Всі публікації щодо:
Малкович Іван

Українська література 8 клас - Л. I Коваленко - Оріон 2016 рік

ІЗ ЯНГОЛОМ НА ПЛЕЧІ - ІВАН МАЛКОВИЧ Народився 1961 р. - Ритми, рими й образи сучасної української поезії (кінець ХХ - початок ХХІ ст.) - Світло української поезії

Іван Антонович Малкович народився 10 травня 1961 р. в с. Нижній Березів на Івано-Франківщині. Закінчив Івано-Франківське музичне училище та філологічний факультет Київського університету імені Тараса Шевченка. У 1992 р. заснував видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА».

Автор поетичних збірок «Білий камінь» (1984), «Ключ» (1988), «Вірші» (1992), «Із янголом на плечі» (1997), «Вірші на зиму» (2006), «Все поруч» (2010). Вірші Малковича перекладено на англійську, німецьку, італійську, російську, польську, литовську, грузинську та інші мови.

ІЗ ЯНГОЛОМ НА ПЛЕЧІ

Старосвітська1 балада

Краєм світу, уночі,

при Господній при свічі

хтось бреде собі самотньо

із янголом на плечі.

Йде в ніде, в невороття,

йде лелійно2, як дитя,

І жене його у спину

сірий маятник життя, —

щоб не вештав уночі

при Господній при свічі,

щоб по світі не тинявся

із янголом на плечі.

Віє вітер вировий3,

виє Ірод4 моровий5,

маятник все дужче бухка,

стогне янгол ледь живий...

А він йде і йде, хоча

вже й не дихає свіча,

лиш вуста дрижать гарячі:

янголе, не впадь з плеча.

1 Старосвітський — 1. Який дотримується старих поглядів, звичок, правил. 2. Поширений, прийнятний і т. ін. у старі часи; старовинний.

2 Лелійно — від слова леліяти: оточувати ласкою, піклуванням; пестити, голубити.

3 Вировий — бурхливий, стрімкий рух. який захоплює, втягує за собою.

4 Ірод — цар Юдеї (40 до н.е. — 4 до н.е.) — під час правління наказав убивати немовлят, прагнучи не допустити народження Ісуса Христа.

5 Моровий — той, що стосується мору, смерті.

ПОМІРКУЙТЕ НАД ПРОЧИТАНИМ

1. Виразно прочитайте твір, передаючи інтонацією його настрій. Поділіться із сусідом по парті своїми враженнями про баладу.

2. Пригадайте з уроків зарубіжної літератури, який твір називають баладою та які її особливості. Які з названих особливостей притаманні поезії І. Малковича? Свою відповідь обґрунтуйте.

3. Визначте, яке лексично значення слова «старосвітський» відповідає змісту цього твору. Чому автор у підзаголовку вказав жанр твору? Свою відповідь обґрунтуйте.

4. Поясніть символічне значення образів Господньої свічі, сірого маятника, янгола.

5. Поясніть настрій ліричного героя. Чим він викликаний?

6. Визначте основний мотив твору.

7. Поясніть, до якого виду лірики належить ця поезія. Наведіть аргументи на доказ своєї думки.

8. Прослухайте пісню на слова І. Малковича «З янголом на плечі» у виконанні гурту «Плач Єремії» та співачки Марічки Бурмаки. Яке враження вони у вас викликали? Який варіант вас сподобався більше й чому? Обміняйтесь думками із сусідом по парті.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.