Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

Ой Морозе, Морозенку - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Ой Морозе, Морозенку,

Ти славний козаче,

За тобою, Морозенку,

Вся Вкраїна плаче.

Не так тая Україна,

Як рідная мати,

1 Кримський шлях— шлях на татарську фортецю Перекоп — ворота до Криму; І. Сірко здійснив кілька походів на Перекоп.

Заплакала Морозиха,

Та стоячи біля хати.

Ой з-за гори та з-за кручі

Буйне військо виступає.

Попереду Морозенко

Сивим конем виграває.

То не грім в степу грохоче.

То не хмара світ закрила,

То татар велика сила

Козаченьків обступила.

Бились наші козаченьки

До ночі глухої,

Полягло наших чимало,

А татар утроє.

Не вернувся Морозенко,

Голова завзята.

Замучили молодого

Вороги прокляті.

Вони його не стріляли

І на часті не рубали,

Тільки з його, молодого,

Живцем серце виривали.

Поставили Морозенка

На Савур-могилу:

„Дивись тепер, Морозенку,

Та на свою Вкраїну!“

Вся ти єси1, Україно,

Славою покрита,

Тяжким горем та сльозами,

Та кров'ю полита!

Доки над хрещеним миром

Світить сонце буде,

Сії пісні, сії думи

Не забудуть люди.

Народ у пісні возвеличує мужність козацького отамана, що до останнього боровся з ворогом і прийняв страдницьку смерть за Україну. Також у творі гнівно засуджено нелюдську жорстокість загарбників, висловлено пекучий жаль через спустошення ними нашої землі та віру в те, що майбутні покоління не забудуть саможертовних подвигів предків.

Завдання основного рівня. Підтвердьте кожен із цих мотивів відповідними рядками з пісні.

Панорамності твору надає його багатопланова композиція. Головний мотив підкреслено своєрідним обрамленням починається й закінчується пісня висловом гіркого суму за Морозенком і спустошеною Україною, яку він уявив в останню мить свого життя. Далі бачимо матір, що тривожиться за сина, вирядивши його в похід. Наступна картина кривавий бій невеликого козацького загону з незліченною ордою. Нарешті, полон Морозенка, бузувірські катування та страта.

Завдання основного рівня. У пісні використані численні епітети, а також заперечне порівняння. Знайдіть ці засоби й поясніть, що вони підкреслюють.

Один із центральних у творі образ Савур-могили. Вона височіє в степу па Донеччині, має висоту 4 м і ширину понад 30 м. У козацькі часи па ній постійно чатувала сторожа.

Савур-могила часто згадується в українському фольклорі, наприклад у легенді про козака Савура. Якось він стояв у степу па чатах біля сторожової вежі й запізно помітив ординців. Козаки не встигли запалити діжки зі смолою. Відважний січовик вступив у бій. Побратими довго не підпускали чужинців до вежі. Щоб повідомити сусідні чати про напад татар, один із козаків облив себе смолою й підпалив. Як-тільки полум’я обійняло сміливця, побратими стали відступати. Татари оточили Савура, та він уперто відбивався. Бусурмани накинули на нього аркан, стягли з коня й посікли шаблями. Аж тут уся земля навкруги загула. На місці бою виросла висока могила. Рідна земля піднялася, щоб далі було видно живе полум’я. Так про небезпеку довідалися на Січі. Запорожці примчали на допомогу. Вони поховали порубане тіло Сави-Савура на горбі й пишками насипали вершину могили.

1 Єси (архаїзм) — є.

Обеліск, установлений на вершині Савур-могили 1967 р. Зруйнований улітку 2014 р.

Саме на Савур-могилі знаходять прихисток брати, утікаючи з турецького полону. Про це йдеться в думі „Втеча трьох братів з города Азова, а турецької неволі“. Ця могила виступає у фольклорі символом надії й загальноукраїнської єдності.

У роки Другої світової війни 1941 і 1943 рр. на Савур-могилі точилися важкі криваві бої. На згадку про ці події пізніше тут було споруджено меморіальний комплекс.

Улітку 2014 р. Савур-могилу обороняли від загарбників українські воїни. Багато їх полягло, не відступивши ні па крок. Шквальним вогнем ворожої артилерії був зруйнований і пам'ятник солдатам Другої світової.

Так переплелася трагічна українська історія давня й сьогоденна...

Головний герой пісні Морозенко узагальнений образ мужнього захисника Вітчизни, лицаря-страдника. Напевно, цей образ мав кількох прототипів1. Один з них на думку дослідників - полковник корсунський Станіслав Мрозовицький (Морозенко). Вій походив з українського шляхетського роду, був високоосвіченою людиною свого часу — навчався в університетах Кракова (Польща) та Падуї (Італія). Служив полковником реєстрових козаків (так називали тих козаків, які перебували на службі в польської держави).

Меморіальна дошка на місці загибелі полковника С. Морозенка. 1975 р.

1Прототип (від грецьк. прообраз) — реальна особа, факт життя чи риси характеру якої покладено в основу літературного образу.

Після початку Національно-визвольної війни перейшов із своїм полком па бік Б. Хмельницького. Командував елітним Корсунським полком.

Морозенко героїчно загинув 1649 р. під час битви під Збаражем (на Тернопіллі), особисто зупиняючи прорив ворожої кінноти. Коли в ставці гетьмана довідалися про ного загибель, у всьому війську оголосили траур. Переказували, що й загартовані в боях козаки не соромилися сліз, що навіть сам гетьман плакав над тілом одного з найзвитяжніших своїх лицарів.

Пісня про Морозенка не одне століття була вельми популярною в народі

Фольклористи записали в різних куточках України понад сорок варіантів цього твору

Пісні про боротьбу з польськими загарбниками в XVII ст. Якщо ординці й турки плюндрували українські землі з південного сходу, то польські загарбники із заходу.

Ще в XVI ст. (1569 р.) польська, литовська, українська та білоруська шляхта утворила спільну федеративну державу — Річ Посполиту. Польські урядники обкладали людей непосильними податками, селян заганяли в кріпосне рабство, у козаків брутально відбирали колишні права й вольності, перетворюючи їх на кріпаків, переслідували православну віру, нав’язували католицизм, зневажливо ставилися до української мови й культури, усіляко намагалися спольщити населення.

Волелюбні українці чинили їм затятий опір. Наприкінці XVI ст. раз за разом спалахували козацько-селянські повстання під проводом К. Косинського, С. Наливайка, Т. Трясила, І. Сулими, П. Павлюка, Я. Остряниці, Д. Гуні. Загарбники жорстоко придушували повстання, страчували його провідників, а незабаром піднімалося нове, ще масовіше й згуртованіше. Так тривало аж до 1648 р., коли розпочалася Національно-визвольна війна під проводом Б. Хмельницького.

Завдання основного рівня. Пригадайте, що вам відомо з історії про польське панування в Україні, народні повстання, Національно-визвольну війну, про постать Б. Хмельницького.

Для допитливих

Богдан Хмельницький (1595-1657) — найвидатніший гетьман, засновник Української козацької держави. Був високоосвіченою людиною, вільно володів, окрім рідної, ще польською, російською, латиною, татарською її турецькою мовами, добре знай історію, право, розумівся на мистецтві.

Очоливши народне повстання, виявив себе геніальним всеначальником — за кілька місяців провів три переможні битви (під Жовтими Водами, Корсунем і Пилявцями), розгромив одну в найпотужніших у Європі польську армію, створив непереможне козацьке військо.

Богдан Хмельницький став першим після галицько-волинських князів керівником української держави, якого офіційно визнали інші країни.

Першою й відразу грандіозною перемогою української армії під проводом Б. Хмельницького стала битва під Жовтими Водами в травні 1948 р.

Цю перемогу народ оспівав у пісні.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.