Всі публікації щодо:
Малкович Іван

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

Із янголом на плечі - ІВАН МАЛКОВИЧ Народився 1961 р. - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Старосвітська балада

Краєм світу, уночі,

при Господній при свічі

хтось бреде собі самотньо

із янголом на плечі.

Йде в піде, в невороття,

йде лелійно, як дитя,

і жене його у спину

сірий маятник життя,

щоб не вештав уночі

при Господній при свічі,

щоб по світі не тинявся

із янголом на плечі.

Віє вітер вировий,

виє Ірод моровий,

маятник все дужче бухка,

стогне янгол ледь живий...

А він йде і йде, хоча

вже й не дихає свіча,

лиш вуста дрижать гарячі:

янголе, не впадь з плеча.

О. Маркова. Бог, людина, янгол

1 Балада (від Прованс, танцювати) — жанр ліро-епічної поезії з драматично напруженим сюжетом.

2 Вертеп — старовинний пересувний український ляльковий театр, у якому ставили переважно іронічні, жартівливі п'єси.

3 Житіє — старовинний жанр християнської літератури, життєпис святого.

За біблійною легендою, кожну людину супроводжує-; світлий янгол-охоронець і темний янгол-спокусник. Людина ж обирає сама, до кого з них прислухатися, як чинити.

Ліричний герой вірша «хтось», подорожній (це може бути кожен із пас) обрав тернистий шлях пошуку свого призначення, пізнання самого себе, сенсу життя. Це ті відкриття, які кожен може зробити лише сам для себе, тому герой зображений самотнім.

Його квапить «маятник життя» — швидкоплинний, невблаганний час, знесилює вітер і жахає Ірод, тобто труднощі життя та світове зло. Але йому освітлює шлях Господня свіча (вогник надії) і супроводжує янгол (віра в добро, чистоту, святість).

1. Які жанрові ознаки балади ви помітили в цьому вірші? Чому автор, на ваш погляд, визначив цю баладу саме як старосвітську?

2. Розподіліть образи-символи твору на світлі й темні. Якими епітетами автор характеризує ці образи? Чому «маятник життя» саме «сірий»?

3. Як ви розумієте значення слів-епітетів: подорожній іде «лелійно», вітер «вировий», Ірод «моровий»? Чи звичні, загальновживані ці слова, від яких слів утворені? Які асоціації вони викликають?

4. Як ви думаєте, чи дійде подорожній до своєї мети? На чому ґрунтується ваш висновок?

5. Сформулюйте провідний мотив твору.

6. У вірші І. Малковича й на картині О. Маркової розгортаються подібні мотиви, але з певними відмінностями. Що спільного та відмінного ви помітили в цих творах?

7. Підготуйте виразне читання вірша та вивчіть його напам’ять

1. На ваш погляд, Бог, людина чи янгол зображені на картині О. Маркової? Чому ви так думаєте?

2. Знайдіть в Інтернеті інтерв’ю, у якому І. Малкович розповідає про історію створення вірша «Із янголом на плечі» і читає текст. Як ви сприйняли твір в авторському виконанні? Чи збіглося воно з вашою логікою читання? Як ви зрозуміли, чому автор вагався виносити вірш на суд читачів?

3. На слова цього вірша композитор Т. Чубай написав і виконує пісню. Знайдіть в Інтернеті кліп на цю пісню. Чи сподобалося вам виконання? Чому? Як композиторові вдалося підкреслити старосвітський І саме гуцульський колорит твору?

Для допитливих

Тарас Чубай — відомий український автор-виконавець, рок- музикант і композитор, син поета Григорія Чубая. Народився 1970 р. у Львові, закінчив Львівську консерваторію. Брав участь у виставах театру-студії «Не журись!». 1990 р. разом з однодумцями створив гурт «Плач Єремії» і став його фронтменом. Написав понад сто пісень, видав 11 музичних альбомів; «Світло і сповідь», «Наше Різдво». «Haші партизани» та ін.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.