Всі публікації щодо:
Герасим’юк Василь

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

ВАСИЛЬ ГЕРАСИМ'ЮК Народився 1956 р. - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Василь Дмитрович Герасим'юк народився 18 серпня 1956 р. в гуцульській родині в Караганді (Казахстан). Там, па засланні, познайомились його батьки, куди Lx примусово вивезли за те, що допомагали воякам УПА. Однії із Василевих дідів був командиром Січових стрільців, інший командиром УПА.

Незабаром після народження сина батьки змогли повернутися в рідне с. Прокураву на Івано-Франківщині. Це село особливе: у ньому споконвіку жили й досі живуть народні митці музики, різьбярі, вишивальниці, ткачі, кушніри1. Дивовижні голоси цимбалів і сопілок, химерні узори гуцульських килимів і витинанок ще в шкільні роки покликати хлопця до творчості. Лише своїм знаряддям вій обрав не голку чи різець, а слово.

Завершивши навчання на філологічному факультеті Київського університету (1978), В. Герасим’юк працював редактором у видавництвах, кіносценаристом, зараз радіо- та тележурналіст.

Та головне його покликання поезія. Він автор багатьох збірок, зокрема «Космацький узір» (1990), «Діти трепети» (1991), «Поет у повітрі» (2002), «Була така земля» (2003). Вірші майстра перекладено 20 мовами світу. 2003 р. його удостоєно Національної премії України ім. Т. Шевченка.

Особливості художнього стилю. Поезія В. Герасим'юка цілком виростає з гуцульського світу. У ній живуть, промовляють суворо-прекрасна карпатська природа, наповнена діалектизмами співуча мова гуцулів, їхні радощі й біль, їхні тисячолітні вірування, міфи, обряди.

1 Кушнір — майстер, що вичиняє хутро зі шкур і шиє хутряні вироби.

З того ж джерела поєднання християнських і язичницьких мотивів у ліриці поста, а також постійне звернення до біблійних образів.

Від народного мистецтва — поетове тяжіння до художньої умовності, густої метафоричності, символізації, до верлібрової форми творів.

Ліричний герой В. Герасим’юка справжній чоловік, лицар, національно свідома особистість, якій болить нищення чужинцями та цивілізацією духовного світу нашого народу (вдумайтеся лише в назву збірки «Була така земля»). Дослідники зауважують, що в його поетичному світі постійно присутні мотиви жертви, поєдинку, драматичного напруження, тривоги, розлуки. І то не випадково. Адже основоположна правда буття, пізнати яку так прагне поет, відкривається людині лише в найдраматичнішій ситуації, на краю прірви, па межі між життям і смертю.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.