Всі публікації щодо:
Котляревський Іван

Українська література 9 клас - О. І. Борзенко - Ранок 2017

Іван Котляревський (1769—1838) - Нова українська література

Іван Петрович Котляревський народився 29 серпня (9 вересня) 1769 року в Полтаві.

Його батько служив канцеляристом, дід був дияконом Успенської церкви.

Одержавши початкову освіту, І. Котляревський продовжив навчання в духовній семінарії. Засвоюючи правила віршування та красномовства, семінаристи отримували навички володіння словом. Уже тоді І. Котляревський вирізнявся неабияким поетичним хистом, недарма товариші прозвали його римачем. У семінарії майбутній письменник познайомився з «Енеїдою» Вергілія.

Після семінарії І. Котляревський працював канцеляристом, згодом став учителем. Учителюючи на Полтавщині, він розпочав роботу над своєю «Енеїдою». Навесні 1796 року письменник вступив на військову службу, брав участь у російсько-турецькій війні, відзначився особистою хоробрістю. На початку 1808 року в чині капітана вийшов у відставку. Повернувшись до рідної Полтави, одержав посаду керівника Будинку виховання дітей бідних дворян.

Не шкодував сил на освітній ниві, виявив себе талановитим вихователем і педагогом.

Найбільшим захопленням І. Котляревського був театр.

Він любив театральне дійство, при нагоді не відмовлявся зіграти роль в аматорській виставі. Коли в 1818 році письменника запросили очолити Полтавський театр, він одразу прийняв цю пропозицію. Тоді І. Котляревський звернув увагу на бідність репертуару, що спонукало його взятися за перо. Так побачили світ п'єси «Наталка Полтавка» й «Москаль-чарівник», які забезпечили письменнику славу драматурга.

У 1827 році І. Котляревський став керівником Полтавських богоугодних закладів. Опікуючись благодійними установами, завжди виявляв справедливість і чуйність, допомагав бідним і скривдженим.

Віддавши більшу частину свого життя освітній і благодійній праці, у 1835 році І. Котляревський залишив службу. Наступні кілька років через слабке здоров'я він провів усамітнено. Помер письменник 29 жовтня (10 листопада) 1838 року, похований у Полтаві.

Будинок Котляревського в Полтаві (Т. Шевченко, 1845)

Іван Котляревський (Я. Штірен, 1922)

Опрацьовуємо прочитане

1. Складіть план поданого в підручнику тексту-розповіді про життєвий і творчий шлях І. Котляревського. За планом підготуйте усну розповідь.

2. Коли І. Котляревський виявив свій поетичний талант? За яких обставин він розпочав роботу над своїм найвідомішим твором?

3. Що спонукало письменника взятися за написання драматичних творів?

4. Чи можна вважати І. Котляревського зразком успішної людини свого часу? Доведіть або спростуйте цю тезу.

Досліджуємо самостійно

5. У мережі Інтернет знайдіть відомості про відкриття пам'ятника І. Котляревському

в Полтаві в 1903 році. Проаналізуйте інформацію й поміркуйте, яке значення мала творчість І. Котляревського для розвитку української літератури й української культури загалом.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.