформаційних, політичних, соціальних та інших технологій. Те, що в минулому столітті сприймалося як наукова фантастика, стає буденною частиною нашого життя. Виникає гостра потреба осмислити становище людини в цьому новому світі, визначити, чи існує в часи змін щось незмінне і стабільне, якась надійна життєва основа людського буття. Проблема людини у великому мінливому світі привертає особливу увагу українських митців слова. Сучасні поети глибоко переймаються питаннями збереження духовності й національної самобутності як важливих чинників у житті гармонійно розвиненої особистості.

Переживаючи спільні з більшістю європейських країн процеси, Україна має також і свої особливі риси перехідної доби. Вони пов’язані з подоланням негативної спадщини радянських часів, коли штучно насаджувалися фальшиві моральні цінності та заперечувалися національні ідеали. За останні десятиліття українська поезія зазнала суттєвого тематичного оновлення. Позбуваючись ідеологічних обмежень, вона звертається як до гострих актуальних питань, так і до проблем філософського характеру. Українські митці сприяють вихованню духовно вільних людей, які не бояться висловлювати свою думку та обстоювати справедливість. Осмислюючи проблеми духовності, поети нагадують читачам, що в нашому житті не все купується за гроші, а накопичення самих лише матеріальних цінностей ніколи не зробить людину щасливою.

Намагаючись осмислити сучасність, поети часто порушують філософські питання про сенс життя і призначення людини. Відповідно, особливого розвитку набуває філософська та філософсько-релігійна лірика.

У художніх пошуках відчутно ускладнюється образне мислення.

У ньому органічно поєднуються питомі українські риси та впливи західноєвропейської культури. Поширюється вільний вірш, верлібр, який найліпше відображає дух сучасності з її перехідним мінливим характером.

Важливо пам’ятати, що сучасна поетична творчість — живий процес, складний і багатогранний. Однак, попри всю свою розмаїтість, цей процес неможливий без культурної спадкоємності та непорушного зв’язку з національною духовною традицією.

Опрацьовуємо прочитане

1. Яку літературу вважають сучасною?

2. Чим сучасна література в читацькому сприйнятті відрізняється від класичної?

3. Які риси сучасного життя найпомітніше позначилися на розвитку літератури?

4. Які проблеми порушуються в сучасній поезії? Яке місце в сучасній поезії посідає проблема духовності?

5. Чому в сучасній поезії особливого поширення набув верлібр?

Ділимося читацьким досвідом

6. Яких сучасних письменників ви знаєте?

7. Що впливає на ваше ставлення до сучасної літератури?

8. Чи залежить розвиток літератури від новітніх технологій?

Готуємо проект

9. Підготуйте проект за темою «Поети сучасної України». Візьміть участь в інтерактивному конкурсі проектів.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.