Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - О. М. Авраменко - Грамота 2016 рік

СЛАВЕТНИЙ МАКСИМ ЗАЛІЗНЯК - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Максим Залізняк — керівник гайдамацького1 повстання, яке в історії називають Коліївщиною (1768). Він родом із Чигиринщини (Черкаська обл, зберігся опис його зовнішності: „Середній на зріст, широкоплечим, сіроокий чоловік із темно-русявим оселедцем чуба, закинутим за праве вухо“.

Проголосивши себе полковником, Максим Залізняк зібрав у Холодному Яру загін повстанців і захопив Жаботин, жорстоко покаравши шляхту, потім завоював Смілу, Черкаси, Корсунь, Канів і підійшов до Умані, одного з найважливіших військових укріплень поляків. Однак загін польського війська під керівництвом Івана Гонти, висланий проти Залізняка, перейшов на бік повстанців. Але російські та польські війська жорстоко придушили повстання, Ґонту стратили, а Залізняка вислали в Сибір1 на довічну каторгу.

1Гайдамацький походить від гайдамака. Гайдамака — учасник народно-визвольної боротьби у XVIII ст. на Правобережній Україні проти польсько-шляхетського гніту.

Пісня „Максим козак Залізняк“ описує гайдамацьке повстання, уславлюючи ватажка Залізняка. Народ порівнює Максима із „пишною рожею“, возвеличує його військову майстерність і вправність. Аби увиразнити ці якості, автор-творець вдається до гіперболи, коли каже „зібрав війська сорок тисяч“, адже відомо, що загін гайдамацького ватажка перед захопленням Умані налічував лише кілька сотень осіб.

І. Гончар. Максим Залізняк. 1966 р.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.