Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван
Українська література 8 клас - О. М. Авраменко - Грамота 2016 рік
ІВАН КАРПЕНКО-КАРИЙ (1845-1907) - НАЦІОНАЛЬНА ДРАМА
Іван Карпенко-Карий (справжнє ім’я та прізвище lван Карпович Тобілевич) народився 29 вересня 1845 р. в с. Арсенівці (тепер с. Веселівка, Кіровоградської області) у сім’ї управителя поміщицького маєтку Карпа Тобілевича вихідця із здрібнілої дворянської родини, який викупив із кріпацтва свою майбутню дружину Євдокію Садовську. Ця родина дала Україні трьох братів, відомих під псевдонімами Іван Карпенко-Карий, Микола Садовський і Панас Сакса ганський, і сестру Марію Садовську-Барілотті усі вони стали відомими артистами «театру корифеїв1 про який ітиметься далі.
Іван на відмінно закінчив Бобринецьке повітове училище. Коли в Бобринці почав працювати драматичний2 гурток, він почав його відвідувати й настільки захопився театральним мистецтвом, що якось подолав пішки 53 км до Єлисаветграда, щоб подивитися « Наталку Полтавку» І. Котляревського і «Отелло» В. Шекспіра.
1865 р. І. Карпенко-Карий разом із М. Кропивницьким організував аматорський театральний гурток у Єлисаветграді. За його участю були поставлені п'єси І. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка, М. Гоголя. Найяскравіше його сценічна майстерність проявилася в п’єсах «Хазяїн», «Сто тисяч».
Помер І. Карпенко-Карий 15 вересня 1907 р. в Берліні від невиліковної хвороби. Похований за його ж заповітом біля хутора Надія (ніші заповідник-музей І. Карпенка-Карого «Хутір Надія»).
1Корифей (з грецьк. вождь, ватажок) — той, хто досягнув великих успіхів, найвизначніший діяч у галузі науки чи мистецтва.
2Драматичний — театральний.
Карпенко-Карий і М. Садовський. 1868р.