Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - В. І. Пахаренко - Грамота 2016 рік

Максим козак Залізняк - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Максим козак Залізняк,

Козак з Запорожжя,

Як поїхав па Вкраїну,

Як пишная рожа!

Зібрав війська сорок тисяч

В місті Жаботині1.

Обступили город Умань

В обідній годині.

Обступили город Умань,

Покопали шапці2

Та вдарили з семи гармат

У середу вранці.

Та вдарили з семи гармат

У середу вранці,

Накидали за годину

Панів повні шапці...

Отак Максим Залізняк

Із панами бився,

І за те він слави

Гарной залучився.

Лине гомін, лине гомін

По степу німому,

Вертаються козаченьки

Із бою додому.

Тема твору змалювання переможного бою гайдамаків на чолі з Максимом Залізняком за Умань. Ідея звеличення бойової доблесті українського війська та його отамана.

У творі проступає сюжет. Етапи його розгортання такі: ♦ експозиція приїзд Залізняка на Вкраїну; ♦ зав'язка підготовка козаків до бою; ♦ кульмінація переможний штурмУмані; ♦ розв'язка повернення гайдамаків із походу.

Завдання основного рівня

1. Яким постає отаман гайдамаків у пісні?

2. Роздивіться пам’ятник Залізнякові в с. Медведівці. Які, на ваш погляд, риси вдачі народного героя підкреслив скульптор? Чи узгоджуються його скульптурний і пісенний образи? У чому саме?

1 Жаботин — містечко неподалік Холодного Яру.

2 Шанець — окоп.

К. Білокур. Квіти за тином. Фрагмент. 1935 р.

Завдання основного рівня. У пісні Залізняка порівняно з улюбленою квіткою українців — ружею (мальвою). Як ви думаєте, чому? Продумуючи відповідь, зверніть увагу на репродукцію картини К. Білокур „Квіти за тином“. Які квіти намальовані на картині? Чим вирізняються серед них мальви?

Для допитливих

Катерина Білокур (1900-1961) — геніальна українська народна художниця, представниця стилю „наївного мистецтва“.

Народилася в с. Богданівні на Полтавщині. Освіти не мала. Малювала з дитинства, хоча рідні не схвалювали цього захоплення.

1940 р. було влаштовано першу персональну виставку художниці, яка мала величезний успіх. Відтоді картини К. Білокур виставляли в багатьох містах світу. Один із найвидатніших малярів XX ст. іспанець П. Пікассо, побачивши її роботи в м. Парижі, захоплено вигукнув: „Якби ми мали художницю такого рівнії, то змусили б заговорити про неї цілий світ“.

Найчастіше мисткиня малювала квіти, іноді — пейзажі й портрети. Використовувала переважно олійні фарби.

Пісня про Кармалюка. Українці не припиняли боротьбу із загарбниками та визискувачами й у XIX ст.. коли на наших землях цілком запанувала Російська імперія. Найлегендарнішою постаттю серед повстанців того часу став Устим Кармалюк (Кармелюк), який діяв на Поділлі.

Завдання основного рівня. ЯКИЙ край називають Поділлям? Які ще історичні назви українських земель ви знаєте?

Майбутній народний заступник народився 1787 р. у с. Головнішій (тепер с. Кармалюкове на Вінниччині) у родині кріпаків. Юнаком його забрали до поміщицького мастку. За непокірність пан віддав його в солдати на 25 років. Але незабаром Устим утік і, зібравши загін повстанців, почав нападати на поміщицькі маєтки, відбирати награбоване добро та повертати його бідним.

Повстанського ватажка не раз хапали царські жандарми, жорстоко катували її відправляли в Сибір на каторгу, але він, виявляючи чудеса героїзму й винахідливості, щораз утікав (близько десяти разів!). Наприклад, якось уночі під час бурі Кармалюк виламав ґрати, зібрав сорочки всіх співкамерників і зв'язав їх у довгу мотузку. До одного краю прив'язав камінь і закинув його за частокіл в'язниці. По цьому „висячому мосту“ вибралися на волю всі арештанти уранці наглядачі з подивом виявили порожню камеру. Через таку винахідливість і селяни, і вороги почали вважати Кармалюка характерником.

Протягом 23 років російська влада не могла здолати народного месника. У його загонах діяло майже 20 тис. селян, які здійснили понад тисячу нападів на визискувачів.

За спогадами сучасників, Устам був недуже високим, але кремезним, надзвичайно сильним, а також розсудливим і справедливим. Не любив грабіжників, суворо карав злодіїв. Був досить освіченим, володів польською, російською та мовою ідиш1.

Життя легендарного ватажка обірвалося 1835 р. його було підступно, із засідки вбито царськими посіпаками. Тіло героя ще довго возили селами, щоб залякати людей. Поховали ж його в м. Латачеві (на Хмельниччині).

Удячний народ створив десятки легенд і переказів про свого заступника. Тарас Шевченко назвав його славним лицарем, багато письменників, композиторів, художників і скульпторів увіковічили його образ.

1. Скориставшись Інтернетом і матеріалами вашої бібліотеки, підготуйте повідомлення про життя й діяльність У Кармалюка та втілення його образу в мистецтві.

2. Існує версія, що російський художник-кріпак Василь Тропінін (1776-1857). який перебував у ті часи на Поділлі, 1818 р. намалював портрет Кармалюка, але, щоб уникнути цензурних переслідувань, назвав його абстрактно — „Українець середніх років“. Скориставшись Інтернетом, знайдіть аргументи, що підтверджують і заперечують цю версію. Які з них вам видаються переконливішими? Чому?

Ця пісня один із найвідоміших творів про Устима Кармалюка.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.